Własna firma krok po kroku

Sprawdź, gdzie kupić
Własna firma krok po kroku. Działaj skutecznie na każdym etapie rozwoju swojego biznesu

Grzegorz Krzemień jest prezesem agencji interaktywnej Golden Submarine i przewodniczącym rady ds. kompetencji DIMAQ. W oparciu o indywidualne doświadczenia napisał książkę „Własna firma krok po kroku. Działaj skutecznie na każdym etapie rozwoju swojego biznesu”, skierowaną do liderów przedsiębiorstw. 

Mała firma

Każdy rozdział poświęcony jest innemu szczeblowi kariery. Dowiadujemy się, że w mikroskopijnej firmie łatwo wpaść w pułapkę samozatrudnienia. Środowisko zawodowe przeistacza się wtedy w więzienie, a wyjściem z impasu będzie zatrudnienie pracowników lub poszukanie wspólnika. W raczkującej organizacji trzeba znać się na wszystkim i rośnie prawdopodobieństwo paraliżu decyzyjnego. Niezależnie od zasięgów firmy, sformułowanie celu jest bardzo ważne. Co jeszcze uskutecznić? Obserwację autorytetów, refleksję nad wymaganiami rynku i nad najtrafniejszą niszą. Jeśli zdarzy się zator pieniężny, powiedzmy o tym szczerze, wskazując termin uregulowania zaległości. W niewielkiej firmie nowy dzień to nowa przygoda i wspólne budowanie reputacji – klientów traktuje się jako dar od losu, przyznaje się im rabaty.  Pod żadnym pozorem nie wolno popaść w perfekcjonizm (projekt zrealizowany ma nad idealnym tą przewagę, że w przypadku pierwszego wystawiamy fakturę). Założenie strony przedsiębiorstwa nie jest problemem –wykreujemy ją w portalu społecznościowym. Utalentowanego lidera firmy cechuje determinacja, cierpliwość, lecz i gotowość do ponoszenia porażek.

Duża i większa firma

Na kolejnych etapach zatrudniani są menedżerowie, dyrektorzy i pojawiają się konflikty. Z czego wynikają? Z nierównego obciążenia pracą oraz z braku odpowiednich warunków. Czasem uchybienia te prowadzą do zwolnień na żądanie. Zachodzi też makdonaldyzacja, czyli automatyzacja pracy i do poszczególnych zadań przydzielani są specjaliści. Lider wybiera między zarządzaniem lean – identyfikowaniem i eliminowaniem marnotrastw a OKR – efektywną koncentracją na celach. Między klientem a firmą musi zaistnieć chemia, wytworzona często dzięki dobrym, elastycznym negocjacjom, pełnym godności i poczucia wartości. Prezes pozostaje sam ze sobą: nie jest już kumplem, a projektantem i reperującym. Powinien unikać coachów, ale nauczyć się występować publicznie. Najwyższa pora na zaangażowanie marketingowca i na rozkręcenie PR-u. Nieustannie trwa walka o nowych klientów, przy jednoczesnym dbaniu o starych i systematyczne poszerzanie struktury IT, systemu bonusów oraz premii.  Prężne zespoły mogą sobie pozwolić na mówienie „nie” klientowi. Przykładają dodatkowo dużą wagę do uczestnictwa w konferencjach i w konkursach.

Cenna publikacja dla przedsiębiorców

Książka „Własna firma krok po kroku. Działaj skutecznie na każdym etapie rozwoju swojego biznesu” to cenny nabytek dla ludzi chcących odnieść prawdziwy zawodowy sukces. Dzięki podaniu wielu przykładów z osobistego biznesowego życia, przesłanie Grzegorza Krzemienia wydaje się czytelnikowi przekonujące i wyraziste.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Podobała Ci się receznja?

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz kolejnych recenzji wartościowych książek.

Sprawdź, gdzie kupić

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnych recenzji wartościowych książek.

Klikając przycisk “Zapisz mnie” akceptujesz Regulamin oraz Politykę Prywatności serwisu books4business.pl prowadzonego przez Simply4net sp. z o.o. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera, w którym znajdują się informacje o nowościach w serwisie.