Zasady

Zasady. Jak inwestować i budować nowoczesną firmę?
Zasady. Jak inwestować i budować nowoczesną firmę?
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Zobacz wszystkie oferty

Spis treści

Ocena czytelników
4 / 1

Ray Dalio jest założycielem funduszu inwestycyjnego Bridgewater Associates. Jego teoria i praktyka merytokracji pomysłów sprawiła, że firma odniosła w Stanach Zjednoczonych sukces. Ten ceniony przedsiębiorca napisał książkę „Zasady” dla liderów organizacji i zwyczajnych czytelników. Przyjrzyjmy się zatem tym regułom. 

Trochę biografii i informacje o osiągnięciach

Pierwsza część „Zasad” ma charakter autobiograficzny. Dalio przyznaje, że w szkole nie był dobrym uczniem, a zmieniło się to dopiero wraz z przejściem na studia. Pracował potem w domu maklerskim, ale finalnie postanowił założyć firmę Bridgewater Associates. Dzięki zdolnościom przewidywania, uniknął bankructwa w niełatwych dla USA czasach. Opracował też znakomity system decyzyjny i fundusz „Pure Alpha” oraz stworzył portfel, gdzie umieścił rodzinne środki powiernicze.

Zasady życia 

Kolejna część publikacji odnosi się do „Zasad Życia”. Dowiadujemy się, że by odnieść sukces, trzeba być hiperrealistą i nie należy trzymać się kurczowo własnych poglądów. Autor uświadamia nam, że ból stanowi element ewolucji. Otrzymujemy także definicję radykalnej otwartości umysłu. W jej osiągnięciu pomoże nam poznanie wszystkich faktów przed podjęciem decyzji, nieustanna nauka oraz empatia. Akceptujemy wtedy, że ból jest dla nas cenną wskazówką do refleksji oraz, że poznanie naszych słabych stron sprzyja doskonaleniu. Egzystencjalną partię rozważań wieńczy zgłębienie procesu decydowania: zakłócamy proces poprzez dopuszczanie do głosu szkodliwych emocji, wspieramy natomiast zadając pytania właściwym osobom.  

Principles for Success from Ray Dalio: Founder of the World’s Largest Hedge Fund

Zasady pracy 

Ten fragment książki przeznaczony jest głównie dla liderów firm. Dalio dokładnie wyjaśnia merytokrację pomysłów – stanowi system, który porównuje wiarygodność osób w celu podejmowania dobrych decyzji oraz czyni to w optymalny sposób. Na merytokrację składa się radykalna prawdomówność – otwartość w formułowaniu myśli i pytań oraz radykalna przejrzystość, polegająca na zapewnieniu dużej grupie ludzi dostępu do dużej grupy faktów – dobre środowisko pracy powinno zawierać w sobie te dwa czynniki. Kultura pracy w takiej organizacji daje możliwość popełniania błędów i wyciągania z nich wniosków, każdemu przysługuje tu prawo podzielenia się pomysłami, a spory rozstrzygane są przemyślanie. Rekrutacja w prawdomównej i przejrzystej firmie przebiega odpowiedzialnie, pracownicy poddawani są regularnym szkoleniom oraz testom, a problemy rozwiązuje się na bieżąco. Lider powinien być doskonałym projektantem i zarządzającym maszyną, którą skonstruował, konsekwentnie realizować najważniejsze założenia, wprowadzać udoskonalenia oraz kształtować metody działania za pomocą konkretnych narzędzi i procedur.     

Radykalnie przejrzysta i prawdomówna książka 

Książka „Zasady” pióra Raya Dalio to poradnik dla liderów przedsiębiorstw i odbiorców niezwiązanych z biznesem. Dzięki przytoczeniu biograficznych wydarzeń, obfitujących w sukcesy, ale i w porażki, książka staje się dla czytelnika wiarygodna. Widać, że autor pisał ją radykalnie prawdomównie oraz przejrzyście. 

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Zasady

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Zasady

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podyskutuj o tej książcex

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej