Jak zrobić błyskotliwą karierę i jej nie zaprzepaścić

Jak zrobić błyskotliwą karierę i jej nie zaprzepaścić
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Carter Cast to specjalista ds. biznesu, zarządzania i przywództwa. Na podstawie licznych doświadczeń (m.in. w firmie Frito-Lay) oraz badań przeprowadzanych na pracownikach, napisał książkę „Jak zrobić błyskotliwą karierę i jej nie zaprzepaścić”.

Pięć archetypów 

Początkowe rozdziały przedstawiają typy pracowników, którzy niewłaściwym postępowaniem hamują własną karierę. Są to:

  1. Kapitan Fantastic,
  2. Solista,
  3. Wersja 1.0,
  4. Mistrz Jednej Sztuczki oraz
  5. Wirujący Derwisz. 

W pierwszym przypadku stykamy się z brakiem stabilności emocjonalnej, samoświadomości oraz z wygórowaną ambicją. Kapitan Fantastic przyjmuje postawę obronną, wykazuje arogancję, nieufność oraz dramatyzm. Działania korygujące to postaranie się o wyczerpującą informację zwrotną ze środowiska zawodowego, praca z coachem, autoanaliza i wyciszenie się. Solista natomiast nadmiernie zarządza, nie motywuje teamu i nie dba o zespół oraz o dobrą w nim komunikację. Rekomendowane metody naprawcze: a) ustalenie jasnego kursu b) autentyczne zaangażowanie oraz c) cierpliwość i obiektywizm. Wersja 1.0. nie ma zaś zdolności do adaptacji, boi się zmian i przejawia zbyt dużą zależność od zwierzchnika. Taki ktoś powinien podnieść sprawność w uczeniu się, pojąć proces zmian zawodowych, zwiększyć własną przystępność i opuścić strefę komfortu. Problem Mistrza Jednej Sztuczki polega na ugrzęźnięciu w jednym obszarze umiejętności, braku orientacji strategicznej i na niedostatkach w wiedzy wykraczającej poza branżę. Jak temu zaradzić? a) rozpoznać najcenniejsze rejony dla firmy, b) zdefiniować braki w kwalifikacjach, czy c) wyjść w teren i przyjrzeć się konkurencji. Ostatni z wymienionych przez autora archetypów, Wirujący Derwisz, słabo planuje i określa priorytety, ma skłonności do zadawalania innych, boryka się z niedoszacowaniem czasu oraz wysiłków. Zmieni to wtedy, gdy ugruntuje on zakres odpowiedzialności, zaznajomi się z procesami przepływu pracy w firmie oraz wyszkoli się w odmawianiu.       

Carter Cast: „The Right and Wrong Stuff: How Brilliant Careers are Made […]” | Talks at Google

Sukces i „Zrób to sam”

Druga część publikacji skupia się na czynnikach kluczowych dla sukcesu. Dowiadujemy się, że rekiny biznesu zawsze podejmują inicjatywę, rozwijają inteligencję emocjonalną oraz wytrwale dążą do celu. Motywacja stanowi dla nich źródło energii i wynika z osobistych potrzeb. Doskonali przedsiębiorcy kierują się pragnieniem wielkich osiągnięć, posiadania władzy lub autonomii. Działają też ze względu na wyższy cel. 

Końcowa refleksja Casta opiera się na tym, że musimy zostać agentami własnej zmiany i wyrobić postawę „Zrób to sam”. Pomaga w tym precyzyjne określenie celów zawodowych, redukcja luk kompetencyjnych, dobry mentor albo zorganizowanie koła samokształcenia. Dobry menedżer szlifuje jakość otrzymywanych przez ludzi informacji zwrotnych, eliminuje prywatne słabości oraz wspiera podwładnych w zmaganiach. 

Błyskotliwy poradnik

Książka „Jak zrobić błyskotliwą karierę i jej nie zaprzepaścić” to trafny i kreatywny poradnik, ogromnie poszerzający horyzonty. Wnikliwy czytelnik zyska za jego sprawą istotne umiejętności przywódcze oraz z pewnością zainspiruje się przywołanymi w książce anegdotami.  

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Jak zrobić błyskotliwą karierę i jej nie zaprzepaścić

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Jak zrobić błyskotliwą karierę i jej nie zaprzepaścić

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podyskutuj o tej książcex

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej