Decyzje doskonałe. Poznaj sposoby myślenia najlepszych liderów i tak jak oni dokonuj świetnych wyborów

Decyzje doskonałe
Decyzje doskonałe
Zapisz

Dziś najtaniej 🎉

Spis treści

Ocena czytelników
4 / 1

Książka Jennifer Riel i Rogera L. Martina „Decyzje doskonałe. Poznaj sposób myślenia najlepszych liderów i tak jak oni dokonuj świetnych wyborów” traktuje o znaczeniu myślenia zintegrowanego i o tym, że każdy z nas jest w stanie podejmować twórcze decyzje. Jak tego dokonać?

Uproszczone modele myślowe

Myślenie zintegrowane zakłada branie pod uwagę wielu hipotez, ułatwiających odnalezienie nowych rozwiązań. Jennifer Riel i Roger Martin piszą o konflikcie – niezgodności dwóch przeciwstawnych teorii. Jeśli właściwie ową niezgodność potraktujemy, wpadniemy na innowacyjne pomysły. Decydując, skłaniamy się zazwyczaj ku opcji „mniejszego zła” albo idziemy na kompromis. Postępujemy tak, bo myślimy, iż istnieje tylko jedna właściwa odpowiedź. Tymczasem, powinniśmy przeanalizować odmienny punkt widzenia, często niesłusznie odrzucany z powodu uprzedzeń i uproszczonego modelu świata. Taki model zawsze jest niedokładny i niekompletny, określa bowiem zaledwie ułamek rzeczywistości. Aby uzyskać pełen ogląd świata, powinniśmy stworzyć wiele modeli myślowych. 

Błędy w podejmowaniu decyzji

Autorzy publikacji „Decyzje doskonałe. Poznaj sposób myślenia najlepszych liderów i tak jak oni dokonuj świetnych wyborów” uważają, że złe wybory biorą się z „błędu podobieństwa” – akceptujemy tylko ludzi podobnych do nas. Chętnie ich awansujemy, nagradzamy. Kolejna pomyłka to „efekt projekcji” – przekonanie, że wszyscy podzielają nasze zdanie. Jeśli ktoś uważa inaczej, jest głupi/złośliwy. 

Jak ulepszyć proces decyzyjny?

Aby dokonywać lepszych wyborów, popracujmy nad metapoznaniem – pogłębieniem procesu myślowego, odkryciem własnych ograniczeń mentalnych, zwiększmy samoświadomość. Do przydatnych narzędzi należy empatia. Poszerzymy ją poprzez obserwację otoczenia, zaangażowany kontakt z drugą osobą. Ważna jest również kreatywność w tworzeniu lepszych idei, chęć poznania nowych rzeczy.

Doskonałe decyzje w praktyce

Pora na proces decyzyjny w praktyce. Na początku, przedstawmy problem i jego dwa dychotomiczne rozwiązania. Przeanalizujmy przeciwstawne modele, szukając podobieństw oraz różnic między nimi, podważmy je i znajdźmy źródła napięć. Później, postawmy trzy pytania. Jak stworzyć nowy model, używając jednego elementu z każdego przeciwstawnego modelu i odrzucając resztę? W jakich warunkach intensywna wersja jednego modelu przyniesie istotną korzyść modelu przeciwstawnego? Jak podzielić problem na składniki, żeby do każdego z nich móc zastosować jeden z modeli? Kończąc, przetestujmy prototypy – sprawdźmy nowe rozwiązania, by odrzucić/ulepszyć dostępne warianty.

Z każdej trudności jest jakieś wyjście

„Decyzje doskonałe. Poznaj sposób myślenia najlepszych liderów i tak jak oni dokonuj świetnych wyborów” jest niewątpliwie książką godną uwagi. Przykłady właściwych procesów decyzyjnych uwiarygadniają tezy publikacji. Dowiadujemy się m.in., w jaki sposób firma Lego skutecznie zwiększyła sprzedaż zabawek. Ponadto uczymy się, iż nie warto oceniać świata po pozorach i, że każdy problem można w twórczy sposób przezwyciężyć.

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Decyzje doskonałe. Poznaj sposoby myślenia najlepszych liderów i tak jak oni dokonuj świetnych wyborów

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Decyzje doskonałe. Poznaj sposoby myślenia najlepszych liderów i tak jak oni dokonuj świetnych wyborów

guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podyskutuj o tej książcex

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej