Cel, czyli o korzyściach ze skupienia się na tym, co najważniejsze

Cel, czyli o korzyściach ze skupienia się na tym, co najważniejsze
Cel, czyli o korzyściach ze skupienia się na tym, co najważniejsze
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Zobacz wszystkie oferty

Spis treści

Ocena czytelników
4 / 1

Ben Renshaw to coach i mówca o światowej renomie, współpracujący z wieloma słynnymi organizacjami. Na podstawie jego doświadczeń powstała książka „Cel, czyli o korzyściach ze skupienia się na tym, co najważniejsze”. Przeanalizujmy ją wspólnie. 

Odkrywanie misji 

Autor już na początku dzieli się refleksją, że odnalezienie życiowej misji sprawia, że egzystencja zyskuje sens. Kiedy znamy naszą misję, wzrasta poczucie osobistej tożsamości, autentyczność, a także szansa na zbudowanie więzi.  Ponadto, misja uzupełnia pokłady energii w wymiarze fizycznym, duchowym, intelektualnym i emocjonalnym.

Gdy misja organizacji jest klarowna, możemy wprowadzić inspirujące przywództwo, na które składa się szczera troska, wzajemne zaufanie i sprzyjająca atmosfera. Właśnie w takim środowisku formują się zwycięskie zespoły. Funkcjonując w zgodzie z życiową misją czujemy się spójni, spełnieni i ważni. 

Następnie Ben Renshaw opisuje kroki prowadzące do odkrycia misji zespołu: zadawanie pytań odnoszących się do powodu istnienia zespołu, zastanowienie się nad prawdziwą wartością zespołu, czy nad jednoczącym go elementem.

Ben Renshaw pisze o jednym z najważniejszych motywatorów w naszym życiu – naszym poczuciu celu. W tej książce przeczytasz o tym, jak może cię on prowadzić, motywować, dawać ci spełnienie zarówno w wymiarze osobistym, jak i zawodowym. Jeśli poszukujesz sensu w życiu, ta książka jest dla ciebie.

Daniel H. Pink, autor książek Kiedy oraz Drive.

Świadome przywództwo i coaching 

Kluczowe umiejętności świadomego przywódcy? 1. Sztuka słuchania; 2. Angażujący storytelling – warto zacząć od opowiedzenia własnej historii; 3. Coaching – za jego pośrednictwem lider wydobywa z podwładnych potencjał, a esencję mądrego coachingu stanowi wiara w to, że ludzie noszą w sobie odpowiedzi. Empatyczny coach propaguje w firmie kulturę feedbacku zawierającą się w trzech warunkach skutecznej informacji zwrotnej: a) intencjach – motywowaniu do rozwoju; b) emocjach – właściwym zarządzaniu emocjami; c) danych – konkretnych i aktualnych faktach, dostarczanych przy przekazywaniu feedbacku. Pod żadnym pozorem nie wolno nam zapomnieć, że przywództwo to w pierwszej linii relacja.

Autentyczny lider, wdrażanie zmian a dobrostan

Będziemy autentycznymi przywódcami wykorzystując swoje mocne strony, współodczuwając i konsekwentnie dążąc do wcielenia zdefiniowanych celów w życie. Kolejnym typem przywództwa rekomendowanym przez autora jest przywództwo spajające polegające na: a) globalnej świadomości; b) poszerzaniu sieci kontaktów; c) różnorodności i włączaniu. Lider musi być też zwinny, a więc nastawiony na rozwój, kreatywny, współdziałający i elastyczny. Efektywne wprowadzanie zmian w organizacji opiera się na stworzeniu dla nich klimatu, zaangażowaniu wszystkich pracowników i na wdrożeniu oraz podtrzymaniu zmian. 

Renshaw uwypukla jednocześnie rolę dobrostanu w życiu człowieka. W zadbaniu o niego wesprze nas wykonanie koła dobrostanu i szczera troska o rodzinę. Pielęgnowanie bliskości ułatwią odbywające się raz na miesiąc posiedzenia rodzinne, służące do omówienia nagromadzonych trudności/załagodzenia konfliktów.     

Misja odmienia los 

Książka „Cel, czyli o korzyściach ze skupienia się na tym, co najważniejsze” to interesująca książka, urozmaicona dodatkowo przez anegdoty obrazujące wpływ życiowej misji na poprawę ludzkiego losu. Obecne tam wskazówki przydadzą się każdemu czytelnikowi, nie tylko liderom firm. 

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Cel, czyli o korzyściach ze skupienia się na tym, co najważniejsze

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Cel, czyli o korzyściach ze skupienia się na tym, co najważniejsze

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podyskutuj o tej książcex

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej