Twoje domowe biuro. Jak pracować zdalnie i odnosić sukcesy

Twoje domowe biuro. Jak pracować zdalnie i odnosić sukcesy
Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Udostępnij
Share on linkedin
Udostępnij

Laura Vanderkam to autorka wielu publikacji dotyczących zarządzania czasem i produktywności. Na podstawie swojej rozległej wiedzy napisała książkę „Twoje domowe biuro. Jak pracować zdalnie i odnosić sukcesy”. Przyjrzyjmy się wspólnie tej książce. 

Koncentracja na rezultatach, planach i wsparciu 

Gdy pracujemy zdalnie, powinniśmy zadać sobie pytanie, jaki efekt chcemy osiągnąć i koncentrować się na wynikach, nie na czasie. Zastanawiajmy się, które zadania wykonać natychmiast, a które traktować długoterminowo – pomoże w tym codzienna lista zadań, krótka i dostępna dla całego teamu. Autorka rekomenduje ponadto piątkowe planowanie, czyli poświęcenie kilku minut w piątkowe popołudnie do zaplanowania nadchodzącego tygodnia. 

Alternatywa dla biurowych spotkań w przypadku pracy zdalnej? Tele- i wideokonferencje. Menedżerów oraz członków teamu zaopatrzmy w dokładne wytyczne i procedury, zadbajmy również o atmosferę wsparcia (aby pracownicy wiedzieli, że mogą do szefa zadzwonić w dowolnej chwili). W książce „Twoje domowe biuro. Jak pracować zdalnie i odnosić sukcesy” Laura Vanderkam zaznacza, że zmotywowani ludzie pozostaną tacy niezależnie od miejsca pracy, a pozbawieni zapału rozczarują w każdych okolicznościach. Klucz do „zdalnej efektywności”?  Przeniesienie uwagi z czasu logowania na to, co jest robione.       

Twoje domowe biuro czyli zdalny sukces 

Śledzenie swojego czasu i notowanie poziomów energii dostarczy informacji o zapasach naszej produktywności, ale praca w warunkach domowych naraża niestety na działanie rozpraszaczy. Sposoby na walkę z nimi? 1. Spisanie listy „na później”; 2. Robienie jednej rzeczy naraz; 3. Regeneracyjne przerwy. Co jeśli posiadamy dzieci? Najskuteczniejszą metodą na zdystansowanie się od nich jest zaangażowanie opiekunki bądź wymiana godzin opieki z drugim rodzicem. 

Praca zdalna pozwala zdobyć dobrych podwładnych w lepszej cenie. Dodatkowo, w niestacjonarnym trybie pracy zmniejsza się ich rotacja. Rekomendowane inicjatywy integracyjne? Lunch na Zoomie, degustacje wina, kluby książki. Wyróbmy sobie nawyk szukania nowych relacji – uczestniczmy w konferencjach, zaaranżujmy własne niewielkie wydarzenie, np. kolację. 

Przyśpieszymy samorozwój podejmując nowe, intrygujące projekty – taka kreatywność sprawi, że dostaniemy szansę do stania się ideowymi przywódcami z silną, własną marką. Jak ją wykształcić? 1. Zakładając profesjonalnego bloga; 2. Zamieszczając posty na LinkedIn; 3. Rozsyłając newslettery; 4. Kreując swój spójny obraz w mediach społecznościowych; czy 5. Organizując spotkania z osobami z branży, służące do wzajemnego wsparcia i analizy problemów. 

Zalety pracy zdalnej 

Plusem zatarcia granic między życiem służbowym a domowym jest to, że nasze dzieci widzą, jak zarabiamy na życie, możemy je też prosić o drobne przysługi, np. o pójście na pocztę lub o podliczenie wydatków. Największą zaletą pracy w domu bezdyskusyjnie jest jednak zacieśnianie rodzinnych więzi. 

Książka „Twoje domowe biuro. Jak pracować zdalnie i odnosić sukcesy” to aktualna lektura, która przyniesie czytelnikom potrzebną inspirację. Można ją polecić wszystkim odbiorcom pragnącym, aby zdalna praca przynosiła im godne pieniądze i satysfakcję. 

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Udostępnij
Share on linkedin
Udostępnij
Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Udostępnij
Share on linkedin
Udostępnij
Share on whatsapp
Udostępnij

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej wartościowej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Porównaj ceny

Twoja prywatność

Nasza strona korzysta z plików cookie w celach analitycznych, a także, żeby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.