Jak Google, Bono i Gates trzęsą światem dzięki metodzie OKR

Jak Google, Bono i Gates trzęsą światem dzięki metodzie OKR

John Doerr to amerykański biznesmen, pomagający firmom wdrażać strategię OKR. Napisał „Jak Google, Bono i Gates trzęsą światem dzięki metodzie OKR” ponieważ zależy mu, aby fenomen ten poznali wszyscy przedsiębiorcy. Przyjrzyjmy się mu zatem bliżej.

Charakterystyka OKR

Jedno z największych osiągnięć Johna Doerra? Z pewnością wprowadzenie OKR do Google’a. Od początku: OKR, z angielskiego Objectives and Key Results, jest takim zestawieniem Celów i Kluczowych Rezultatów, które maksymalizuje efektywność w pracy. W jaki sposób zdefiniować właściwie postawiony cel? Otóż musi on być istotny, praktyczny, realistyczny, ale i inspirujący. Na czym polega idealny rezultat? Na wymierności, zwięzłości i konkretności. Najważniejsze zasady OKR? 1.Warto wybrać niedużą liczbę krańcowo trafnych celów; 2.cele powinny być wyznaczane oddolnie, a więc w pierwszej kolejności przez pracowników niższego szczebla; 3.OKR opiera się na umowie społecznej; 4.jeżeli dany cel nie jest dobry, trzeba go zmienić; 5.porażka to nic strasznego; 6.OKR nie jest dokumentem prawnym – funkcjonuje w oderwaniu od wynagrodzeń/premii; 7.procesowanie OKR wymaga czasu. 

Wdrażanie OKR wspierają ściśle sprecyzowane wskaźniki tworzące ramy dla kluczowych rezultatów. Przedsiębiorcy parę razy na kwartał deklarują cele ogólnoorganizacyjne i motywują do podobnych działań całą rzeszę pracowników. Dzięki temu, każdy członek zespołu ma wrażenie współkształtowania misji firmy, co podnosi jego morale. Platformy ocen OKR generuje specjalistyczny system, wpływający na ich obiektywność – program uśrednia procentowe stopnie spełnienia kluczowych rezultatów dla poszczególnych celów. Wybitne wyniki osiąga się, gdy stawiane cele są jasne, w firmie podejmuje się skalkulowane ryzyko, inicjowane zadania posiadają wysoką istotność i ludzie mogą liczyć na siebie nawzajem. Po zakończonym cyklu OKR, nadchodzi czas na dogłębną refleksję. Sprzyja temu rozmowa lidera z pracownikami na temat OKR oraz konsekwentne pokazywanie uznania. 

Historie sukcesu według OKR

Garść success stories: technika OKR sprawia, że założyciele Google wciąż dokonują wyważonych wyborów i stali się internetowymi gigantami, fundacja Bill’a Gates’a ma dostęp do danych umożliwiających skuteczną walkę z malarią, polio i HIV, a Intel poprzez zastosowanie operacji Cash, nie dał się zmiażdżyć swojej najgroźniejszej konkurencji – Motoroli. To podążanie ścieżką OKR wyniosło serwis YouTube na wirtualny piedestał oraz narzuciło Bono potrzebną samodyscyplinę i koncentrację na przełomowych zmianach w One Campaign – koalicji ruchów aktywistycznych. OKR nauczyło także zespół U2, że prawdziwa pasja to koordynacja głowy i serca. 

Why the secret to success is setting the right goals | John Doerr

Lektura obowiązkowa dla mądrego szefa

OKR jest wyrazistym drogowskazem, dbającym o autonomię i mobilizującym do znajdowania nowych, świeżych rozwiązań. Doskonale przy tym integruje pracowników firm – dowartościowuje ego i podkreśla, że ich głos jest ważny. Rekomendujemy „Jak Google, Bono i Gates trzęsą światem dzięki metodzie OKR” jako lekturę obowiązkową dla wymagającego, odważnego, lecz również empatycznego lidera. 

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Udostępnij
Share on linkedin
Udostępnij

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz kolejnych recenzji wartościowych książek.

Porównaj ceny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ciebie również zainteresować

Zarabiaj więcej pieniędzy

Zarabiaj więcej pieniędzy

Brian Tracy jest mówcą motywacyjnym o międzynarodowej renomie oraz autorem psychologicznych bestsellerów. Na podstawie wieloletniej praktyki napisał książkę „Zarabiaj więcej pieniędzy”. Przyjrzyjmy się wspólnie tej książce. Źródła bogactwa i klucz do sukcesu

Czytaj więcej
Dobry zysk. Jak tworzenie wartości dla innych zbudowało firmę, która odniosła jeden z największych sukcesów na świecie

Dobry zysk

Charles G. Koch był dyrektorem zarządu i prezesem Koch Industries. Na podstawie wieloletnich doświadczeń napisał „Dobry zysk. Jak tworzenie wartości dla innych zbudowało firmę, która odniosła jeden z największych sukcesów na świecie”.

Czytaj więcej
Key Account Management. Przygotowanie do negocjacji

Key Account Management

Krzysztof Kałucki jest doktorem nauk społecznych, absolwentem MBA oraz trenerem sprzedaży. Na podstawie swojej rozległej wiedzy napisał „Key Account Management. Przygotowanie do negocjacji”. Przyjrzyjmy się tej książce. Wprowadzenie  Negocjacje polegają na rozwiązywaniu

Czytaj więcej