Marcus Sheridan jest specjalistą ds. marketingu internetowego oraz cenionym mówcą. Na podstawie własnych doświadczeń napisał „Co chce wiedzieć klient? Jak tworzyć treści w inbound marketingu i sprzedaży odpowiadające na pytania odbiorców”. Przeanalizujmy tą książkę.
TAYA i Wielka piątka
Sheridan dzieli się anegdotami z pracy w River Pools and Spas i historiami innych organizacji, które dzięki TAYA (They Ask, You Answer) osiągnęły sukces. TAYA to filozofia prowadzenia biznesu i obsesja na temat tego, co myśli klient. Jeśli naprawdę zależy nam na rozkręceniu firmy, powinniśmy założyć świetnie działającą witrynę internetową z tekstami i materiałami audio oraz video poruszającymi Wielką piątkę zagadnień, czyli:
- Ceny i koszty;
- Problem – potencjalne komplikacje wynikające ze zdecydowania się na dany produkt;
- Porównania i zestawienia – co jest najgorsze, co najlepsze, a co pomiędzy;
- Recenzje – przyczynią do dobrania produktu dopasowanego do potrzeb;
- pod żadnym pozorem nie wolno również pominąć
- Najlepszych w swojej klasie.
Trójkąt wpływu oraz korzyści z TAYA
Biznesowy trójkąt wpływu składa się z trzech segmentów:
- Konkurencji – determinuje ona to o czym chcemy bądź nie chcemy mówić w Internecie;
- Niedopasowanych klientów – wystrzegajmy się ich;
- Klientów – pokładają w nas zaufanie i dają pieniądze.
TAYA wspiera w zyskaniu wiernych klientów i w zdobyciu popularności – tworzenie treści zgodnych z TAYA mobilizuje do zrozumienia myślenia nabywcy i do dbałości o content. Materiały napisane w tym duchu wyedukują klienta, co usprawni zawarcie transakcji.
Marcus Sheridan dotyka istoty inbound marketingu – stawania się nauczycielem, przewodnikiem, latarnią morską dla swoich klientów. (…) Świat się zmienił i ludzie dziś odmiennie robią zakupy, odrzucając to, co było wcześniej. Wszystko, co musisz zrobić, to po prostu zadać odpowiednie pytania. (…) Skoncentruj się na lękach, pragnieniach, obawach i zmartwieniach twoich klientów. „Co chce wiedzieć klient?” to przede wszystkim swoista filozofia biznesu. Sposób podejścia do strategii komunikacji, która oparta jest na otwartości, argumentacji i szczerości.
Jacek Kotarbiński – ekonomista, marketer, rynkolog, kotarbinski.com
TAYA w teamie i rola video
Czy realizowanie contentu TAYA lepiej powierzyć agencji, czy własnemu teamowi? Autor sugeruje drugą opcję i radzi, by po wprowadzeniu tej strategii zorganizować warsztaty wyjaśniające reguły TAYA. Zachęcimy pracowników do generowania kreatywnych treści poprzez celebrowanie kamieni milowych, wspólne ustalanie celów zespołowych i dopingowanie do dzielenia się triumfami. Dobrze byłoby też wyłonić content menedżera. Aby TAYA zadziałało, wszystkie strony muszą się zaangażować i pojąć, że pełnowartościowy content obejmuje tekst, audio oraz video.
Sheridan uznaje video za ostateczny wyraz filozofii TAYA. Szacuje, że niebawem materiały video będą stanowić aż 82% aktywności konsumenckiej w Internecie i prezentuje typy video, które podnoszą sprzedaż.
Profesjonalna witryna a przyszłość marketingu
Cechy profesjonalnej witryny internetowej? Klarowny projekt i przekaz, szybkość, edukacja klasy premium, równowaga między tekstem a obrazem, interaktywne narzędzia do samodzielnej konfiguracji oraz opinie klientów. Warto dopasować komunikację biznesową do parametrów marketingu konwersacyjnego, tak by klient mógł rozmawiać z firmą na różnych kanałach w czasie rzeczywistym, używając np. chatów czy chatbotów.
TAYA w biznesie
Książka „Co chce wiedzieć klient? Jak tworzyć treści w inbound marketingu i sprzedaży odpowiadające na pytania odbiorców” inspiruje i udowadnia skuteczność filozofii TAYA. Przywołanie przez Marcusa Sheridana firm, które dzięki jej zastosowaniu stały się liderami w swojej branży, zwiększa wiarygodność publikacji.