Emocje w życiu i w biznesie: UWAŻNOŚĆ

Emocje w życiu i w biznesie: UWAŻNOŚĆ
Emocje w życiu i w biznesie: UWAŻNOŚĆ
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Zobacz wszystkie oferty

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

„Emocje w życiu i w biznesie, czyli jak być człowiekiem w pracy” stanowi serię psychologicznych książek autorstwa ekspertów „Harvard Business Review Polska”. Zacznijmy od książki „Emocje w życiu i w biznesie: UWAŻNOŚĆ” i dowiedzmy się, czym jest ta uważność (mindfulness).

Co mówią eksperci?

Ellen Langer, psycholog prowadząca badania nad mindfulness pisze, że rozwaga to dostrzeganie nowych rzeczy, wrażliwość na kontekst i różne punkty widzenia. Niesie ze sobą szereg korzyści: lepsze wyniki w pracy, poprawę pamięci i kreatywności, czy zapobieganie niebezpieczeństwom. Na lekkomyślność nigdy nie wolno sobie pozwolić, ponieważ świat się zmienia i trzeba zachować koncentrację. Langer podkreśla, że miękka otwartość, a nie czujność pobudza do myślenia.

Ellen Langer: Mindfulness over matter

Według Christiny Congleton, która zgłębia tajemnice ludzkiego mózgu w Massachusetts General Hospital i Susan David, założycielki Harvard/McLean Institute of Coaching, dużym błędem liderów jest to, że niepożądane myśli i emocje ich zniewalają. Marginalizowanie uczuć także nie jest dobre, bo doprowadza do późniejszej eskalacji. Cztery mądre praktyki: 1. Rozpoznanie własnych schematów myślowych; 2. Nazywanie myśli i emocji; 3. Uznanie ich; 4. Postępowanie zgodnie z wartościami. 

Zdaniem Dachera Keltnera, profesora psychologii na Uniwersytecie w Kalifornii, władza, bogactwo i wysokie kwalifikacje psują ludzi. Należy zatem zdobyć się na refleksję, że władza wzmaga waleczność, poczucie wszechmocy oraz głód nagród. Uważność ćwiczymy głębokimi wdechami i wydechami wraz ze skupianiem się na zmysłach i dźwiękach. Pożądane cechy u lidera to empatia, wdzięczność i szczodrość. 

Megan Reitz, profesor przywództwa i dialogu w Hult International Business School oraz Michael Chaskalsond, pionier uważności w praktyce zawodowej i przywódczej twierdzą, że choć szkolenie uważności poprawia odporność i zdolność współpracy, liderzy nie mają czasu, by się do niego przyłożyć. Dlatego warto wybrać moment, kiedy ma się największą szansę treningu, a następnie ćwiczyć dziesięć minut dziennie. Eksperci rekomendują, aby powiedzieć osobom w pracy i w domu o wyzwaniu i poinstruować, jak mogą pomóc w drodze do celu.

W ujęciu Daniela Golemana, współprzewodniczącego Research on Emotional Intelligence, sposobami ukierunkowywania uwagi są koncentracja na sobie, samoświadomość, samokontrola oraz koncentracja na innych. Dobry lider przejawia trzy rodzaje empatii: 1. Poznawczą; 2. Emocjonalną i 3. Empatyczną troskliwość. Cenieni liderzy szybko wyczuwają więzi międzyludzkie i umieją znajdować osoby, których opinie oddziałują na innych. Ich uważność wobec świata zewnętrznego sprawia, że potrafią słuchać i zadawać trafne pytania, zwiększa ich kreatywność i usprawnia dostrzeganie nowych szans. Goleman na koniec przestrzega przed myśleniem systemowym doprowadzającym czasem do ignorowania cudzych poglądów i uczuć oraz do złego odczytywania sytuacji.

Siła uważności

Poglądy wyrażone w książce „Emocje w życiu i w biznesie: UWAŻNOŚĆ” skłaniają do słusznej refleksji nad potęgą skupienia myśli na określonej kwestii. Taki rodzaj medytacji pomaga nie tylko utrzymać zdrowie emocjonalne, ale i osiągać zawodowe sukcesy.  Publikację można polecić każdemu.

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Emocje w życiu i w biznesie: UWAŻNOŚĆ

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Emocje w życiu i w biznesie: UWAŻNOŚĆ

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podyskutuj o tej książcex

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej