,

Superprognozowanie

Superprognozowanie. Sztuka i nauka prognozowania
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Niewątpliwie wszyscy moglibyśmy skorzystać na możliwości spojrzenia w przyszłość, niezależnie czy kupujemy akcje, tworzymy strategie, wprowadzamy nowe produkty, czy też po prostu planuje menu na nadchodzący tydzień. Niestety zazwyczaj jesteśmy marnymi prognostykami. Jak wykazał Philip Tetlock, profesor Wharton School of Business, w swoim przełomowym badaniu z 2005 roku, nawet prognozy ekspertów są niewiele lepsze niż wynik przypadku. Mimo to, istotnym oraz niedopowiedzianym wnioskiem wynikającym z tych badań było stwierdzenie, że niektórzy profesjonaliści naprawdę potrafią prognozować, a Tetlock spędził minioną dekadę starając się dowiedzieć dlaczego. Co czyni niektórych tak dobrymi? I czy można się tego nauczyć?

W książce Superprognozowanie. Sztuka i nauka prognozowania Philip Tetlock i Dan Gardner przedstawiają nam arcydzieło predykcji, oparte o dekady badań oraz wynik rozległego, finansowanego przez rząd tournée prognozowania. W projekt Właściwe Osądy (Good Judgement Project) zaangażowano dziesiątki tysięcy zwykłych ludzi – włączając w to brooklyńskiego reżysera, emerytowanego hydraulika oraz tancerkę, których poproszono o prognozowanie globalnych wydarzeń. Niektórym poszło zadziwiająco dobrze. Pokonali specjalistyczne benchmarki, rywali oraz rynki prognostyczne. Wypadli lepiej niż zbiorcze opinie analityków z dostępem do zastrzeżonych danych. To „superprognostycy”.

W tej niezwykle przełomowej oraz napisanej przystępnym językiem książce, autorzy pokazują nam w jaki sposób możemy się uczyć od tej elitarnej grupy. Splatając razem historie prognostycznych sukcesów (wliczając w to nagonkę na Osamę bin Ladena), porażek (inwazja w Zatoce Świń) oraz wywiadów z decydentami wysokiego szczebla, od Davida Petraeusa do Roberta Rubina, udowadniają, że dokładne i udane prognozowanie nie wymaga wcale potężnych komputerów czy tajemniczych metod. Niezbędne są za to: zbieranie dowodów z różnych źródeł, probabilistyczne myślenie, praca zespołowa, notowanie rezultatów oraz umiejętność przyznania się do błędu i zmiany kursu.

Książka Superprognozowanie. Sztuka i nauka prognozowania oferuje pierwszy, widocznie efektywny sposób na poprawienie naszej zdolności prognozowania przyszłości – zarówno w biznesie, finansach, polityce, stosunkach międzynarodowych, jak i życiu codziennym – a jej przeznaczeniem jest zajęcie miejsca wśród współczesnych klasyków.

Jak dobrze potrafimy, tak naprawdę, przewidzieć przyszłość? Nie istnieje lepsza odpowiedź na to pytanie niż ta, którą znajdziesz w tej książce. Pozbędziesz się iluzji dotyczącej zdolności ekspertów, zostając jednocześnie oświecony sposobem w jaki robią to najlepsi prognostycy – a być może uwierzysz nawet we własne możliwości.

Tyler Cowen, George Mason University Mercatus Center

W swej przystępnie napisanej oraz interesującej książce Tetlock i Gardner wskazują na istotność znaczenia probabilistycznego sposobu myślenia dla logicznego prognozowania. Niezależnie od tego czy jesteś decydentem, czy kimkolwiek innym, kto chciałby podejmować decyzje o dużej dokładności, „Superprognozowanie” posłuży Ci jako niezbędny przewodnik.

Robert E. Rubin, były sekretarz skarbu USA

Philip Tetlock jest światowej klasy ekspertem jeśli chodzi o to niezwykle istotne zagadnienie. „Superprognozowanie” to niesamowita opowieść o tym, jak on i jego zespół badawczy sprawili, że zwyczajni ludzie pokonali ekspertów w bardzo poważnej grze. Jest to również doskonała instrukcja ucząca trzeźwego myślenia w niepewnym świecie. Koniecznie przeczytaj.

Daniel Kahneman, laureat Nagrody Nobla oraz autor „Thinking, Fast and Slow”

Kategoria: książki ekonomiczne

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Superprognozowanie

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Superprognozowanie

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej