Wolność w wirtualnym świecie

Wolność w wirtualnym świecie. Zbuduj firmę swoich marzeń

Chris Ducker jest wirtualnym przedsiębiorcą. Napisał „Wolność w wirtualnym świecie. Zbuduj firmę swoich marzeń”, by przekonać czytelników, że w prowadzeniu biznesu pomaga wsparcie wirtualnych asystentów. 

Podstawowe informacje o wirtualnych asystentach

Przedsiębiorca w wirtualnym biznesie powinien pamiętać o dwóch typach outsourcingu: 
1. realizacji konkretnego projektu, 2. zatrudnianiu kogoś na etat bądź w jakiejś innej formie. Rozróżniamy siedem typów wirtualnych asystentów: ogólny, osoba tworząca strony internetowe, grafik, asystent optymalizujący strony pod kątem wyszukiwarek internetowych, autor tekstów, edytor filmów oraz twórca aplikacji. Wirtualną kadrę znajdziemy w firmach outsourcingowych, witrynach z ofertami pracy, wśród wolnych strzelców, czy na serwisach werbujących wirtualnych asystentów. Ważne, by ogłoszenie było jasne i klarowne, z informacją o wynagrodzeniu, opisem wymaganych zadań oraz umiejętności.   

Co należy zapewnić asystentowi i zagraniczny outsourcing

Pamiętajmy o tym, że wirtualny asystent to też człowiek, posiadający mocne i słabe strony. Trzeba zapewnić mu szkolenie. Jakie rekomenduje Chris Ducker? Zawierające instrukcje pisemne, nagrania audio albo screencasty. Warto przetestować predyspozycje asystenta, wrzucając go na głęboką wodę.  Pora na odpowiedź na pytanie o zarządzanie wirtualnym pracownikiem: przekażmy mu klarowny cel współpracy, zlećmy realizację celów pomocniczych, sprawdzajmy na bieżąco postępy, zapewnijmy swobodę działania oraz sformułujmy jasne kryteria sukcesu. Pod żadnym pozorem nie zapominajmy o regularnym płaceniu pracownikowi, ubezpieczeniu i płatnym urlopie. Jeżeli planujemy współdziałać z zagranicznym wirtualnym asystentem, mamy taką możliwość. Zadajmy sobie tylko pytanie, czy nie decydujemy się na to wyłącznie ze względów oszczędnościowych. Lokalny asystent bywa bardziej optymalny – zna krajowy rynek, mieszka w tej samej strefie czasowej, dostarczy adekwatnych materiałów, posiada podobną mentalność i tradycję. Jeśli zależy nam na asystencie zagranicznym, dobrze pomyśleć o Filipinach – kraju solidnych ludzi z doskonałą obsługą klienta, znajomością technologii i gadżetów. 

Ważne działania przedsiębiorcy i największe błędy w wirtualnym świecie 

Skuteczny przedsiębiorca organizuje spotkania całego zespołu, zachęca do integracji. Zacieśnić więzi można także w prywatnej grupie na Facebooku, LinkedIn albo Google+. 
W niektórych firmach konieczny jest wirtualny menadżer projektu, czuwający nad działaniami pracowników. Czasem trudno uniknąć błędów w zakresie wirtualnej asysty: niechęci/nieumiejętności zarządzania zespołem, niewłaściwej lokalizacji asystenta, zaniżania płac, czy nieznajomości kultury miejsca outsourcingu.

Klarowne wprowadzenie do wirtualnej asysty 

Książka „Wolność w wirtualnym świecie. Zbuduj firmę swoich marzeń” to klarownie napisany podręcznik, wprowadzający w tematykę wirtualnej asysty. Wyniesiemy z publikacji wiele przydatnych i mądrych wskazówek. 

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Udostępnij
Share on linkedin
Udostępnij

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej wartościowej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Porównaj ceny

Reklama

Może Ciebie również zainteresować

Własna firma krok po kroku. Działaj skutecznie na każdym etapie rozwoju swojego biznesu

Własna firma krok po kroku

Grzegorz Krzemień jest prezesem agencji interaktywnej Golden Submarine i przewodniczącym rady ds. kompetencji DIMAQ. W oparciu o indywidualne doświadczenia napisał książkę „Własna firma krok po kroku. Działaj skutecznie na każdym etapie rozwoju swojego

Czytaj więcej

Twoja prywatność

Nasza strona korzysta z plików cookie w celach analitycznych, a także, żeby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.