Michael i Freddy Balle napisali swoistą trylogię o Lean Management. Ich dwie pierwsze książki – Dyrektor firmy jako Lean Menadżer oraz Kopalnię złota – uzupełnia trzecia, pod tytułem „Skuteczne zarządzanie”. Te powieści biznesowe łączą się w jedną całość i dają najpełniejszy, bardzo szeroki obraz metodologii zarządzania Lean. Tym razem autorzy skupiają się na przewodnictwie i szanowaniu pracowników, złe zarządzanie prowadzić będzie bowiem do katastrofy.
Zamknięcie trylogii
Podczas lektury ponownie będziemy mogli spotkać znane nam z poprzednich książek postacie Andy’ego Warda oraz jego mistrza, Phila Jenkinsona. Teraz jednak Andy sam stał się już ekspertem i nie potrzebuje już takiej pomocy jak kiedyś. Pomaga teraz Jane Delaney, dyrektor firmy programistycznej, która nie potrafi poradzić sobie z odpowiednim sprawowaniem kontroli nad zespołem. Pokazuje jej, czym jest przywództwo z szacunkiem, przez które rozumiemy rozwój firmy poprzez rozwój naszych podwładnych. Ten tytuł przede wszystkim mówi o kluczowych elementach zarządzania skoncentrowanego na ludziach. Dzięki niemu poznajemy poszczególne elementy tego typu kierownictwa. Są to między innymi: Idź i zobacz, Stawiaj wyzwania, Słuchaj, Nauczaj rozwiązywania problemów oraz wiele innych. Każda z opisanych w powieści sytuacji pozwala nam na bliższe zapoznanie się z problemami, z jakimi boryka się firma zarządzana przez Jane. Dodatkowo warto zauważyć, że tym razem rzecz dzieje się nie w przedsiębiorstwie produkcyjnym, a typowo usługowym, a dokładnie w firmie wytwarzającej oprogramowanie. Dlatego warto też, by po „podręcznik” ten przeczytały osoby, które działają w środowisku startupów. Oczywiście będzie to też świetna lektura dla kadry zarządzającej w biznesach, w których praca opiera się na wiedzy osób zatrudnionych. Mowa tutaj o: IT, BPO, sektorze finansowym, bankowości, firmach ubezpieczeniowych i innych.
Stałe zaangażowanie
Głównym problemem obecnej kadry zarządzającej jest jej utwierdzenie, iż jest nieomylna, a metoda zarządzania opierać się może jedynie na kiju lub marchewce. Dla wielu pracowników jest to sposób, który zupełnie nie motywuje i nie straszy. Po prostu wykonują oni swoją pracę i robią to w sposób lepszy lub gorszy. Po lekturze książki Skuteczne zarządzanie. Powieść o wykorzystaniu Lean w kierowaniu ludźmi możemy zmienić metodę komunikacji z personelem, umiejętnie podejść do ich kompetencji i rozwijać je wspólnie z firmą. Dzięki temu, że stale angażujemy wszystkich w procesy wspólnego rozwiązywania problemów i zarządzania oraz że staramy się zrozumieć każdy punkt widzenia, mamy możliwość wejść w dialog z naszymi podwładnymi. To właśnie dialog i wzajemny szacunek sprawiają, że zmienia się punkt widzenia, co stanowi pewną gwarancję jakości oraz produktywności w naszym zespole. Zarządzanie zespołem według strategii Lean pozwala na zlikwidowanie wszystkich niezadowalających i niepotrzebnych działań, a jednocześnie umożliwia podniesienie produktywności, co w całym procesie przekłada się na zysk.
Metodologia Lean jasno pokazuje pracownikom, jakie są ich możliwości, ile mogą zarobić, gdzie mogą zaoszczędzić i zoptymalizować pracę. Nagradzanie odbywa się za zaangażowanie i inicjatywę. Pokazanie podwładnym, że jesteśmy otwarci na ich propozycje oraz na to, że kierujemy się wzajemnym szacunkiem, sprawia, iż cały proces staje się po prostu lepszy.
Skuteczne zarządzanie. Powieść o wykorzystaniu Lean w kierowaniu ludźmi jest dopełnieniem dwóch poprzednich książek. I chociaż twórcy mówią o trylogii, to nie ma znaczenia, w jakiej kolejności przeczytamy ich trzy książki. Warto jednak sięgnąć po wszystkie, w komplecie stanowią bowiem pewną całość, która sprawia, że nasza wiedza zostanie uzupełniona o wszystkie możliwe aspekty związane z Lean Management.