Coaching zespołowy. Praktyczny przewodnik dla liderów, trenerów, konsultantów i nauczycieli
Coaching zespołowy. Praktyczny przewodnik dla liderów, trenerów, konsultantów i nauczycieli
Zapisz

Dziś najtaniej 🎉

Spis treści

Ocena czytelników
4 / 1

Rafał Szewczak, Joanna Grela oraz Michał Bloch to utalentowani coachowie, psychologowie, mentorzy i trenerzy. Na bazie licznych doświadczeń napisali książkę „Coaching zespołowy. Praktyczny przewodnik dla liderów, trenerów, konsultantów i nauczycieli”. Przyjrzyjmy się ich przemyśleniom.

Wprowadzenie do coachingu zespołowego 

Coaching to ścieżka wiodąca do osiągnięcia celów indywidualnych, grupowych oraz zespołowych. W coachingu zespołowym klientem jest zespół, a coach intensyfikuje jego efektywność zadaniowo-relacyjną. Co wpływa na powodzenie coachingu zespołowego? Praca nad rzeczywistymi zagadnieniami, przekuwanie teorii w praktykę i korzystanie z kreatywnych narzędzi pracy. Po coacha zespołowego sięgamy, gdy zespół wymaga interwencji, przygotowujemy menedżerów do roli coachów, czy szukamy nowych kierunków rozwoju teamu. Coach zespołowy definiuje cel zespołowy, reguły, przezwycięża kryzysy, tworzy bezpieczną atmosferę i buduje odpowiedzialność. Aby to się udało, coach powinien:

  1. Słuchać;
  2. Pytać;
  3. Odzwierciedlać.           

Struktura spotkań

Spotkanie z zespołem składa się z Rundy otwierającej spotkanie; Kontraktowania celów; Poszerzania świadomości całego zespołu; Podsumowania i projektowania działań; oraz z Rundy zamykającej. Coach wyjaśnia: a) cel sesji b) agendę c) formę i metody pracy i 
d) sprawy organizacyjne. W sesji diagnostycznej, przygląda się on funkcjonowaniu zespołu, przeprowadza również sesję ustalania celów (wynikających z dążeń klienta, z procesu coachingu albo będących celami poszczególnymi) i sesje dalsze, analizujące wyzwania stojące przed zespołem, projektujące strategię zwalczania trudności i określające, czy owa strategia faktycznie przybliża do upragnionego celu. Przechodząc do sesji zamykających, wszyscy omawiają uzyskane efekty, planują przyszłe kroki i, finalnie, pojawia się ewaluacja.  

Dysfunkcje, rytuały i rozwój 

W każdym zespole zdarzają się dysfunkcje, a misją coacha jest ich eliminacja. Umacnia on zaufanie w grupie, doskonali zarządzanie konfliktem, pogłębia zaangażowanie oraz uczy koncentracji na rezultatach. Przyda mu się wywiad motywujący (oparty na autonomii, współpracy i empatii), warsztaty wartości, gadżety coachingowe, gamestorming oraz design thinking. 

Wykład Michał Bloch, Rafał Szewczak „Jak przeprowadzić coaching z zespołem w kryzysie?”

Chcąc być skutecznym, coach nie zapomina o rytuałach dla siebie, np. o krótkiej medytacji przed sesją. Zespołowi także przyda się medytacja, ale i sesyjna rutyna, celebracja sukcesów i wdzięczności. Ambitny coach dba o samorozwój – studiuje psychologię człowieka, marketing, kształci się w profesjonalnych szkołach, bierze udział w webinarach, czyta specjalistyczne materiały i uczęszcza na superwizję.  

Mistrzowska instrukcja

Uważni czytelnicy wyniosą z książki „Coaching zespołowy. Praktyczny przewodnik dla liderów, trenerów, konsultantów i nauczycieli” wiele dobrego, ponieważ publikacja jest doskonałą instrukcją dla osób zainteresowanych tą dziedziną. Dzięki przykładom z ostatniej części książki, odbiorcy otrzymają dodatkowo unikalną szansę poznania różnorodnych przypadków coachingowych. 

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Coaching zespołowy

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Coaching zespołowy

guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podyskutuj o tej książcex

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej