Emocje w życiu i w biznesie: EMPATIA

Emocje w życiu i w biznesie: EMPATIA
Emocje w życiu i w biznesie: EMPATIA
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Zobacz wszystkie oferty

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

„Emocje w życiu i w biznesie, czyli jak być człowiekiem w pracy” to seria książek autorstwa ekspertów „Harvard Business Review Polska”. Analizują oni szerokie spectrum emocji – dziś przyjrzymy się terminowi Empatia.

Eksperckie empatyczne wskazówki 

Pierwsza wypowiada się Annie McKee z Uniwersytetu w Pensylwanii, będąca dyrektorem PennCLO Executive Doctoral Program. Dowiadujemy się, że negatywizm w pracy wyłącza kreatywność, odpowiedzialność za efektywniejsze spotkania spoczywa na liderze, a jego empatia pomaga wyczuć nadchodzące konflikty oraz odczytać relacje władzy i podległości. Zespół dostosowuje się do emocji grupy, tak więc lider musi emanować entuzjazmem. 

Kolejnym mentorem staje się Adam Waytz adiunkt zarządzania na Northwestern University. Twierdzi, iż empatia to cecha przywódcza, ale za bardzo się na niej koncentrujemy. Empatia w pracy męczy, sprawia, że nie starcza jej dla domu i przyczynia się do naginania moralności. Jak uniknąć nadmiernej empatii? 1. Rozdzielać zadania oraz 2. Eliminować czynnik poświecenia. Waytz rekomenduje rozmowy z pracownikami i zrozumienie ich trudności. 

The Neuroscience of Fierce Compassion

Adam M. Grant, profesor zarządzania i psychologii na Uniwersytecie w Pensylwanii twierdzi, że ludzie dzielą się na dawców i biorców. Dawanie zwiększa efektywność, ale i zabija asertywność. Grant poleca, by dawcy stali się „strażnikami równowagi”, rozliczali biorców z ich zachowania i pomagali wtedy, gdy mogą liczyć na wzajemność. 

Annie McKee i Kandi Wiens, coach wyższych kadr menedżerskich uznają, iż życie jest zbyt krótkie, by być nieszczęśliwym w pracy. Empatia zaś to współczucie w działaniu i warto je praktykować także wobec samego siebie.

Według Anny Rulkiewicz, prezes LUX MEDu, w branży medycznej nieodzowne jest indywidualne podejście do pacjenta, lekarzy oraz pracowników. Empatia musi zaistnieć na każdym szczeblu, bo wpływa ona na wizerunek usługodawcy. Zmiany w firmie i zarządzanie zachowaniami empatycznymi zmniejszają ryzyko wypalenia.      

Zdaniem Christiana Lainera, z domu produkcyjno-reklamowego Omnicom, empatia i zrozumienie odmienności wynikających z innej mentalności i tradycji to podstawa, dlatego dostosowuje reklamy do danego rynku i umieszcza onsite implant, pracowników bezpośrednio w biurach klienta. 

Johannes Hattula profesor Imperial College wysuwa kontrowersyjną tezę, iż empatia jest równoznaczna z egocentryzmem, aktywuje bowiem tożsamość konsumencką menedżerów wraz z ich własnymi preferencjami. Tak naprawdę, do bólu koncentrujemy się na sobie i przenosimy swoje doświadczenia na innych. 

Ekspercką stawkę zamyka Ron Carucci, współtwórca i partner zarządzający firmy Navalent. Mówi, że empatia to kluczowy element inteligencji emocjonalnej, budujący prawdziwy kontakt i zaufanie. O empatii świadczy aktywne słuchanie oraz gotowość do zapoznania się z cudzymi poglądami. Liderzy obdarzeni wysoką samoświadomością zabiegają o krytykę. 

Instruktaż postaw zawodowych 

„Emocje w życiu i w biznesie: EMPATIA” stanowi przydatny instruktaż dla kształtowania zawodowych postaw. Porady specjalistów przydadzą się każdemu, niezależnie od tego, w jakiej branży pracuje.       

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Emocje w życiu i w biznesie: EMPATIA

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Emocje w życiu i w biznesie: EMPATIA

guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podyskutuj o tej książcex

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej