Kim Scott na kanwie doświadczeń pracy w korporacjach, wydała książkę „Szef wymagający i wyrozumiały. Jak skutecznie zarządzać, nie tracąc ludzkiego oblicza”. Przyjrzyjmy się tym wskazówkom.
Troska i konfrontacja
Kim Scott wprowadza pojęcie radykalnej szczerości. Radykalna szczerość ma dwa wymiary: osobistą troskę oraz bezpośrednią konfrontację. Taka szczerość łączy pokorę i otwartość. Osobista troska wymaga od zwierzchnika stania się wzorem i zakodowania faktów z życia podwładnego. Bezpośrednia konfrontacja – otwarta dyskusja, kwestionująca działania i decyzje. To przejaw troski, pomoc w rozwiązaniu problemu, gotowość do przyjęcia krytyki pod własnym adresem.
Empatia, krytyka i pochwała
Radykalnie szczerą pochwałę zawsze osadza się w konkretnym kontekście. Radykalnie szczera krytyka to konfrontacja i rzucanie wyzwań ważnych dla sukcesu. Obrzydliwa agresja zaś jest krytyką bezpodstawną – poniżającą, zastraszającą, wyśmiewającą. Obrzydliwie agresywna krytyka zachodzi wtedy, gdy zadajemy komuś „cios prosto w serce”. Istnieje również obrzydliwie agresywna pochwała – złośliwo-ironiczne uznanie czyichś osiągnięć. Autorka wprowadza też manipulacyjnie nieszczerą pochwałę – nie chcąc ponieść odpowiedzialności za złe zachowanie, komplementujemy ofiarę naszego faux-pas. Rujnująca empatia objawia się, kiedy nie zwalniamy kogoś, zezwalając na pracę poniżej poziomu.
Krytyka a pochwała oraz skały i supergwiazdy
Więcej chwalmy niż krytykujmy i chwalmy publicznie, a krytykujmy w ukryciu. Krytyka musi być objaśniona i niepersonalna. Kim Scott używa przykładu podanego w wywiadzie przez Steve’a Jobs’a: lepiej powiedzieć „twoja praca to gówno” niż „ty jesteś gówniany.” W każdej firmie znajdziemy skały i supergwiazdy. Trajektoria rozwoju tych pierwszych jest od gwiezdnej wolniejsza, ale istotna. Trzeba więc skały dowartościowywać – dobrym słowem, przyznaniem roli specjalisty. Supergwiazdy cenią dynamikę i awanse, lecz nie wyciskajmy ich, jak cytrynę. Pamiętajmy, że miewamy w życiu wolniejsze i szybsze okresy rozwoju.
Budowa zespołu, kwestie płci i kadrowe
Jeżeli pracownik, mimo wsparcia przełożonego, nie poprawia błędów, należy go zwolnić. I tu okażmy osobistą troskę, utrzymujmy późniejszy kontakt mailowy, zaprośmy na spacer lub obiad. Przekazujmy ex członkowi zespołu wieści o nowych stanowiskach pracy. Jak zbudować dobry zespół? Znajdując wewnętrzną równowagę i opanowując sztukę życia towarzyskiego. Zaobserwowano, że szefowie są mniej radykalnie szczerzy w relacji z pracowniczkami. Czasem też szefowe nie wymagają wiele z obawy przed etykietką „oschłych bab”. Niesłusznie. Zatrudniając członka zespołu, zapytajmy siebie o zestaw pożądanych cech u tego człowieka. Sprawdźmy umiejętności kandydata, pozwólmy na opowiedzenie o sobie i zapisujmy przemyślenia.
Wciągający bestseller
Kim Scott trafnie analizuje stosunki pracownicze i uważny czytelnik może wynieść z książki coś dla siebie. Publikacja „Szef wymagający i wyrozumiały. Jak skutecznie zarządzać, nie tracąc ludzkiego oblicza” w pełni zasłużyła na miano bestsellera.