,

REMOTE. Pracuj zdalnie, biuro jest zbędne

REMOTE. Pracuj zdalnie, biuro jest zbędne
REMOTE. Pracuj zdalnie, biuro jest zbędne
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Zobacz wszystkie oferty

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

W dzisiejszych czasach, kiedy żadna odległość nie robi już na nikim wrażenia i właściwie już wszystko można robić na dystans, kwestią czasu było także wypromowanie idei pracy zdalnej. Książka REMOTE. Pracuj zdalnie, biuro jest zbędne, napisana przez praktyków i aktywnych propagatorów tej idei, ma być jednocześnie poradnikiem oraz świadectwem tego, że organizacja firmy w ten sposób jest możliwa i przynosi spore benefity zarówno jej właścicielom jak i pracownikom.

Autorami książki są Jason Fried i David Heinemeier Hansson. Pierwszy z nich jest założycielem agencji 37signals, która tworzy oprogramowanie IT, drugi jest jej pracownikiem – programistą. Jednym z ich największych osiągnięć jest napisanie całkiem dobrze znanego w Polsce Basecampa, czyli programu do zarządzania pracą, wykorzystywanego m.in. przez firmy technologiczne i agencje reklamowe. W swojej książce autorzy przekonują, że praca zdalna jest jedną z najlepszych możliwości, jakie otworzyły się w ostatnich latach, a umożliwił to rozwój technologii. I stawiają swoją własną firmę jako przykład. W tej chwili współpracują z 37 osobami, rozrzuconymi po całym świecie i różnych strefach czasowych, mimo to (a może właśnie dlatego) odnoszą sukcesy.

Autorzy w swoim dziele starają się rozprawić ze wszystkimi mitami towarzyszącymi pracy zdalnej. Biorą pod lupę obawy zarówno pracodawców, jak i pracowników, omawiając argumenty tak za, jak i przeciw.

Pokolenie 9-17

Fried i Hansson zaczynają od wyjaśnienia dlaczego właściwie idea pracy zdalnej napotyka na tak duży opór. Sugerują, że dzieje się tak ponieważ rządzą nami nawyki. Większość obecnych managerów i właścicieli firm nie wyobraża sobie innej organizacji pracy niż ta, do której są najzwyczajniej w świecie przyzwyczajeni, czyli w biurze, od poniedziałku do piątku, najczęściej od 9:00 do 17:00. Wydaje im się, że tylko wtedy osiąga się najlepszą efektywność. Natomiast autorzy książki przekonują, że jest dokładnie odwrotnie.

Argumenty, które Fried i Hansson podnoszą są różnorodne i obejmują wiele obszarów związanych z biznesem oraz życiem prywatnym. Począwszy od oszczędności czasu na dojazdach do biura, poprzez dostęp do najlepszych pracowników, niezależnie od tego, gdzie mieszkają, aż do oszczędności i ekologii. Co ma do tego ochrona przyrody? Pracownicy, którzy nie dojeżdżają, oprócz czasu oszczędzają także paliwo. A mniej samochodów, to mniej smogu. Gdyby idea pracy zdalnej stała się powszechna, mogłoby się to przełożyć na konkretne zmiany jakościowe powietrza.

Jedno z najważniejszych zagadnień poruszonych w tej książce dotyczy kontrolowania wyników poszczególnych podwładnych. Jest to również największy problem dla pracodawców w kontekście pracy spoza biura, bo w jaki sposób mają sprawdzać postępy swoich pracowników w wykonywaniu obowiązków, skoro ich nie widzą, ani nie mogą z nimi porozmawiać na żywo? W jaki sposób nad tym panować, lub jak to przezwyciężyć? Autorzy przekonują, że jest to możliwe, choć wymaga nieco wysiłku, ale przede wszystkim zaufania. I to dużej ilości zaufania, które jednak zdecydowanie się opłaci. Ponieważ pracownik potraktowany poważnie i odpowiedzialnie, odpłaci się podobną postawą do zleconej mu pracy. Potraktuje ją poważnie i będzie się przykładał, żeby dostarczyć przynajmniej zadowalające rezultaty. A jak go kontrolować? Na tablicy Trello lub Basecampa nic się nie ukryje. Wszystkie niezrobione taski będą kłuć w oczy natychmiast. O wiele trudniej będzie je ukryć, niż tym wszystkim, którzy symulują pracę, ale siedzą w biurze i teoretycznie wszystko jest OK.

Pogromcy mitów

W książce REMOTE. Pracuj zdalnie, biuro jest zbędne obalone zostają właściwie wszystkie oczywiste i mniej oczywiste mity na temat pracy zdalnej. Autorzy przytaczają także wiele argumentów zdecydowanie pochwalających taką formę organizacji firmy. Wszystkie są zebrane w krótkie rozdziały, a każdy z nich dotyczy pojedynczego zagadnienia. Łatwo wyszukać te, które nas najbardziej interesują, ale zdecydowanie najlepiej zapoznać się z całą książką. Nie jest długa, a jej formuła sprawia, że czyta się ją bardzo szybko.

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić REMOTE. Pracuj zdalnie, biuro jest zbędne

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce REMOTE. Pracuj zdalnie, biuro jest zbędne

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podyskutuj o tej książcex

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej