Szef wymagający i wyrozumiały

Szef wymagający i wyrozumiały. Jak skutecznie zarządzać, nie tracąc ludzkiego oblicza

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Kim Scott na kanwie doświadczeń pracy w korporacjach, wydała książkę „Szef wymagający i wyrozumiały. Jak skutecznie zarządzać, nie tracąc ludzkiego oblicza”. Przyjrzyjmy się tym wskazówkom. 

Troska i konfrontacja 

Kim Scott wprowadza pojęcie radykalnej szczerości. Radykalna szczerość ma dwa wymiary: osobistą troskę oraz bezpośrednią konfrontację. Taka szczerość łączy pokorę i otwartość. Osobista troska wymaga od zwierzchnika stania się wzorem i zakodowania faktów z życia podwładnego. Bezpośrednia konfrontacja – otwarta dyskusja, kwestionująca działania i decyzje. To przejaw troski, pomoc w rozwiązaniu problemu, gotowość do przyjęcia krytyki pod własnym adresem. 

Empatia, krytyka i pochwała

Radykalnie szczerą pochwałę zawsze osadza się w konkretnym kontekście. Radykalnie szczera krytyka to konfrontacja i rzucanie wyzwań ważnych dla sukcesu. Obrzydliwa agresja zaś jest krytyką bezpodstawną – poniżającą, zastraszającą, wyśmiewającą. Obrzydliwie agresywna krytyka zachodzi wtedy, gdy zadajemy komuś „cios prosto w serce”. Istnieje również obrzydliwie agresywna pochwała – złośliwo-ironiczne uznanie czyichś osiągnięć. Autorka wprowadza też manipulacyjnie nieszczerą pochwałę – nie chcąc ponieść odpowiedzialności za złe zachowanie, komplementujemy ofiarę naszego faux-pas. Rujnująca empatia objawia się, kiedy nie zwalniamy kogoś, zezwalając na pracę poniżej poziomu. 

Krytyka a pochwała oraz skały i supergwiazdy

Więcej chwalmy niż krytykujmy i chwalmy publicznie, a krytykujmy w ukryciu. Krytyka musi być objaśniona i niepersonalna. Kim Scott używa przykładu podanego w wywiadzie przez Steve’a Jobs’a: lepiej powiedzieć „twoja praca to gówno” niż „ty jesteś gówniany.” W każdej firmie znajdziemy skały i supergwiazdy. Trajektoria rozwoju tych pierwszych jest od gwiezdnej wolniejsza, ale istotna. Trzeba więc skały dowartościowywać – dobrym słowem, przyznaniem roli specjalisty. Supergwiazdy cenią dynamikę i awanse, lecz nie wyciskajmy ich, jak cytrynę. Pamiętajmy, że miewamy w życiu wolniejsze i szybsze okresy rozwoju. 

Superstars vs Rock Stars: Inspire Your Team to Do The Best Work of Their Lives

Budowa zespołu, kwestie płci i kadrowe 

Jeżeli pracownik, mimo wsparcia przełożonego, nie poprawia błędów, należy go zwolnić. I tu okażmy osobistą troskę, utrzymujmy późniejszy kontakt mailowy, zaprośmy na spacer lub obiad. Przekazujmy ex członkowi zespołu wieści o nowych stanowiskach pracy. Jak zbudować dobry zespół? Znajdując wewnętrzną równowagę i opanowując sztukę życia towarzyskiego. Zaobserwowano, że szefowie są mniej radykalnie szczerzy w relacji z pracowniczkami. Czasem też szefowe nie wymagają wiele z obawy przed etykietką „oschłych bab”. Niesłusznie. Zatrudniając członka zespołu, zapytajmy siebie o zestaw pożądanych cech u tego człowieka. Sprawdźmy umiejętności kandydata, pozwólmy na opowiedzenie o sobie i zapisujmy przemyślenia. 

Wciągający bestseller 

Kim Scott trafnie analizuje stosunki pracownicze i uważny czytelnik może wynieść z książki coś dla siebie. Publikacja „Szef wymagający i wyrozumiały. Jak skutecznie zarządzać, nie tracąc ludzkiego oblicza” w pełni zasłużyła na miano bestsellera. 

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Sprawdź, gdzie kupić Szef wymagający i wyrozumiały

R E K L A M A

Szukasz pomysłu na biznes?

Lubisz czytać książki i polecać je innym? Masz własną stronę lub profil w mediach społecznościowych? Możesz zacząć na tym zarabiać jeszcze dziś! Wystarczy, że przy pomocy widżetu BUY.BOX zaczniesz kierować swoich użytkowników do najlepszych księgarń.

Sprawdź, gdzie kupić

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Twoja prywatność

Nasza strona korzysta z plików cookie w celach analitycznych, a także, żeby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.