Sztuka samodzielnej nauki

Jak zdobyć dowolną umiejętność w krótszym czasie i jak pokierować własną edukacją
Kup online od 12.9 zł
Sztuka samodzielnej nauki. Jak zdobyć dowolną umiejętność w krótszym czasie i jak pokierować własną edukacją

Peter Hollins to psycholog i badacz ludzkiej natury. W książce „Sztuka samodzielnej nauki. Jak zdobyć dowolną umiejętność w krótszym czasie i jak pokierować własną edukacją” starannie omawia zjawisko samokształcenia. 

Nauka samodzielna a tradycyjna 

Na początku autor zaznacza, że każdy potrzebuje fundamentu w postaci tradycyjnej wiedzy. Twierdzi jednocześnie, że istnieją elementy zwykłej nauki, które utrudniają zdobywanie nowych wiadomości – w szkołach dominuje strach oraz ograniczana jest kreatywność. Główne zalety samodzielnej nauki? Znaczne poszerzenie horyzontów i trwające całe życie doskonalenie się. Ten rodzaj kształcenia bardziej sprawdza się dla dziedzin ścisłych niż dla artystycznych, gdyż te drugie są subiektywne i brakuje im twardych faktów. W samodzielnej nauce chodzi o motywację wewnętrzną, płynącą z doświadczania radości, satysfakcji, dumy.  

Metody samodzielnej nauki 

Następnie podane zostały techniki usprawniające samodzielną naukę. Mowa tu o metodzie SQ3R polegającej na: wstępnym zapoznaniu się, pytaniach, czytaniu, przetwarzaniu i na przeglądzie zdobytych informacji, o notatkach Cornella – podziale kartki na: słowa kluczowe, notatki oraz na podsumowanie i o szczegółowym przepytywaniu samego siebie, uświadamiającym nam czego jeszcze nie rozumiemy. Warto przyjrzeć się także technice Feynmana składającej się z wyboru koncepcji, wyjaśnienia jej pisemnie prostym językiem, zdefiniowania braków w wiedzy i z zastosowania analogii.   

The Science of Self-Learning | Peter Hollins | Ch. 1

Szybkie czytanie, harmonogram i cele

Dla samodzielnej nauki nieodzowne jest szybkie czytanie. I na tą okoliczność Hollins przygotował praktyczne porady. Pisze, jak pozbyć się fonetyzacji (nucąc w trakcie czytania melodię uniemożliwiającą wypowiadanie słów) i w jaki sposób ćwiczyć oczy, by poruszały się w kontrolowanym tempie.  Chcąc zadbać o własny progres musimy ponadto utrzymać koncentrację eliminując to, co nas rozprasza, grając w gry aktywizujące umysł i robiąc 10-minutowe przerwy po 50 minutach pracy. Autor namawia, abyśmy tworzyli precyzyjny harmonogram dnia konstruując bloki czasowe i wybierali cele SMART: 

  1. Skonkretyzowane;
  2. Mierzalne;
  3. Osiągalne;
  4. Istotne;
  5. Określone w czasie.  

Pragnąc nauczyć się czegokolwiek nieustająco poszukujemy użytecznych informacji. Proces ten powinien posiadać pięć etapów:

  1. Gromadzenie;
  2. Filtrowanie;
  3. Poszukanie schematów i obszarów, które się pokrywają;
  4. Wypatrywanie odmiennych opinii;
  5. Połączenie wszystkiego razem.  

Zwieńczeniem rozważań jest przytoczenie intrygujących teorii psychologicznych, m.in. efektu potknięcia, reaktancji, dysonansu poznawczego, czy iluzji grupowania.    

Intelektualna podróż 

Książka „Sztuka samodzielnej nauki. Jak zdobyć dowolną umiejętność w krótszym czasie i jak pokierować własną edukacją” to materiał przeznaczony dla zaangażowanych intelektualistów. Hollins mistrzowsko łączy teorię z praktyką, sprawiając, że odbiorca po lekturze książki z łatwością wcieli przeanalizowane zagadnienia w czyn. Ktoś, kto sięgnie po tą publikację odbędzie pasjonującą, czytelniczą podróż. 

Facebook
Twitter
LinkedIn

Podobała Ci się receznja?

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz kolejnych recenzji wartościowych książek.

Sprawdź, gdzie kupić

Ciasteczka

Ta strona używa plików cookies, aby zapewnić Ci najwyższą jakość usług. Korzystanie ze strony oznacza akceptację Regulaminu oraz Polityki Prywatności.

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnych recenzji wartościowych książek.