Sztuka samodzielnej nauki

Sztuka samodzielnej nauki. Jak zdobyć dowolną umiejętność w krótszym czasie i jak pokierować własną edukacją

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Peter Hollins to psycholog i badacz ludzkiej natury. W książce „Sztuka samodzielnej nauki. Jak zdobyć dowolną umiejętność w krótszym czasie i jak pokierować własną edukacją” starannie omawia zjawisko samokształcenia. 

Nauka samodzielna a tradycyjna 

Na początku autor zaznacza, że każdy potrzebuje fundamentu w postaci tradycyjnej wiedzy. Twierdzi jednocześnie, że istnieją elementy zwykłej nauki, które utrudniają zdobywanie nowych wiadomości – w szkołach dominuje strach oraz ograniczana jest kreatywność. Główne zalety samodzielnej nauki? Znaczne poszerzenie horyzontów i trwające całe życie doskonalenie się. Ten rodzaj kształcenia bardziej sprawdza się dla dziedzin ścisłych niż dla artystycznych, gdyż te drugie są subiektywne i brakuje im twardych faktów. W samodzielnej nauce chodzi o motywację wewnętrzną, płynącą z doświadczania radości, satysfakcji, dumy.  

Metody samodzielnej nauki 

Następnie podane zostały techniki usprawniające samodzielną naukę. Mowa tu o metodzie SQ3R polegającej na: wstępnym zapoznaniu się, pytaniach, czytaniu, przetwarzaniu i na przeglądzie zdobytych informacji, o notatkach Cornella – podziale kartki na: słowa kluczowe, notatki oraz na podsumowanie i o szczegółowym przepytywaniu samego siebie, uświadamiającym nam czego jeszcze nie rozumiemy. Warto przyjrzeć się także technice Feynmana składającej się z wyboru koncepcji, wyjaśnienia jej pisemnie prostym językiem, zdefiniowania braków w wiedzy i z zastosowania analogii.   

The Science of Self-Learning | Peter Hollins | Ch. 1

Szybkie czytanie, harmonogram i cele

Dla samodzielnej nauki nieodzowne jest szybkie czytanie. I na tą okoliczność Hollins przygotował praktyczne porady. Pisze, jak pozbyć się fonetyzacji (nucąc w trakcie czytania melodię uniemożliwiającą wypowiadanie słów) i w jaki sposób ćwiczyć oczy, by poruszały się w kontrolowanym tempie.  Chcąc zadbać o własny progres musimy ponadto utrzymać koncentrację eliminując to, co nas rozprasza, grając w gry aktywizujące umysł i robiąc 10-minutowe przerwy po 50 minutach pracy. Autor namawia, abyśmy tworzyli precyzyjny harmonogram dnia konstruując bloki czasowe i wybierali cele SMART: 

  1. Skonkretyzowane;
  2. Mierzalne;
  3. Osiągalne;
  4. Istotne;
  5. Określone w czasie.  

Pragnąc nauczyć się czegokolwiek nieustająco poszukujemy użytecznych informacji. Proces ten powinien posiadać pięć etapów:

  1. Gromadzenie;
  2. Filtrowanie;
  3. Poszukanie schematów i obszarów, które się pokrywają;
  4. Wypatrywanie odmiennych opinii;
  5. Połączenie wszystkiego razem.  

Zwieńczeniem rozważań jest przytoczenie intrygujących teorii psychologicznych, m.in. efektu potknięcia, reaktancji, dysonansu poznawczego, czy iluzji grupowania.    

Intelektualna podróż 

Książka „Sztuka samodzielnej nauki. Jak zdobyć dowolną umiejętność w krótszym czasie i jak pokierować własną edukacją” to materiał przeznaczony dla zaangażowanych intelektualistów. Hollins mistrzowsko łączy teorię z praktyką, sprawiając, że odbiorca po lekturze książki z łatwością wcieli przeanalizowane zagadnienia w czyn. Ktoś, kto sięgnie po tą publikację odbędzie pasjonującą, czytelniczą podróż. 

Wesprzyj naszą pracę

Jeżeli spodobała się Tobie ta recenzja, możesz docenić naszą pracę ofiarując nam drobny napiwek. Pozwoli nam to dalej promować książki i wiedzę biznesową. Z góry dziękujemy! 

Wesprzyj naszą pracę

Jeżeli spodobała się Tobie ta recenzja, możesz docenić naszą pracę ofiarując nam drobny napiwek. Pozwoli nam to dalej promować książki i wiedzę biznesową. Z góry dziękujemy! 

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Sprawdź, gdzie kupić Sztuka samodzielnej nauki

R E K L A M A

Szukasz pomysłu na biznes?

Lubisz czytać książki i polecać je innym? Masz własną stronę lub profil w mediach społecznościowych? Możesz zacząć na tym zarabiać jeszcze dziś! Wystarczy, że przy pomocy widżetu BUY.BOX zaczniesz kierować swoich użytkowników do najlepszych księgarń.

Opinie o książce Sztuka samodzielnej nauki

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Twoja prywatność

Nasza strona korzysta z plików cookie w celach analitycznych, a także, żeby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.