Zespół wygrany czy przegrany?

Zespół wygrany czy przegrany? W co grają ludzie w firmach

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Joanna Malinowska-Parzydło to specjalistka ds. kreowania marki osobistej. Bazując na pracy z polskimi firmami napisała „Zespół wygrany czy przegrany? W co grają ludzie w firmach”. Dowiedzmy się zatem, czym są owe tajemnicze gry. 

Wprowadzenie do pracowniczych gier 

Będąc ludźmi gramy każdego dnia. Robimy to w celu zaspokojenia własnych potrzeb kosztem innych ludzi, przyczyniając się jednocześnie do spadku zaufania i pogorszenia relacji. Szefowie uczestniczący w grze o władzę wykorzystują swoją pozycję oraz zastraszają podwładnych. Pracownikom zależy na głaskach zwierzchnika, negatywnych (chodzi tu np. o karcący wzrok) i pozytywnych (powitanie, skinienie głowy), by poczuć się zauważonymi. W środowisku zawodowym często bywa jak w teatrze, mamy bowiem do czynienia z występem, fasadą, sceną, kulisami, widownią, szczególnym językiem, zespołem, a wreszcie z reżyserem. Lider powinien realizować przywództwo 4.0. – bazować na unikalnym doświadczeniu, kształtować właściwą reputację i wzbudzać zaufanie.  Musi też zadbać o dobre skrypty w zespole, zarażając go entuzjazmem i zapałem. Korpokapral natomiast mentalnie zniewala podwładnych, a po lojalność sięga gwałtem.  Malinowska-Parzydło rozróżnia także 4 typy relacji pracowniczych: 1. Ja jestem ok i ty jesteś ok; 2. Ja jestem ok, a ty nie jesteś ok; 3. Ja nie jestem ok, a ty jesteś ok; 4. Ja nie jestem i ty nie jesteś ok.  Czego pragną pracownicy? Przede wszystkim bycia lubianym i szanowanym, bezpieczeństwa, rozwoju oraz przynależności.   

Zespół wygrany czy przegrany? W co grają ludzie w firmach

Złe vs dobre gry służbowe 

W kolejnej części książki zapoznajemy się z negatywnymi i pozytywnymi służbowymi rozgrywkami, np. z 1. Folwarkiem – z mobbingiem, tresurą, zastraszeniem i brakiem zaufania. Stawką jest tu przetrwanie, bezradność, wyzysk, a promuje się bierną akceptację zasad i donosicielstwo. W bęcki dostaje się za bunt, czy żądanie szacunku. Taktyka 
2. Policjantów i złodziei, zasadza się na przekonaniu, że ludzie są z gruntu źli, gracze godzą się z tym, że nie mają wpływu na przekonania szefostwa, często nie znają również strategii firmy. Na bęcki zasłużymy, kiedy zaczniemy domagać się uzasadnienia oskarżeń, bądź szansy do dyskusji. W przypadku 3. Władcy marionetek, naczelny ekspert dominuje nad pracownikami, promuje się tam lizusostwo, a równoznaczne z bęckami stają się odwaga oraz uczciwość. Jasną stroną mocy jest m.in.: 1. Turkusowy ogród, ze współdzielnym przywództwem i twórczym wykorzystywaniem potencjału. Zasłużymy na bęcki za zachowania naruszające zaufanie, rywalizację i agresję. W 2. Społeczności Na’vi, spotykamy się z dojrzałym liderem, potrzebą dobroczynienia, chęcią rozwoju, szeroką kompetentnością i odpowiedzialnością. W bęcki zarobimy za brak zaangażowania oraz egocentryzm.           

Praktyczny korpoprzewodnik 

Książka „Zespół wygrany czy przegrany? W co grają ludzie w firmach” to niezwykle trafny i humorystyczny przewodnik ułatwiający sprawne poruszanie się po korpoświecie. Na każdej stronie publikacji widać fachowość autorki i chęć pomocy w wykreowaniu zdrowego, prężnego i autentycznego firmowego organizmu. 

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Sprawdź, gdzie kupić Zespół wygrany czy przegrany?

R E K L A M A

Szukasz pomysłu na biznes?

Lubisz czytać książki i polecać je innym? Masz własną stronę lub profil w mediach społecznościowych? Możesz zacząć na tym zarabiać jeszcze dziś! Wystarczy, że przy pomocy widżetu BUY.BOX zaczniesz kierować swoich użytkowników do najlepszych księgarń.

Sprawdź, gdzie kupić

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Twoja prywatność

Nasza strona korzysta z plików cookie w celach analitycznych, a także, żeby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.