Jay A.Conger i Allan H. Church w publikacji „Awans gwarantowany. Daj się zauważyć i rozwijaj swoją karierę” zawarli wiele porad dla pracowników o dużym potencjale, jak i dla tych, którzy do tego miana pretendują. Misją autorów jest, aby czytelnik po lekturze poradnika stał się odnoszącym sukcesy liderem.
Lider idealny – wprowadzenie
Pracownik o dużym potencjale otrzymuje szybszy awans oraz większą różnorodność obowiązków. Ktoś taki ma spore wsparcie merytoryczne od kierownictwa, np. profesjonalny coaching. Biurowy Mr. (albo Mrs.) Perfect dostaje wysokie oceny postępów, spotyka się na luncho-obiady z dyrektorstwem. Jak uaktywnić w sobie tę wyjątkowość?
Pięć czynników X
Z pomocą przychodzi Pięć czynników X: wyczucie sytuacji, uskrzydlanie ludzi, pilotowanie kariery, porządkowanie złożoności i katalityczne uczenie się. Wyczucie sytuacji opiera się na rozgryzieniu szefa, analizie jego planów oraz zachowań. Istnieją zwierzchnicy wolący komunikację nieformalną oraz ci, dla których konwenanse to rzecz święta. Kiedy zapoznamy się z szefowskim credo, warto zacząć subtelnie naśladować jego sposób działania. Na każdym kroku należy zwierzchnikowi pomagać, odciążać w zadaniach. Uskrzydlanie ludzi polega na dostrzeżeniu potencjału podwładnych i wykorzystaniu tej twórczej energii. Doskonały lider powinien być mistrzem w delegowaniu pracy, a także zatrudniać wartościowe jednostki, uzupełniające jego braki. Jeżeli napotykamy słabe ogniwo, zwolnijmy taką osobę. Pilotowanie kariery – elastyczność i gotowość na zmiany, bycie mobilnym i odważnym w podejmowaniu wyzwań. Tu też wskazane są dobre relacje, ponieważ potrzeba kogoś zaufanego do wdrożenia lidera na nowym stanowisku. Porządkowanie złożoności to przekazywanie odpowiedniej wiedzy do różnych grup odbiorców w jasny oraz klarowny sposób. Przed wygłoszeniem prezentacji, warto zgłosić się do pośrednika znającego daną grupę słuchaczy i zapytać, czy informacje rzeczywiście do nich trafią. 5 czynników wieńczy katalityczne uczenie się, czyli ciekawość świata, poszerzanie horyzontów. Dobry lider nie może osiąść na laurach i uznać, że wszystko wie.
Kultura organizacji i ryzyko utraty statusu
Następnie, czytelnicy poznają różne rodzaje procesów oceny oraz wskazówki, w jaki sposób się do nich przygotować. Pada pojęcie „kultury organizacji” i jej koronnego znaczenia dla pracownika o dużym potencjale. Kluczowe jest zgłębienie tej kultury oraz dopasowanie się. W końcu, dowiadujemy się, że status lidera można stracić, nie wolno więc zapominać o autorefleksji.
Korzystać ze wskazówek, ale z umiarem
Książka „Awans gwarantowany. Daj się zauważyć i rozwijaj swoją karierę” Jaya A.Conger’a i Allana H. Church’a to rodzaj biblii dla lidera. Trudno jednak nie odnieść wrażenia, że gdyby uważny czytelnik realizował wszystkie zawarte tam zasady, zamieniłby się w robota, wyzutego z własnych emocji i postrzegania, a kopiowanie szefa przybrałoby wymiar, w którym lider utraciłby własną osobowość. Pozostałe części książki są na pewno słuszne i rozsądnie postępować według tych instrukcji.