Sztuka samodzielnej nauki

Sztuka samodzielnej nauki. Jak zdobyć dowolną umiejętność w krótszym czasie i jak pokierować własną edukacją
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Peter Hollins to psycholog i badacz ludzkiej natury. W książce „Sztuka samodzielnej nauki. Jak zdobyć dowolną umiejętność w krótszym czasie i jak pokierować własną edukacją” starannie omawia zjawisko samokształcenia. 

Nauka samodzielna a tradycyjna 

Na początku autor zaznacza, że każdy potrzebuje fundamentu w postaci tradycyjnej wiedzy. Twierdzi jednocześnie, że istnieją elementy zwykłej nauki, które utrudniają zdobywanie nowych wiadomości – w szkołach dominuje strach oraz ograniczana jest kreatywność. Główne zalety samodzielnej nauki? Znaczne poszerzenie horyzontów i trwające całe życie doskonalenie się. Ten rodzaj kształcenia bardziej sprawdza się dla dziedzin ścisłych niż dla artystycznych, gdyż te drugie są subiektywne i brakuje im twardych faktów. W samodzielnej nauce chodzi o motywację wewnętrzną, płynącą z doświadczania radości, satysfakcji, dumy.  

Metody samodzielnej nauki 

Następnie podane zostały techniki usprawniające samodzielną naukę. Mowa tu o metodzie SQ3R polegającej na: wstępnym zapoznaniu się, pytaniach, czytaniu, przetwarzaniu i na przeglądzie zdobytych informacji, o notatkach Cornella – podziale kartki na: słowa kluczowe, notatki oraz na podsumowanie i o szczegółowym przepytywaniu samego siebie, uświadamiającym nam czego jeszcze nie rozumiemy. Warto przyjrzeć się także technice Feynmana składającej się z wyboru koncepcji, wyjaśnienia jej pisemnie prostym językiem, zdefiniowania braków w wiedzy i z zastosowania analogii.   

The Science of Self-Learning | Peter Hollins | Ch. 1

Szybkie czytanie, harmonogram i cele

Dla samodzielnej nauki nieodzowne jest szybkie czytanie. I na tą okoliczność Hollins przygotował praktyczne porady. Pisze, jak pozbyć się fonetyzacji (nucąc w trakcie czytania melodię uniemożliwiającą wypowiadanie słów) i w jaki sposób ćwiczyć oczy, by poruszały się w kontrolowanym tempie.  Chcąc zadbać o własny progres musimy ponadto utrzymać koncentrację eliminując to, co nas rozprasza, grając w gry aktywizujące umysł i robiąc 10-minutowe przerwy po 50 minutach pracy. Autor namawia, abyśmy tworzyli precyzyjny harmonogram dnia konstruując bloki czasowe i wybierali cele SMART: 

  1. Skonkretyzowane;
  2. Mierzalne;
  3. Osiągalne;
  4. Istotne;
  5. Określone w czasie.  

Pragnąc nauczyć się czegokolwiek nieustająco poszukujemy użytecznych informacji. Proces ten powinien posiadać pięć etapów:

  1. Gromadzenie;
  2. Filtrowanie;
  3. Poszukanie schematów i obszarów, które się pokrywają;
  4. Wypatrywanie odmiennych opinii;
  5. Połączenie wszystkiego razem.  

Zwieńczeniem rozważań jest przytoczenie intrygujących teorii psychologicznych, m.in. efektu potknięcia, reaktancji, dysonansu poznawczego, czy iluzji grupowania.    

Intelektualna podróż 

Książka „Sztuka samodzielnej nauki. Jak zdobyć dowolną umiejętność w krótszym czasie i jak pokierować własną edukacją” to materiał przeznaczony dla zaangażowanych intelektualistów. Hollins mistrzowsko łączy teorię z praktyką, sprawiając, że odbiorca po lekturze książki z łatwością wcieli przeanalizowane zagadnienia w czyn. Ktoś, kto sięgnie po tą publikację odbędzie pasjonującą, czytelniczą podróż. 

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Sztuka samodzielnej nauki

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Sztuka samodzielnej nauki

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podyskutuj o tej książcex

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej