Co chce wiedzieć klient? Jak tworzyć treści w inbound marketingu i sprzedaży odpowiadające na pytania odbiorców

Co chce wiedzieć klient? Jak tworzyć treści w inbound marketingu i sprzedaży odpowiadające na pytania odbiorców

Marcus Sheridan jest specjalistą ds. marketingu internetowego oraz cenionym mówcą. Na podstawie własnych doświadczeń napisał „Co chce wiedzieć klient? Jak tworzyć treści w inbound marketingu i sprzedaży odpowiadające na pytania odbiorców”. Przeanalizujmy tą książkę. 

TAYA i Wielka piątka 

Sheridan dzieli się anegdotami z pracy w River Pools and Spas i historiami innych organizacji, które dzięki TAYA (They Ask, You Answer) osiągnęły sukces. TAYA to filozofia prowadzenia biznesu i obsesja na temat tego, co myśli klient. Jeśli naprawdę zależy nam na rozkręceniu firmy, powinniśmy założyć świetnie działającą witrynę internetową z tekstami i materiałami audio oraz video poruszającymi Wielką piątkę zagadnień, czyli: 

  1. Ceny i koszty;
  2. Problem – potencjalne komplikacje wynikające ze zdecydowania się na dany produkt;
  3. Porównania i zestawienia – co jest najgorsze, co najlepsze, a co pomiędzy;
  4. Recenzje – przyczynią do dobrania produktu dopasowanego do potrzeb; 
  5. pod żadnym pozorem nie wolno również pominąć
  6. Najlepszych w swojej klasie.

Trójkąt wpływu oraz korzyści z TAYA

Biznesowy trójkąt wpływu składa się z trzech segmentów:

  1. Konkurencji – determinuje ona to o czym chcemy bądź nie chcemy mówić w Internecie;
  2. Niedopasowanych klientów – wystrzegajmy się ich;
  3. Klientów – pokładają w nas zaufanie i dają pieniądze. 

TAYA wspiera w zyskaniu wiernych klientów i w zdobyciu popularności – tworzenie treści zgodnych z TAYA mobilizuje do zrozumienia myślenia nabywcy i do dbałości o content. Materiały napisane w tym duchu wyedukują klienta, co usprawni zawarcie transakcji.

Marcus Sheridan dotyka istoty inbound marketingu – stawania się nauczycielem, przewodnikiem, latarnią morską dla swoich klientów. (…) Świat się zmienił i ludzie dziś odmiennie robią zakupy, odrzucając to, co było wcześniej. Wszystko, co musisz zrobić, to po prostu zadać odpowiednie pytania. (…) Skoncentruj się na lękach, pragnieniach, obawach i zmartwieniach twoich klientów. „Co chce wiedzieć klient?” to przede wszystkim swoista filozofia biznesu. Sposób podejścia do strategii komunikacji, która oparta jest na otwartości, argumentacji i szczerości. 

Jacek Kotarbiński – ekonomista, marketer, rynkolog, kotarbinski.com

TAYA w teamie i rola video

Czy realizowanie contentu TAYA lepiej powierzyć agencji, czy własnemu teamowi? Autor sugeruje drugą opcję i radzi, by po wprowadzeniu tej strategii zorganizować warsztaty wyjaśniające reguły TAYA. Zachęcimy pracowników do generowania kreatywnych treści poprzez celebrowanie kamieni milowych, wspólne ustalanie celów zespołowych i dopingowanie do dzielenia się triumfami. Dobrze byłoby też wyłonić content menedżera. Aby TAYA zadziałało, wszystkie strony muszą się zaangażować i pojąć, że pełnowartościowy content obejmuje tekst, audio oraz video. 

Sheridan uznaje video za ostateczny wyraz filozofii TAYA. Szacuje, że niebawem materiały video będą stanowić aż 82% aktywności konsumenckiej w Internecie i prezentuje typy video, które podnoszą sprzedaż. 

Profesjonalna witryna a przyszłość marketingu

Cechy profesjonalnej witryny internetowej? Klarowny projekt i przekaz, szybkość, edukacja klasy premium, równowaga między tekstem a obrazem, interaktywne narzędzia do samodzielnej konfiguracji oraz opinie klientów. Warto dopasować komunikację biznesową do parametrów marketingu konwersacyjnego, tak by klient mógł rozmawiać z firmą na różnych kanałach w czasie rzeczywistym, używając np. chatów czy chatbotów. 

TAYA w biznesie 

Książka „Co chce wiedzieć klient? Jak tworzyć treści w inbound marketingu i sprzedaży odpowiadające na pytania odbiorców” inspiruje i udowadnia skuteczność filozofii TAYA. Przywołanie przez Marcusa Sheridana firm, które dzięki jej zastosowaniu stały się liderami w swojej branży, zwiększa wiarygodność publikacji.  

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Udostępnij
Share on linkedin
Udostępnij

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej wartościowej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Porównaj ceny

Może Ciebie również zainteresować

Key Account Management. Przygotowanie do negocjacji

Key Account Management. Przygotowanie do negocjacji

Krzysztof Kałucki jest doktorem nauk społecznych, absolwentem MBA oraz trenerem sprzedaży. Na podstawie swojej rozległej wiedzy napisał „Key Account Management. Przygotowanie do negocjacji”. Przyjrzyjmy się tej książce. Wprowadzenie  Negocjacje polegają na rozwiązywaniu

Czytaj więcej

🍪 Ciasteczka

Nasza strona korzysta z plików cookie w celach analitycznych, a także, żeby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko.

Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.