Dlaczego motywowanie ludzi nie działa… i co działa

Dlaczego motywowanie ludzi nie działa... i co działa
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Susan Fowler „Dlaczego motywowanie ludzi nie działa i co działa” stawia tezę, że motywowanie nie działa. W erze trenerów motywacyjnych i personalnych, takie zdanie wydaje się nie-trendy. Czy jednak założenie autorki jest słuszne?

 FASTFOOD VS ZDROWA ŻYWNOŚĆ

Każdy człowiek kieruje się motywacją. W sposób optymalny lub suboptymalny. Do drugiego Fowler zalicza perspektywę motywacyjną obojętną, gdy ktoś nie widzi w działaniu wartości, np. w uczestnictwie w zebraniu, zewnętrzną – chęć pokazania światu władzy i narzuconą – wszyscy brali w czymś udział, więc ty też. To gorsze motywacje, „motywacyjny fastfood”. Daje korzyści, ale nie przyczynia się do rozwoju. Przeciwieństwo kategorii suboptymalnej stanowi optymalna i perspektywy: dopasowana – nauczyłeś się czegoś nowego, zintegrowana – powiązałeś cel spotkania z własnym celem i spontaniczna – chodzisz na zebrania, bo lubisz. Jest to „zdrowa żywność motywacji”, wymaga więcej wysiłku, przynosząc witalność i energię. 

TRZY POTRZEBY 

Mamy trzy potrzeby psychologiczne (ARK): autonomii, poczucie decydowania o swoim losie, wpływie na pracę, relacyjność – chęć bycia wśród innych i dobrych kontaktów oraz kompetentność – pragnienie rozwoju, stawiania czoła wyzwaniom. Niestety, na szkolenia i kursy wysyła się tylko najważniejszych pracowników.

NAPĘD A SAMOREGULACJA 

 Napęd nie jest dobry. Ludzie z ARK go nie mają – jest szkodliwy, bo zachodzi, gdy coś steruje naszymi emocjami. Ideał ARK opiera się na samoregulacjii na: uważności– obserwacji świata, dostosowaniu się, kontroli uczuć, wartościach – określeniu dobra i zła, wytycznych w życiu oraz na celu – głębokim powodzie działania, misji.

DOBROSTAN I MOC

Samoregulacja jest istotna dla perspektywy motywacyjnej. Pomaga w identyfikacji obecnego stanu, w zmianie. Dokonuje się stopniowo, dzięki wyborom zgodnym z wartościami/wyższym celem. Warto zastanowić się, czy cel wywołuje w nas poczucie dobrostanu. W zdiagnozowaniu dobrostanu w sferze zawodowej pomaga Rozmowa MOC-y o perspektywach motywacyjnych. W dyskusji warto wybadać, czy potrzeby pracownika są zaspokajane, jaką ma samoregulację. Przydatne jest pytanie: „dlaczego?”, ułatwia introspekcję. 

DYSFUKCYJNE PRZEKONANIA SZEFÓW 

„Dlaczego motywowanie ludzi nie działa i co działa” wieńczą błędne przekonania szefów i ich przeciwwaga. To nic osobistego, to tylko biznes– słowa i czyny lidera odbiera się osobiście. Celem prowadzenia biznesu jest zarabianie pieniędzy –  misja prowadzenia biznesu to służenie innym. Jako lider masz władzę, liderzy są wielcy dzięki szacunkowi i zaufaniu podwładnych. Liczą się tylko wyniki– u podstaw wyników zawsze powinny być wartości. Jeśli nie możesz czegoś zmierzyć, nie ma to znaczenia, ważne aspekty to te najtrudniej mierzalne.

GARŚĆ PRAWD DLA KAŻDEGO

Susan Fowler wskazała perspektywy motywacyjne i opisała, jak je modyfikować. „Dlaczego motywowanie ludzi nie działa i co działa” przyda się każdemu – uświadamia mechanizmy rządzące życiem. Jeśli wyciągniemy z lektury wnioski, nasza egzystencja zyska nową jakość.

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Dlaczego motywowanie ludzi nie działa… i co działa

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Dlaczego motywowanie ludzi nie działa… i co działa

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podyskutuj o tej książcex

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej