, ,

Marketing 5.0. Technologie Next Tech

Marketing 5.0. Technologie Next Tech
Pinterest

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Philip Kotler to emerytowany profesor Kellogg School of Management, Hermawan Kartajaya założył MarkPlus, Inc., a Iwan Setiawan jest dyrektorem generalnym w tej firmie. Wspólnie napisali: „Marketing 5.0 – Technologie Next Tech”. Zajrzyjmy do książki. 

Wyzwania cyfryzacji

Marketing 3.0 był ostatnim etapem marketingu tradycyjnego, w marketingu 4.0 erę cyfrową wykorzystywano w stopniu podstawowym, zaś marketing 5.0 to nowe cyfrowe realia warunkowane pandemią. W technologiach next tech liczy się sztuczna inteligencja – NLP, technologia sensorowa i robotyka. 

Wyzwania świata cyfrowego? Przepaść cyfrowa i pokoleniowa: baby boomersi, pokolenie X, milenialsi, pokolenie Z i alfa inaczej podchodzą do obecności technologii w życiu. Ponadto, chociaż cyfryzacja często wyrównuje szanse, wciąż zachodzi polaryzacja w pracy, stylach życia, światopoglądach oraz w rynkach. Właśnie dlatego warto zwrócić uwagę na imperatyw zrównoważonego wzrostu, zakładający różnorodność, inkluzję i równe szanse. 

Prospołeczne technologie i strategie cyfryzacji 

Technologie stają się pożądane, gdy promują kontakty społeczne. Dowodem na to, że technologia łączy ludzi jest crowdsourcing, czy dzielenie się informacjami na blogach, forach. 

Pandemia i dystans społeczny wymusiły na firmach szybszą cyfryzację. Wskazówki: klientów do kanałów cyfrowych przeniesiemy zachęcając do przejścia na rozwiązania cyfrowe i identyfikując­­ źródła frustracji, potencjał cyfrowy zbudujemy inwestując w infrastrukturę, opracowując cyfrowe doświadczenie konsumenckie i ustanawiając silną organizację cyfrową, natomiast cyfrowe przywództwo wzmocnimy poprzez wdrożenie zaawansowanej technologii i wprowadzanie nowych doświadczeń konsumenckich. Wszystkie te metody umożliwią nam ugruntowanie pozycji lidera.

Książka pojawiła się w odpowiednim momencie i świetnie wpisuje się w obecne czasy pandemii. Przedłużająca się kwarantanna wprowadzona w wielu krajach zmusiła wiele firm do przyjrzenia się cyfrowym aspektom marketingu. Rozmiar książki czyni z niej również świetny podręcznik dla praktykujących menedżerów.

Walter Viera, były przewodniczący International Council of Management Consulting Institutes

AI, martech oraz marketing przyszłości

Mimo, że sztuczna inteligencja usprawnia działania w wielu branżach, przyszłością doświadczenia konsumenckiego będzie kombinacja opanowania maszyny z serdecznością człowieka. Ludzie i maszyny muszą współpracować, ponieważ maszyny myślą zbieżnie, a my rozbieżnie.

Technologii marketingowej (martech) używa się na gruncie reklamy, marketingu treści i bezpośredniego, zarządzaniu relacjami z klientem, w kanałach dystrybucji oraz na płaszczyźnie produktu i usługi. Taktyki martech: 1. Marketing bazujący na danych – zaprojektujemy go definiując cele, identyfikując wymogi/ dostępność danych i kreując ekosystem danych; 2. Marketing predykcyjny – wspiera w szacowaniu wartości klienta, w podejmowaniu lepszej świadomej decyzji i w przewidzeniu reakcji klienta; 3. Marketing kontekstowy – kształtuje spersonalizowane doświadczenie klienta; 4. Marketing rozszerzony – harmonizuje relację na linii człowiek-maszyna; 5. Marketing zwinny – polega na dogonieniu klientów i na prześcignięciu konkurencji. To analityka w czasie rzeczywistym, szybka reakcja, elastyczna platforma produktowa, zdecentralizowane zespoły, szybkie eksperymentowanie oraz otwarte innowacje.   

Książka „Marketing 5.0 – Technologie Next Tech” jest ciekawym studium współczesnego marketingu, które powinien przeanalizować każdy ambitny marketer.

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Sprawdź, gdzie kupić Marketing 5.0. Technologie Next Tech

Opinie o książce Marketing 5.0. Technologie Next Tech

Twoja prywatność

Nasza strona korzysta z plików cookie w celach analitycznych, a także, żeby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.