Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa. Chiny, USA i przyszłość świata

Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa. Chiny, USA i przyszłość świata

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Kai-Fu Lee to prezes i dyrektor Sinovation Ventures, a także były szef Google na Chiny. Na podstawie praktyki zawodowej napisał książkę „Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa. Chiny, USA i przyszłość świata”. Przeanalizujmy te rozważania. 

Triumf maszyny nad człowiekiem i uczenie maszynowe

Książkę rozpoczynają przykłady triumfu maszyny nad człowiekiem – mowa m.in. o pojedynku w grze go nastolatka Ke Jie z maszyną Alpha Go i zwycięstwie tej technologii, czy o hardwarze Deep Blue, pokonującym mistrza szachowego Garriego Kasparowa. Sztuczną inteligencję (SI) tworzą algorytmy uczenia maszynowego – obecnie stosuje się je np. w ubezpieczeniach, czy w udzielaniu kredytów. Czego wymagają algorytmy SI? Wielkiej ilości danych, mocy obliczeniowej oraz sprawnych inżynierów. 

Gwiazdy przedsiębiorczości w Chinach 

Kai-Fu Lee podkreśla przewagę chińskich przedsiębiorców nad amerykańskimi. Z czego wynika? Z szybkości, perfekcyjnego kopiowania i gotowości na walkę na śmierć i życie. Od 2013 roku chiński Internet rozwija usługi nie mające odpowiedników w Dolinie Krzemowej – w Chinach nastąpiła „rewolucja o2o” – online-to-offline, głównie poprzez WeChat, który łączy wysyłanie wiadomości głosowych, płacenie za produkty spożywcze, czy zamawianie wizyt u lekarza. WeChat stale obrasta w nowe funkcje, a wszechstronność tą umożliwiają płatności mobilne. Wzorem chińskiego biznesmena jest Wang Xing, konstruujący kopie amerykańskich aplikacji i dopasowujący je do potrzeb Chin. Zyskał szacunek zwłaszcza dzięki Meituan, azjatyckiemu Grouponowi (Meituan jest obecnie czwartym start-upem pod względem wartości na świecie). Autor wspomina także o Jacku Ma, kreatorze Alibaby, lekceważonym przez eBaya i o „freemium” Alibaby – darmowym pakiecie usług podstawowych oraz braku opłat za wystawianie towarów i za transakcję. Kai-Fu Lee zbudował natomiast Sinovation, innowacyjny inkubator przedsiębiorczości. 

Konformizm vs. dynamizm

Autor na podstawie doświadczeń pracy w Google China, Microsofcie, czy w Apple’u, dzieli się refleksjami o Dolinie Krzemowej. Uważa on, że chińscy przedsiębiorcy nie są tam doceniani i Amerykanie, w przeciwieństwie do Chińczyków, wolą stagnację i samozadowolenie. Z tego powodu powstały luki, które Chińczycy wypełnili – aplikacje typu Facebook, albo WhatsApp były niekompatybilne z chińskimi parametrami, zastąpiono je więc azjatyckimi programami. 

Sztuczna inteligencja jako szansa, ryzyko i rzeczywistość

Sztuczna inteligencja spowoduje transformację w gospodarce, rozwój postaw humanistycznych i nowych profesji – maszyny odpowiadać będą za technologię, ludzie za szerzenie empatii. Choroba nowotworowa autora sprawiła, że zrozumiał, iż era SI powinna zawierać nową umowę społeczną z trzema filarami: z opieką, usługami dla wspólnoty i edukacją. SI niesie też zagrożenia: kryzys zatrudnienia, powszechną nierówność, czy utratę sensu istnienia.  

Książka „Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa. Chiny, USA i przyszłość świata” jest ciekawym studium progresu Sztucznej Inteligencji, jej blasków i cieni, a także rywalizacji pomiędzy Chinami a Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie nowych technologii oraz wpływu tej rywalizacji na resztę świata. Kai-Fu Lee zafundował nam fascynującą podróż science-fiction, z tą różnicą, że rzeczywistość opisywana w publikacji przestaje być fiction, a coraz bardziej zyskuje jako science. 

Doceń naszą pracę

Jeżeli spodobała się Tobie ta recenzja, możesz nasz docenić ofiarując nam drobny napiwek. Z góry dziękujemy 🙌

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Sprawdź, gdzie kupić Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa. Chiny, USA i przyszłość świata

R E K L A M A

Szukasz pomysłu na biznes?

Lubisz czytać książki i polecać je innym? Masz własną stronę lub profil w mediach społecznościowych? Możesz zacząć na tym zarabiać jeszcze dziś! Wystarczy, że przy pomocy widżetu BUY.BOX zaczniesz kierować swoich użytkowników do najlepszych księgarń.

Sprawdź, gdzie kupić

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Twoja prywatność

Nasza strona korzysta z plików cookie w celach analitycznych, a także, żeby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.