,

Z listów Bezosa. 14 żelaznych reguł rozwoju biznesu, dzięki którym wzrastał Amazon

Z listów Bezosa. 14 żelaznych reguł rozwoju biznesu, dzięki którym wzrastał Amazon
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Steve Anderson to ceniony autor z doświadczeniem w branży ubezpieczeń, zaś Karen Anderson jest marketingową specjalistką współpracującą z „New York Times”. Na podstawie rozległej wiedzy napisali: „Z listów Bezosa. 14 żelaznych reguł rozwoju biznesu, dzięki którym wzrastał Amazon”. Przeanalizujmy tą książkę. 

Kult porażek, klienta i innowacji

Większość rozdziałów publikacji odnosi się do tytułowych zasad gwarantujących powodzenie biznesowe. W historii Amazona stykamy się z szeregiem porażek zwieńczonych sukcesem – koronną stanowi Amazon Auctions, nieudolna próba konkurowania z eBayem w 99’ roku i późniejsze przekształcenie platformy w prężny Amazon Marketplace. W firmowej kulturze stworzonej przez Bezosa głęboko zakorzenione są wynalazki oraz innowacje, a pracownicy regularnie ćwiczą dynamiczną wynalazczość i podejmowanie inteligentnego ryzyka. Co znamienne, szef Amazona przejawia obsesję na punkcie klienta, polegającą na ciągłym analizowaniu pragnień konsumentów. Kolejną dewizą, którą kieruje się Bezos jest myślenie w długoterminowej perspektywie, czego dowodzi skonstruowanie Zegara Roku 10 000, czy przedsiębiorstwo Blue Origin. Istota koła zamachowego w Amazonie zawiera się w określeniu pożądanego kierunku firmy i w dopasowaniu strategii do wyznaczonego celu. W koncepcję tą szczególnie trafnie wpisuje się przejęcie Whole Foods, czy wprowadzenie Prime’a.

Prostota, szybkie decyzje oraz wysokie standardy

Bezos to mistrz w szybkim decydowaniu – w dokonywaniu sprawnych i mądrych wyborów wspierają go z pewnością sześciostronicowe narracje będące owocem wspólnego, kreatywnego wysiłku. Amazon konsekwentnie upraszcza to, co skomplikowane – wystarczy spojrzeć na czytnik Kindle, Echo wraz z asystentką Alexą, czy wreszcie na samoobsługowe sklepy Amazon Go. Amazon stara się również technologicznie przyśpieszać czas – pomaga tu przede wszystkim chmura obliczeniowa Amazon Web Services. Ponadto, Bezos promuje w korporacji własność, prosząc członków zespołu, aby myśleli jako właściciele, a także propaguje on kulturę opartą na osobistym przywództwie i ciągłym rozwoju. Amazon zawdzięcza swój sukces dbaniu o wysokie standardy, zatrudnianiu ludzi podnoszących poprzeczkę i supergwiazd. Aby zachować perfekcyjne usługi, w Amazonie wnikliwie analizuje się każdą implementowaną zmianę, kwestionuje się to, co podlega pomiarom i docenia się potęgę przeczucia. 

Dzień 1. a niechęć do pełnomocnictw

Wiara w to, że zawsze jest Dzień 1. stanowi kotwicę pozwalającą przypomnieć sobie wartości towarzyszące firmie w jej początkach, nieodmienne pierwszeństwo klienta oraz fakt, że należy opierać się pełnomocnictwom. Z ostatnich stron książki dowiadujemy się o świetnych programach oferowanych przez Amazon dla pracowników, m.in. Career Choice, Amazon Future Engineer, czy Career Skills.             

Książka „Z listów Bezosa. 14 żelaznych reguł rozwoju biznesu, dzięki którym wzrastał Amazon” to lektura, która szczególnie przyda się czytelnikom chcącym odnieść biznesowy triumf. Zawarte w niej porady zainspirują ich do inicjowania konstruktywnych zmian we własnym firmowym środowisku. 

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Z listów Bezosa. 14 żelaznych reguł rozwoju biznesu, dzięki którym wzrastał Amazon

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Z listów Bezosa. 14 żelaznych reguł rozwoju biznesu, dzięki którym wzrastał Amazon

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej