Nie czyń zła. Jak Big Tech zdradził swoje ideały i nas wszystkich

Nie czyń zła. Jak Big Tech zdradził swoje ideały i nas wszystkich
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Rana Foroohar to dziennikarka zajmująca się globalnym biznesem oraz zastępczyni redaktora naczelnego w „Financial Times”. Bazując na własnych doświadczeniach napisała „Nie czyń zła. Jak Big Tech zdradził swoje ideały i nas wszystkich”. Przyjrzyjmy się jej przemyśleniom. 

Grzechy Big Tech

Tytuł książki stanowi zarazem pierwszy wers oryginalnego kodeksu postępowania przyjętego przez Google. Autorka uważa, że giganci Big Tech dawno już odeszli od tego założenia. Co jest największym grzechem Google? Pycha, a do szeregu nieetycznych działań zalicza się m.in. manipulowanie algorytmami, publikowanie w YouTube nieweryfikowanych materiałów, czy sprzedawanie reklam rosyjskim agentom, co bezpośrednio wpłynęło na wynik wyborów prezydenckich w 2016 roku. Big Tech zaczyna też wspierać państwa we wprowadzaniu struktur nadzoru. Rekiny Big Tech nie podnoszą cen, bo płacą danymi, a nie pieniędzmi. Uzależniają nas od usług, które oferują, zaś w stworzonych przez nich pracowniczych kampusach nie istnieje work-life balance. Całą władzę koncentrują na szczycie, wymagając od swoich teamów ślepej wiary i bezwarunkowej lojalności.  Ponadto, kontrolują wszystko, co robimy on line, zamieniają wartościowe treści w towar i wykorzystują efekt sieciowy. 

Pozostałe potknięcia

Środowisko Big Tech jest naszpikowane skandalami. Zdarzają się przypadki molestowania seksualnego, funkcjonują kartelopodobne metody chronienia pracowników (umowy między firmami zabraniają podbierania sobie członków załogi). Pora na konkrety: Amazon słynie z okropnego traktowania kadry i zmuszania ludzi do wykonywania zadań pod ogromną presją, Facebook chętnie „pożycza” pomysły od konkurencji, Uber przez długi czas zabraniał kierowcom brania napiwków, a Starbucks zautomatyzował nieuwzględniające żadnych wyjątków oprogramowanie do układania harmonogramów służbowych. Co najgorsze, firmy Big Tech wydają się nie do ruszenia. Obwarowane są armią prawników, strzeżone przez organizacje pozarządowe oraz cieszą się poparciem polityków.

Szansa na normalność

Czego obawiają się giganci? Chin, które stały się najpotężniejszym dostawcą sprzętu telekomunikacyjnego, aplikacji i systemów płatności. Chiny mogą skonstruować nowy ekosystem, nie tylko na potrzeby swoje, ale także innych krajów Południowo-Wschodniej Azji i Bliskiego Wschodu. 

Jak ukrócić hegemonię Big Tech? Należy: 1. Powołać komisję państwową weryfikującą praktyki takich firm; 2. Przeformułować ustawę o standardach przyzwoitości w komunikacji; 3. Szerzej interpretować to, czym jest monopol (czyli brać pod uwagę również interes społeczny a nie jedynie konsumencki); 4. Opodatkować dochód w miejscu sprzedaży zamiast w miejscu zysków; 5. Angażować pracowników do realizacji projektów technologicznych; i wreszcie 6. Uświadomić sobie, że to my ustalamy reguły nowej gospodarki oraz stanowimy prawo cyfrowe. 

Ciekawa podróż do Doliny Krzemowej 

Książka „Nie czyń zła. Jak Big Tech zdradził swoje ideały i nas wszystkich” to lektura dla tych, którzy chcą poznać wszystkie grzechy Doliny Krzmowej.. W publikacji widać fachowość i wiedzę Rany Foroohar, które sprawiają, że można zaufać jej opowieściom. 

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Nie czyń zła. Jak Big Tech zdradził swoje ideały i nas wszystkich

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Nie czyń zła. Jak Big Tech zdradził swoje ideały i nas wszystkich

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej