Jak Google, Bono i Gates trzęsą światem dzięki metodzie OKR

Jak Google, Bono i Gates trzęsą światem dzięki metodzie OKR
Jak Google, Bono i Gates trzęsą światem dzięki metodzie OKR
Zapisz

Dziś najtaniej 🎉

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

John Doerr to amerykański biznesmen, pomagający firmom wdrażać strategię OKR. Napisał „Jak Google, Bono i Gates trzęsą światem dzięki metodzie OKR” ponieważ zależy mu, aby fenomen ten poznali wszyscy przedsiębiorcy. Przyjrzyjmy się mu zatem bliżej.

Charakterystyka OKR

Jedno z największych osiągnięć Johna Doerra? Z pewnością wprowadzenie OKR do Google’a. Od początku: OKR, z angielskiego Objectives and Key Results, jest takim zestawieniem Celów i Kluczowych Rezultatów, które maksymalizuje efektywność w pracy. W jaki sposób zdefiniować właściwie postawiony cel? Otóż musi on być istotny, praktyczny, realistyczny, ale i inspirujący. Na czym polega idealny rezultat? Na wymierności, zwięzłości i konkretności. Najważniejsze zasady OKR? 1.Warto wybrać niedużą liczbę krańcowo trafnych celów; 2.cele powinny być wyznaczane oddolnie, a więc w pierwszej kolejności przez pracowników niższego szczebla; 3.OKR opiera się na umowie społecznej; 4.jeżeli dany cel nie jest dobry, trzeba go zmienić; 5.porażka to nic strasznego; 6.OKR nie jest dokumentem prawnym – funkcjonuje w oderwaniu od wynagrodzeń/premii; 7.procesowanie OKR wymaga czasu. 

Wdrażanie OKR wspierają ściśle sprecyzowane wskaźniki tworzące ramy dla kluczowych rezultatów. Przedsiębiorcy parę razy na kwartał deklarują cele ogólnoorganizacyjne i motywują do podobnych działań całą rzeszę pracowników. Dzięki temu, każdy członek zespołu ma wrażenie współkształtowania misji firmy, co podnosi jego morale. Platformy ocen OKR generuje specjalistyczny system, wpływający na ich obiektywność – program uśrednia procentowe stopnie spełnienia kluczowych rezultatów dla poszczególnych celów. Wybitne wyniki osiąga się, gdy stawiane cele są jasne, w firmie podejmuje się skalkulowane ryzyko, inicjowane zadania posiadają wysoką istotność i ludzie mogą liczyć na siebie nawzajem. Po zakończonym cyklu OKR, nadchodzi czas na dogłębną refleksję. Sprzyja temu rozmowa lidera z pracownikami na temat OKR oraz konsekwentne pokazywanie uznania. 

Historie sukcesu według OKR

Garść success stories: technika OKR sprawia, że założyciele Google wciąż dokonują wyważonych wyborów i stali się internetowymi gigantami, fundacja Bill’a Gates’a ma dostęp do danych umożliwiających skuteczną walkę z malarią, polio i HIV, a Intel poprzez zastosowanie operacji Cash, nie dał się zmiażdżyć swojej najgroźniejszej konkurencji – Motoroli. To podążanie ścieżką OKR wyniosło serwis YouTube na wirtualny piedestał oraz narzuciło Bono potrzebną samodyscyplinę i koncentrację na przełomowych zmianach w One Campaign – koalicji ruchów aktywistycznych. OKR nauczyło także zespół U2, że prawdziwa pasja to koordynacja głowy i serca. 

Why the secret to success is setting the right goals | John Doerr

Lektura obowiązkowa dla mądrego szefa

OKR jest wyrazistym drogowskazem, dbającym o autonomię i mobilizującym do znajdowania nowych, świeżych rozwiązań. Doskonale przy tym integruje pracowników firm – dowartościowuje ego i podkreśla, że ich głos jest ważny. Rekomendujemy „Jak Google, Bono i Gates trzęsą światem dzięki metodzie OKR” jako lekturę obowiązkową dla wymagającego, odważnego, lecz również empatycznego lidera. 

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Jak Google, Bono i Gates trzęsą światem dzięki metodzie OKR

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Jak Google, Bono i Gates trzęsą światem dzięki metodzie OKR

guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podyskutuj o tej książcex

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej