Analiza marketingowa

Sprawdź, gdzie kupić
Analiza marketingowa. Praktyczne techniki z wykorzystaniem analizy danych i narzędzi Excela

Wayne L. Winston jest emerytowanym profesorem oraz laureatem branżowych nagród z dziedziny biznesu. Wykładał m.in. modelowanie danych w Excelu i postanowił przekazać wiedzę na temat tego programu w książce „Analizie marketingowej. Praktycznych technikach z wykorzystaniem analizy danych i narzędzi Excela”.

Excel jako narzędzie marketingu 

Publikacja składa się z 11. części: z Przetwarzania danych marketingowych w Excelu, Wyceniania, Prognozowania, Czego chcą klienci, Wartości klienta, Segmentacji rynku, Prognozowania sprzedaży nowego produktu, Sprzedaży detalicznej, Reklamy, Narzędzi do badania rynku oraz z Internetu i marketingu społecznościowego. Do każdego z zagadnień Winston przyporządkował excelowe analizy, pomagające rozwinąć usługi/produkty, studia przypadków oraz – co najistotniejsze – ćwiczenia testujące teorię w praktyce.

Marketing polega na analizie danych, a Excel szybko przetwarza je na różne sposoby. Poznajemy m.in. Zasadę Pareta (80/20), zgodnie z którą najczęściej 20% produktów generuje 80% wartości sprzedaży, czy dowiadujemy się, że filtry i fragmentatory w Excelu wyświetlają dane według określonych kryteriów. 

Co powinien uczynić analityk marketingowy przed rekomendacją reklamy produktu? Przeprowadzić rozeznanie, kim są jego potencjalni nabywcy – w tej misji nieodzowny okazuje się Excel. Program pomoże też w przeprowadzaniu ankiet wśród przyszłych klientów.

Winston sporo uwagi poświęca dodatkowi Solver, służącemu do rozwiązywania problemów – zawsze podaje on wariant optymalny, zmieniając komórki tak, by najlepiej zrealizowały cel. Sprawdza się to np. w wycenianiu, czy w racjonalnym rozdzieleniu budżetu na promocję w mediach. 

Excel wspiera w analizie wyborów dyskretnych i w zwiększaniu rentowności firmy – wyznacza życiową wartość klienta, stosując formułę mnożnika i tworząc szablon wartości. Excel szacuje także prawdopodobieństwo, że klient wciąż jest aktywny oraz modeluje wydatki na jego utrzymanie i pozyskanie. 

Excel usprawnia sprzedaż – analizuje koszyk zakupów w windzie sprzedażowej, optymalizuje przestrzeń na półkach wraz z zasobami sprzedażowymi, prognozuje przychód i ocenia skuteczność wydatków na reklamę. Wprowadzając na rynek nowy produkt, należy użyć map percepcyjnych do porównania własnego produktu z konkurencyjnym. 

Wytrawny ekspert wie, jak silną moc mają portale społecznościowe w strategii marketingowej. I tu na scenę wkracza Excel, wyliczając współczynniki skupienia – przedział od 0 do 1 opisujący prawdopodobieństwo, że znajomi danej osoby znają się wzajemnie. Excel dokładnie eksploruje serwisy typu Twitter, czy Facebook – wyodrębnia z nich przydatne informacje, analizuje nastawienie odnośnie artykułów oraz strukturyzuje teksty (algorytmami i wektorami).

Lektura obowiązkowa 

Książka „Analiza marketingowa. Praktyczne techniki z wykorzystaniem analizy danych i narzędzi Excela” to niezbędnik każdego specjalisty, odkrywający wiele zastosowań tego programu. Nawet ktoś, kto jest z Excelem „za pan brat” z pewnością poszerzy swoje horyzonty dzięki zrecenzowanej publikacji. 

Facebook
Twitter
LinkedIn

Podobała Ci się receznja?

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz kolejnych recenzji wartościowych książek.

Sprawdź, gdzie kupić

Ciasteczka

Ta strona używa plików cookies, aby zapewnić Ci najwyższą jakość usług. Korzystanie ze strony oznacza akceptację Regulaminu oraz Polityki Prywatności.

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnych recenzji wartościowych książek.