Cztery typy problemów i sposoby ich rozwiązywania

Cztery typy problemów i sposoby ich rozwiązywania. Od usuwania usterek do wprowadzania innowacji
Cztery typy problemów i sposoby ich rozwiązywania. Od usuwania usterek do wprowadzania innowacji
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Zobacz wszystkie oferty

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Książka Arta Smelley’a „Cztery typy problemów i sposoby ich rozwiązywania. Od usuwania usterek do wprowadzania innowacji” to poradnik opisujący metody radzenia sobie z kłopotliwymi sytuacjami. Pytanie brzmi, czy tych technik można użyć w życiu codziennym, czy też są one zarezerwowane tylko dla przedsiębiorców przemysłowych i naukowców?

4 typy rozwiązań – wprowadzenie 

Autor omawia tytułowe cztery typy rozwiązań, rozważając które z nich są najtrafniejsze. Pierwszym rodzajem jest usuwanie usterekn atychmiastowo niszczące trudności. Strategia nie rozwiązuje przyczyny źródłowej problemu, ale jego objawy, istnieje więc ryzyko nawrotu. Kolejny stopień zaawansowania to eliminowanie odchylenia od standardu – określenie kłopotu, ustalenie celu, analiza przyczyny, kontrola i działania następcze. Trzeci etap stanowi osiąganie nowego stanu docelowego, polegające na kaizen – ciągłym doskonaleniu. Zwieńczenie zakłada wprowadzenie innowacji – najbardziej kreatywna opcja, oparta na wykorzystywaniu szans. Przynosi nowe normy i usprawnienia.

Naukowe koncepcje rozwiązań problemu

Po wstępnej refleksji następuje litania formuł przedstawiających różne podejścia do rozwiązań problemu. Poznajemy 5x dlaczego – pięciokrotne pytanie o źródło problemu, odkrywające jego przyczynę. Dowiadujemy się o pięcioelementowej koncepcji Deweya: 1.określeniu problemu; 2.analizie; 3.prozycji rozwiązań; 4.ocenie; 5.wyborze jednego rozwiązania. Zagłębiamy się w pięcioetapowy model rozwiązywania problemów Protzmana i Sarasohna, PDCA –„zaplanuj-wprowadź-sprawdź-działaj”, Six Sigma i parę innych. Wszystkie teorie mają efektywnie likwidować kłopoty produkcyjne. 

Zalety i wady czterech metod

Przy usuwaniu usterek ważne jest dobre przywództwo. Sposób ten pozwala na szybką interwencję w chwili wystąpienia problemu, zabezpieczającą proces lub interesy klienta. Wada to brak dokładnej analizy rzeczywistych/ukrytych problemów oraz niemożność dotarcia do przyczyn źródłowych. Eliminowanie odchylenia od standardu jest konieczne, gdy nieprawidłowości się powtarzają, co wpływa niekorzystnie na jakość, terminowość i morale. Zaletą etapu jest ciągłe uczenie się, ale proces spowalnia, bo podchodzi się do niego staranniej. Ustalanie i osiąganie stanu docelowego charakteryzuje nieskończone dążenie do poprawy – to prawdziwe kaizen. Minus stanowimozolność procedur. Przy najwyższym stopniu – wprowadzaniu innowacji, liczy się kreatywność i burza mózgów. W tworzeniu innowacji należy zaczynać skromnie, dobrze współpracować i komunikować się z zespołem.   

Lektura tylko dla specjalistów 

Pora na odpowiedź, czy te cztery typy rozwiązań można przenieść do życia codziennego. Prawdopodobnie, jednak wymagałoby to bardzo ciężkiej pracy, a i tak gra raczej nie byłaby warta świeczki. Najlepiej, jeżeli metody „Cztery typy problemów i sposoby ich rozwiązywania. Od usuwania usterek do wprowadzania innowacji” pozostawi się w produkcyjno-naukowej szufladce. Art Smelley pisał tą książkę dla specjalistów i głównie oni wyniosą z niej coś pożytecznego.

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Cztery typy problemów i sposoby ich rozwiązywania

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Cztery typy problemów i sposoby ich rozwiązywania

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podyskutuj o tej książcex

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej