Zespół wygrany czy przegrany?

Zespół wygrany czy przegrany? W co grają ludzie w firmach
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Joanna Malinowska-Parzydło to specjalistka ds. kreowania marki osobistej. Bazując na pracy z polskimi firmami napisała „Zespół wygrany czy przegrany? W co grają ludzie w firmach”. Dowiedzmy się zatem, czym są owe tajemnicze gry. 

Wprowadzenie do pracowniczych gier 

Będąc ludźmi gramy każdego dnia. Robimy to w celu zaspokojenia własnych potrzeb kosztem innych ludzi, przyczyniając się jednocześnie do spadku zaufania i pogorszenia relacji. Szefowie uczestniczący w grze o władzę wykorzystują swoją pozycję oraz zastraszają podwładnych. Pracownikom zależy na głaskach zwierzchnika, negatywnych (chodzi tu np. o karcący wzrok) i pozytywnych (powitanie, skinienie głowy), by poczuć się zauważonymi. W środowisku zawodowym często bywa jak w teatrze, mamy bowiem do czynienia z występem, fasadą, sceną, kulisami, widownią, szczególnym językiem, zespołem, a wreszcie z reżyserem. Lider powinien realizować przywództwo 4.0. – bazować na unikalnym doświadczeniu, kształtować właściwą reputację i wzbudzać zaufanie.  Musi też zadbać o dobre skrypty w zespole, zarażając go entuzjazmem i zapałem. Korpokapral natomiast mentalnie zniewala podwładnych, a po lojalność sięga gwałtem.  Malinowska-Parzydło rozróżnia także 4 typy relacji pracowniczych: 1. Ja jestem ok i ty jesteś ok; 2. Ja jestem ok, a ty nie jesteś ok; 3. Ja nie jestem ok, a ty jesteś ok; 4. Ja nie jestem i ty nie jesteś ok.  Czego pragną pracownicy? Przede wszystkim bycia lubianym i szanowanym, bezpieczeństwa, rozwoju oraz przynależności.   

Zespół wygrany czy przegrany? W co grają ludzie w firmach

Złe vs dobre gry służbowe 

W kolejnej części książki zapoznajemy się z negatywnymi i pozytywnymi służbowymi rozgrywkami, np. z 1. Folwarkiem – z mobbingiem, tresurą, zastraszeniem i brakiem zaufania. Stawką jest tu przetrwanie, bezradność, wyzysk, a promuje się bierną akceptację zasad i donosicielstwo. W bęcki dostaje się za bunt, czy żądanie szacunku. Taktyka 
2. Policjantów i złodziei, zasadza się na przekonaniu, że ludzie są z gruntu źli, gracze godzą się z tym, że nie mają wpływu na przekonania szefostwa, często nie znają również strategii firmy. Na bęcki zasłużymy, kiedy zaczniemy domagać się uzasadnienia oskarżeń, bądź szansy do dyskusji. W przypadku 3. Władcy marionetek, naczelny ekspert dominuje nad pracownikami, promuje się tam lizusostwo, a równoznaczne z bęckami stają się odwaga oraz uczciwość. Jasną stroną mocy jest m.in.: 1. Turkusowy ogród, ze współdzielnym przywództwem i twórczym wykorzystywaniem potencjału. Zasłużymy na bęcki za zachowania naruszające zaufanie, rywalizację i agresję. W 2. Społeczności Na’vi, spotykamy się z dojrzałym liderem, potrzebą dobroczynienia, chęcią rozwoju, szeroką kompetentnością i odpowiedzialnością. W bęcki zarobimy za brak zaangażowania oraz egocentryzm.           

Praktyczny korpoprzewodnik 

Książka „Zespół wygrany czy przegrany? W co grają ludzie w firmach” to niezwykle trafny i humorystyczny przewodnik ułatwiający sprawne poruszanie się po korpoświecie. Na każdej stronie publikacji widać fachowość autorki i chęć pomocy w wykreowaniu zdrowego, prężnego i autentycznego firmowego organizmu. 

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Zespół wygrany czy przegrany?

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Zespół wygrany czy przegrany?

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej