W dzisiejszym artykule recenzujemy świeżą premierę – książkę Ewy Stelmasiak „Lider dobrostanu. Jak tworzyć wspierającą kulturę pracy w hybrydowym świecie”.
Z dumą ogłaszamy, że publikacja została objęta przez nasz portal patronatem medialnym. Patronat nad książką objęli również: Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Krajowe Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy – Instytut Medycyny Pracy im. prof. dra hab. med. J. Nofera, Business Centre Club oraz Polskie Towarzystwo Medycyny Stylu Życia.
Dobrostan, czyli co?
Wellbeing, work-life balance, wellness i dobrostan to pojęcia szeroko stosowane w marketingu i reklamie. Niemal wszyscy konsumenci spotkali się z nimi chociaż raz. Zwłaszcza z określeniem wellness, które – jak dowodzi autorka książki – jest mocno nadużywane i przekształcane, a nawet używane błędnie. Prawdziwe wellness nie jest bowiem wizytą w Spa czy u kosmetyczki. Nie jest też tylko bieganiem w maratonach. Czym zatem jest tytułowy dobrostan?
Wellness to coś więcej niż tylko prawidłowe wyniki badań lekarskich. To również wzięcie odpowiedzialności za własną osobę i poszukiwanie rozwiązań, które mają prowadzić do optymalnego funkcjonowania we wszystkich aspektach życia: psychicznym, fizycznym i społecznym. Istotą wellness jest zatem zdrowe i szczęśliwe życie uwzględniające także dobre relacje partnerskie, przyjacielskie oraz zawodowe.
Fragment książki „Lider dobrostanu”
Książka podejmuje temat zarówno dobrostanu indywidualnego, jak i organizacyjnego, co tworzy z niej idealną pozycję dla wszystkich czytelników zainteresowanych rozwojem własnym i pielęgnacją swojego zdrowia.
Dlaczego to takie ważne?
Świat zmienił się wraz z wejściem dwóch nowych pokoleń na rynek pracy. To, co działało przy zatrudnianiu boomersów czy pokolenia X przestało przynosić skutki. Według badania CBRE z 2016 r., atmosfera w miejscu pracy to wg. pokolenia Milenialsów trzeci najważniejszy czynnik – zaraz po finansach i benefitach – świadczący o jakości zatrudnienia. Dzisiejszy trzydziesto- i czterdziestolatkowie chętniej zmienią pracę na taką, która lepiej wpływa na ich samopoczucie. Marka, prestiż, dojazd, awanse już nie liczą się dla pracowników w takim stopniu, jak jeszcze 10 czy 15 lat temu.
Zrozumienie, jak ważne są well-being i well-doing w środowisku pracy (i poza nim) jest kluczowe nie tylko dla pracowników, ale i pracodawców. Efektywność pracowników zależy od ich kondycji psychofizycznej, na którą ogromny wpływ ma środowisko pracy – relacje między współpracownikami na wszystkich szczeblach, metody rozwiązywania konfliktów, jasność procedur i postępowania w przypadku podejrzenia mobbingu, wsparcie szefostwa, pomoc psychologa i HR etc.
Ewa Stelmasiak pokazuje na to dowody. Na potrzeby książki przeprowadziła szereg rozmów z menadżerami wyższego szczebla nie tylko z Polski, ale również z USA, Chin, Francji i Hiszpanii. Przytacza mnóstwo autentycznych historii z wprowadzania strategii wellness do organizacji pracy – zarówno z życia swoich rozmówców, jak i własnych doświadczeń.
Czego dowiesz się z tej książki?
Jak wskazuje sama autorka, dobrostan to stan, nad którym można pracować niezależnie od np. stanu niepełnosprawności czy aktywności fizycznej. Można dbać o siebie na każdej płaszczyźnie życia niezależnie od wielu czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Nie jest to więc stan osiągalny tylko dla wybranych.
Dzięki takiemu podejściu, zdecydowanie „Lider dobrostanu” to pozycja dla każdego – nie tylko przedsiębiorcy czy HR-owca. Mając jednak na względzie charakter naszego portalu, warto jednak wspomnieć, czego z tej książki dowiedzą się osoby związane z rynkiem pracy.
Na te ważne dla ludzi biznesu pytania znajdziesz odpowiedź w „Liderze dobrostanu”:
- Jak zadbać o swój dobrostan, jako pracownik, lider lub pracodawca?
- Jak pracownik HR może zadbać o dobrostan wszystkich pracowników?
- Jak zarządzać dobrostanem w kulturze organizacyjnej w sposób strategiczny?
Książka jest zbudowana w bardzo przystępny sposób. Na początku każdego rozdziału znajduje się krótkie wprowadzenie, informujące czego za chwilę dowie się czytelnik. Na końcach rozdziałów znajdują się wypunktowane podsumowania „w pigułce”. Pozwala to usystematyzować wiedzę, a nawigacja treści jest prosta i przejrzysta – co jest ważne w przypadku tematyki, która łączy w sobie informacje z różnych perspektyw (czy też – z wielu dziedzin).
Podsumowanie
„Lider dobrostanu. Jak tworzyć wspierającą kulturę pracy w hybrydowym świecie” nie jest książką typowo coachingową. Nie znajdziesz w niej uprawiania „szczęściologii”, jak Ewa Stelmasiak nazywa uporczywe ignorowanie ciemnych stron własnego ego. To połączenie wiedzy z zakresu psychologii, medycyny, filozofii i biznesu z wiedzą praktyczną, doświadczeniem biznesowym.
Autorka prezentuje czytelnikom realne narzędzia i strategie, dzięki któremu mogą zmienić swoje życie na lepsze – nie ważne, czy są pracownikami, studentami czy dyrektorami z wielkich korporacji.