Dlaczego motywowanie ludzi nie działa… i co działa

Dlaczego motywowanie ludzi nie działa... i co działa

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Susan Fowler „Dlaczego motywowanie ludzi nie działa i co działa” stawia tezę, że motywowanie nie działa. W erze trenerów motywacyjnych i personalnych, takie zdanie wydaje się nie-trendy. Czy jednak założenie autorki jest słuszne?

 FASTFOOD VS ZDROWA ŻYWNOŚĆ

Każdy człowiek kieruje się motywacją. W sposób optymalny lub suboptymalny. Do drugiego Fowler zalicza perspektywę motywacyjną obojętną, gdy ktoś nie widzi w działaniu wartości, np. w uczestnictwie w zebraniu, zewnętrzną – chęć pokazania światu władzy i narzuconą – wszyscy brali w czymś udział, więc ty też. To gorsze motywacje, „motywacyjny fastfood”. Daje korzyści, ale nie przyczynia się do rozwoju. Przeciwieństwo kategorii suboptymalnej stanowi optymalna i perspektywy: dopasowana – nauczyłeś się czegoś nowego, zintegrowana – powiązałeś cel spotkania z własnym celem i spontaniczna – chodzisz na zebrania, bo lubisz. Jest to „zdrowa żywność motywacji”, wymaga więcej wysiłku, przynosząc witalność i energię. 

TRZY POTRZEBY 

Mamy trzy potrzeby psychologiczne (ARK): autonomii, poczucie decydowania o swoim losie, wpływie na pracę, relacyjność – chęć bycia wśród innych i dobrych kontaktów oraz kompetentność – pragnienie rozwoju, stawiania czoła wyzwaniom. Niestety, na szkolenia i kursy wysyła się tylko najważniejszych pracowników.

NAPĘD A SAMOREGULACJA 

 Napęd nie jest dobry. Ludzie z ARK go nie mają – jest szkodliwy, bo zachodzi, gdy coś steruje naszymi emocjami. Ideał ARK opiera się na samoregulacjii na: uważności– obserwacji świata, dostosowaniu się, kontroli uczuć, wartościach – określeniu dobra i zła, wytycznych w życiu oraz na celu – głębokim powodzie działania, misji.

DOBROSTAN I MOC

Samoregulacja jest istotna dla perspektywy motywacyjnej. Pomaga w identyfikacji obecnego stanu, w zmianie. Dokonuje się stopniowo, dzięki wyborom zgodnym z wartościami/wyższym celem. Warto zastanowić się, czy cel wywołuje w nas poczucie dobrostanu. W zdiagnozowaniu dobrostanu w sferze zawodowej pomaga Rozmowa MOC-y o perspektywach motywacyjnych. W dyskusji warto wybadać, czy potrzeby pracownika są zaspokajane, jaką ma samoregulację. Przydatne jest pytanie: „dlaczego?”, ułatwia introspekcję. 

DYSFUKCYJNE PRZEKONANIA SZEFÓW 

„Dlaczego motywowanie ludzi nie działa i co działa” wieńczą błędne przekonania szefów i ich przeciwwaga. To nic osobistego, to tylko biznes– słowa i czyny lidera odbiera się osobiście. Celem prowadzenia biznesu jest zarabianie pieniędzy –  misja prowadzenia biznesu to służenie innym. Jako lider masz władzę, liderzy są wielcy dzięki szacunkowi i zaufaniu podwładnych. Liczą się tylko wyniki– u podstaw wyników zawsze powinny być wartości. Jeśli nie możesz czegoś zmierzyć, nie ma to znaczenia, ważne aspekty to te najtrudniej mierzalne.

GARŚĆ PRAWD DLA KAŻDEGO

Susan Fowler wskazała perspektywy motywacyjne i opisała, jak je modyfikować. „Dlaczego motywowanie ludzi nie działa i co działa” przyda się każdemu – uświadamia mechanizmy rządzące życiem. Jeśli wyciągniemy z lektury wnioski, nasza egzystencja zyska nową jakość.

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Sprawdź, gdzie kupić Dlaczego motywowanie ludzi nie działa… i co działa

R E K L A M A

Szukasz pomysłu na biznes?

Lubisz czytać książki i polecać je innym? Masz własną stronę lub profil w mediach społecznościowych? Możesz zacząć na tym zarabiać jeszcze dziś! Wystarczy, że przy pomocy widżetu BUY.BOX zaczniesz kierować swoich użytkowników do najlepszych księgarń.

Sprawdź, gdzie kupić

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Twoja prywatność

Nasza strona korzysta z plików cookie w celach analitycznych, a także, żeby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.