Wielka wojna o chipy. Jak USA i Chiny walczą o technologiczną dominację nad światem

Wielka wojna o chipy. Jak USA i Chiny walczą o technologiczną dominację nad światem
Wielka wojna o chipy. Jak USA i Chiny walczą o technologiczną dominację nad światem
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Zobacz wszystkie oferty

Spis treści

Ocena czytelników
4.6 / 5

Żyjemy w świecie zdominowanym przez technologię, w którym siła polityczna, ekonomiczna i militarna w dużej mierze zależy od tego zaplecza. Kluczowym elementem budowania tej przewagi są niewielkie, krzemowe układy scalone, które są sercem wielu urządzeń elektronicznych – od smartfonów i komputerów, po samochody i systemy obrony przeciwlotniczej. 

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak chipy wpływają na nasze życie i kształtują relacje – zarówno te o charakterze lokalnym jak i globalne. Właśnie dlatego książka „Wielka wojna o chipy” autorstwa Chrisa Millera jest tak ważna i potrzebna.

Czym są chipy i dlaczego są one niezwykle ważne?

Chipy to niewielkie, krzemowe elementy elektroniczne, które stanowią podstawę działania wielu urządzeń elektronicznych. Smartfony, komputery, czy sprzęt wojskowy nie będą działać jeśli usuniemy z nich to urządzenie. Ich wartość w świecie współczesnym jest nie do przecenienia, a deficyt prowadzi do licznych konfliktów między światowymi mocarstwami. Gazeta Prawna już w 2021 roku pisała, że Globalny deficyt półprzewodników może utrudnić ocieplenie stosunków na linii Europa-USA. I jednocześnie być szansą dla Chin na wyrwanie się spod amerykańskiego embarga. 

Pasjonująca opowieść o rywalizacji między Chinami i USA

„Wielka wojna o chipy” Chrisa Millera to nie tylko jedna z najważniejszych książek o technologii i geopolityce w 2023 roku, ale także biznesowa książka roku według „Financial Times” oraz „New York Timesa”. 

Autor przedstawia wciągającą i udokumentowaną historię chipów, które rządzą światem. Jego książka opowiada o trwającej cały czas wojnie pomiędzy Chinami i USA. Wojnie o kontrolę nad najważniejszym zasobem — technologią mikrochipów, która jest niezbędnym elementem geostrategicznej rywalizacji w XXI wieku. Kto okaże się zwycięzcą? A może do gry wkroczą Indie? 

Chipy jako odpowiednik ropy naftowej

Współczesny świat opiera się na najnowszych technologiach, a mikrochipy są jej fundamentem. Chris Miller porównuje je do ropy naftowej, zasobu, na którym opierał się do tej pory współczesny świat. Czy jednak nadal ropa jest tak ważna? 

Obecnie pozycja militarna, ekonomiczna i geopolityczna jest zależna od dostępności chipów. Autor pokazuje, jak Chiny, które wydają więcej środków na import chipów niż ropy naftowej, przeznaczają jednocześnie dziesiątki miliardów dolarów na rozwój tej najważniejszej współczesnej technologii.

Niesamowita historia chipów w pigułce

Książka „Wielka wojna o chipy” opisuje porywającą historię maleńkich, krzemowych układów scalonych, od niedawna definiujących nasz świat. Poznajemy genialnych naukowców, którzy je wynaleźli, przedsiębiorców, którzy dzięki generowanym przez nie zyskom zbudowali Dolinę Krzemową, i przedstawicieli Pentagonu, którzy użyli ich do zrewolucjonizowania sił zbrojnych. 

Ten olbrzymi w swojej skali przemysł półprzewodnikowy obejmuje niezmiernie złożone, zglobalizowane łańcuchy dostaw oraz jedne z najbardziej wartościowych firm  na świecie. Żeby zrozumieć obecny stan polityki, ekonomii i technologii, musimy najpierw zrozumieć istotną rolę odgrywaną przez chipy.

Najważniejsza książka roku? Tak!

„Wielka wojna o chipy” zyskała uznanie wielu ekspertów, którzy podkreślają jej znaczenie dla zrozumienia współczesnego świata. Sylwia Czubkowska, współprowadząca podcast Techstorie w radiu Tok FM i autorka książki “Chińczycy trzymają nas mocno”, podkreśla, że ta książka jest kluczem do zrozumienia, jak przewaga w wojnie o chipy wpływa na globalną dominację. Dr hab. Marcin Piątkowski, profesor Akademii Leona Koźmińskiego i ekonomista w Banku Światowym, zauważa, że przyszłość Zachodu może zależeć od wyniku tej półprzewodnikowej wojny. To dwa z wielu pozytywnych głosów dotyczących samej książki.

Czy warto poświęcić czas “Wielkiej wojnie o chipy”?

Książka „Wielka wojna o chipy” Chrisa Millera to nie tylko świetnie napisana i fascynująca opowieść o technologii i geopolityce, ale także ważne źródło wiedzy na temat współczesnych wyzwań w dziedzinie nauki, polityki i gospodarki. Książka zasługuje na miano biznesowej książki roku i stanowi niezbędne źródło informacji dla każdego, kto chce zrozumieć rosnącą rolę chipów w naszym życiu oraz konsekwencje ich deficytu dla globalnej równowagi sił.  

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Wielka wojna o chipy. Jak USA i Chiny walczą o technologiczną dominację nad światem

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Wielka wojna o chipy. Jak USA i Chiny walczą o technologiczną dominację nad światem

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podyskutuj o tej książcex

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej