Skuteczne zarządzanie. Powieść o wykorzystaniu Lean w kierowaniu ludźmi

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Michael i Freddy Balle napisali swoistą trylogię o Lean Management. Ich dwie pierwsze książki – Dyrektor firmy jako Lean Menadżer oraz Kopalnię złota – uzupełnia trzecia, pod tytułem „Skuteczne zarządzanie”. Te powieści biznesowe łączą się w jedną całość i dają najpełniejszy, bardzo szeroki obraz metodologii zarządzania Lean. Tym razem autorzy skupiają się na przewodnictwie i szanowaniu pracowników, złe zarządzanie prowadzić będzie bowiem do katastrofy.

Zamknięcie trylogii

Podczas lektury ponownie będziemy mogli spotkać znane nam z poprzednich książek postacie Andy’ego Warda oraz jego mistrza, Phila Jenkinsona. Teraz jednak Andy sam stał się już ekspertem i nie potrzebuje już takiej pomocy jak kiedyś. Pomaga teraz Jane Delaney, dyrektor firmy programistycznej, która nie potrafi poradzić sobie z odpowiednim sprawowaniem kontroli nad zespołem. Pokazuje jej, czym jest przywództwo z szacunkiem, przez które rozumiemy rozwój firmy poprzez rozwój naszych podwładnych. Ten tytuł przede wszystkim mówi o kluczowych elementach zarządzania skoncentrowanego na ludziach. Dzięki niemu poznajemy poszczególne elementy tego typu kierownictwa. Są to między innymi: Idź i zobacz, Stawiaj wyzwania, Słuchaj, Nauczaj rozwiązywania problemów oraz wiele innych. Każda z opisanych w powieści sytuacji pozwala nam na bliższe zapoznanie się z problemami, z jakimi boryka się firma zarządzana przez Jane. Dodatkowo warto zauważyć, że tym razem rzecz dzieje się nie w przedsiębiorstwie produkcyjnym, a typowo usługowym, a dokładnie w firmie wytwarzającej oprogramowanie. Dlatego warto też, by po „podręcznik” ten przeczytały osoby, które działają w środowisku startupów. Oczywiście będzie to też świetna lektura dla kadry zarządzającej w biznesach, w których praca opiera się na wiedzy osób zatrudnionych. Mowa tutaj o: IT, BPO, sektorze finansowym, bankowości, firmach ubezpieczeniowych i innych.

Stałe zaangażowanie

Głównym problemem obecnej kadry zarządzającej jest jej utwierdzenie, iż jest nieomylna, a metoda zarządzania opierać się może jedynie na kiju lub marchewce. Dla wielu pracowników jest to sposób, który zupełnie nie motywuje i nie straszy. Po prostu wykonują oni swoją pracę i robią to w sposób lepszy lub gorszy. Po lekturze książki Skuteczne zarządzanie. Powieść o wykorzystaniu Lean w kierowaniu ludźmi możemy zmienić metodę komunikacji z personelem, umiejętnie podejść do ich kompetencji i rozwijać je wspólnie z firmą. Dzięki temu, że stale angażujemy wszystkich w procesy wspólnego rozwiązywania problemów i zarządzania oraz że staramy się zrozumieć każdy punkt widzenia, mamy możliwość wejść w dialog z naszymi podwładnymi. To właśnie dialog i wzajemny szacunek sprawiają, że zmienia się punkt widzenia, co stanowi pewną gwarancję jakości oraz produktywności w naszym zespole. Zarządzanie zespołem według strategii Lean pozwala na zlikwidowanie wszystkich niezadowalających i niepotrzebnych działań, a jednocześnie umożliwia podniesienie produktywności, co w całym procesie przekłada się na zysk.

Metodologia Lean jasno pokazuje pracownikom, jakie są ich możliwości, ile mogą zarobić, gdzie mogą zaoszczędzić i zoptymalizować pracę. Nagradzanie odbywa się za zaangażowanie i inicjatywę. Pokazanie podwładnym, że jesteśmy otwarci na ich propozycje oraz na to, że kierujemy się wzajemnym szacunkiem, sprawia, iż cały proces staje się po prostu lepszy.

Skuteczne zarządzanie. Powieść o wykorzystaniu Lean w kierowaniu ludźmi jest dopełnieniem dwóch poprzednich książek. I chociaż twórcy mówią o trylogii, to nie ma znaczenia, w jakiej kolejności przeczytamy ich trzy książki. Warto jednak sięgnąć po wszystkie, w komplecie stanowią bowiem pewną całość, która sprawia, że nasza wiedza zostanie uzupełniona o wszystkie możliwe aspekty związane z Lean Management.

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Sprawdź, gdzie kupić Skuteczne zarządzanie

R E K L A M A

Szukasz pomysłu na biznes?

Lubisz czytać książki i polecać je innym? Masz własną stronę lub profil w mediach społecznościowych? Możesz zacząć na tym zarabiać jeszcze dziś! Wystarczy, że przy pomocy widżetu BUY.BOX zaczniesz kierować swoich użytkowników do najlepszych księgarń.

Sprawdź, gdzie kupić

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Twoja prywatność

Nasza strona korzysta z plików cookie w celach analitycznych, a także, żeby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.