Tysiąc mózgów w twojej głowie. Nowa teoria inteligencji

Tysiąc mózgów w twojej głowie. Nowa teoria inteligencji
Tysiąc mózgów w twojej głowie. Nowa teoria inteligencji
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
4.7 / 3

Jeff Hawkins zaproponował innowacyjne spojrzenie na zagadnienie ludzkiej inteligencji w swojej najnowszej książce „Tysiąc mózgów w twojej głowie. Nowa teoria inteligencji”.

Kim jest Jeff Hawkins?

Jeff Hawkins to naukowiec-rewolucjonista, który wywarł ogromny wpływ na nasze rozumienie mózgu i inteligencji. Znany głównie jako wynalazca PalmPilot, Hawkins jest również założycielem Redwood Neuroscience Institute, gdzie rozwija swoje badania nad neuronauką.

Jego najważniejszym wkładem w dziedzinę neuronauki jest wprowadzenie „Teorii Tysiąca Mózgów”. Teoria ta, opisana w książce o tym samym tytule sugeruje, że każda kolumna neokorteksu, składająca się z około 100 000 neuronów, jest w stanie nauczyć się modelu świata, a mózg jako całość działa poprzez integrację tych wielu modeli. Ta koncepcja radykalnie różni się od tradycyjnego poglądu na funkcjonowanie mózgu.

Hawkins przekonuje, że jego teoria ma nie tylko znaczące implikacje dla naszego zrozumienia ludzkiego mózgu, ale również dla przyszłości sztucznej inteligencji. Jego prace mają potencjał, by zrewolucjonizować sposób, w jaki projektujemy i tworzymy systemy AI, zbliżając je do zdolności poznawczych ludzkiego mózgu.

Bez wątpienia, Jeff Hawkins to naukowiec, który nie boi się wykraczać poza konwencje i stale przesuwa granice naszej wiedzy o mózgu i inteligencji.

Nowe spojrzenie na nasze mózgi?

Hawkins odświeża nasze zrozumienie mózgu, proponując teorię, która przesuwa granice dotychczasowych założeń i tworzy coś, czego brakowało wielu osobom zaangażowanym w badania nad mózgiem – dość spójną teorię.

We omawianej tutaj książce „Tysiąc mózgów w twojej głowie” autor przekonuje, że nasze postrzeganie świata i inteligencja wynikają z działania tysiąca małych „mózgów” działających jednocześnie w obrębie naszej czaszki.

Hawkins na swój pomysł wpadł podczas… picia kawy. Mając zamknięte oczy przesuwał palce po kubku, dotykając jego różnych części – ścianek, ucha oraz dna. Chociaż w danym momencie jego palce dotykały tylko kilku konkretnych miejsc, jego mózg zachowywał informacje o całości obiektu.

W tym momencie Jeff Hawkins zrozumiał, że kolumny neuronowe nie tylko rejestrują indywidualne wrażenia sensoryczne, ale także informacje o ich względnej lokalizacji. Właśnie dzięki tej informacji o lokalizacji, kolumny neuronowe mogą utworzyć kompletny obraz obiektu.

To fascynujące podejście do neurobiologii i teorii umysłu zasługuje na szczególną uwagę. Przystępny i informacyjny język Hawkinsa sprawia, że nawet ta kompleksowa koncepcja mózgu wydaje się dość jasną teorią na tle skomplikowanych wykładów na ten temat.

Mózg a sztuczna inteligencja

Książka Hawkinsa ta to nie tylko świeże spojrzenie na to, jak rozumiemy nasz własny mózg, ale również ważne źródło informacji dla tych, którzy są zainteresowani sztuczną inteligencją. Hawkins twierdzi, że lepsze zrozumienie naszych „tysiąca mózgów” może pomóc w projektowaniu bardziej zaawansowanych systemów AI.

Marzeniem autora jest bowiem stworzenie sztucznej inteligencji, która nie będzie miała limitów i, podobnie do ludzkiego mózgu, będzie w stanie przyswajać wszystkie informacje, na które się natknie. Czy jest to jednak słuszna droga rozwoju?

Wyjdź poza utarte schematy

Zdecydowanie polecam „Tysiąc mózgów w twojej głowie” każdemu, kto jest ciekawy, jak działają nasze umysły. Hawkins po raz kolejny udowadnia, że jest myślicielem wykraczającym poza tradycyjne granice, a jego najnowsza praca jest dowodem na to, że mamy jeszcze wiele do odkrycia na temat ludzkiego umysłu.

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Tysiąc mózgów w twojej głowie. Nowa teoria inteligencji

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Tysiąc mózgów w twojej głowie. Nowa teoria inteligencji

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podyskutuj o tej książcex

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej