Droga Startupu. Metoda sukcesu

Droga Startupu. Metoda sukcesu
Droga Startupu. Metoda sukcesu
Zapisz

Dziś najtaniej 🎉

Spis treści

Ocena czytelników
4 / 1

Jaki jest sposób działania startupów, które odniosły sukces? Czy firma o ugruntowanej pozycji na rynku może go przejąć, a jeśli tak, to jaki to będzie miało na nią wpływ? To są dwa główne pytania, które stawia Eric Ries w swojej najnowszej książce pt. Droga Startupu. Metoda sukcesu, która w księgarniach pojawiła się w 2018 roku.

Znajdź swoją drogę

Początek książki to obszerny wstęp, w którym autor przekonuje, że szybkie innowacje i elastyczność działania, z których korzystają przede wszystkim startupy kojarzone z sukcesem takie jak Airbnb czy Dropbox, są możliwe do wypracowania w każdej firmie, niezależnie od branży oraz stażu na rynku. Co więcej, choć być może niektórym doświadczonym menedżerom trudno będzie w to uwierzyć, możliwe jest także utrzymanie tych cech na stałym, bardzo wysokim poziomie. Wystarczy “tylko” wprowadzić pewne zasady, o których Ries bardzo dokładnie opowiada w dalszej części książki. Autor wyjaśnia, że chciałby, żeby jego książka była podręcznikiem, na temat tego, jak to zrobić i faktycznie ta sztuka udaje mu się dość dobrze.

Dlaczego w ogóle jest to takie ważne?

Tego, że właściwy sposób zarządzania w firmie ma ogromny wpływ na jej wyniki, autor doświadczył na własnej skórze. Zresztą nikogo, kto kieruje firmą nie trzeba o tym przekonywać. Dlaczego jednak nowoczesne metody zarządzania są skuteczniejsze? Ponieważ aby w obecnych czasach odnieść sukces, należy przenieść ciężar zarządzania w inne miejsce. W skrócie, należy go w pewnym sensie przerzucić na klientów, ponieważ sukces przedsięwzięcia zależy właśnie od nich. To oni są najważniejsi i wzbudzenie ich zachwytu, albo przynajmniej zadowolenia, powinno być nadrzędnym celem każdego przedsiębiorstwa. Jednak aby ten zachwyt się pojawił, trzeba idealnie trafić w ich potrzeby.

Niestety nawet ogromne doświadczenie i najbardziej obszerna wiedza nie sprawią, że menedżerowie będą za każdym razem skutecznie przewidywać potrzeby klientów. Potrzebne są testy, nauka na własnych błędach i otwartość na różne możliwości. Jest to ważne szczególnie na początkowym etapie innowacji, kiedy jej rozwój wiąże się z dużą niepewnością oraz brakiem wcześniejszych doświadczeń i możliwości długofalowego prognozowania. Niestety tradycyjne podejście do zarządzania, jak wyjaśnia na wielu przykładach Ries, skutecznie zabija tę innowacyjność niezbędną do odkrycia czegoś, co zachwyci klienta. I tu właśnie wkraczają metody Lean Startup. Wykorzystują siły oddolne i naturalne umiejętności pracowników, którzy przy odpowiednim wsparciu znajdą nowe drogi rozwoju produktów.

Okiełznać chaos

Eric Ries opisuje działanie swojej metody na konkretnych przykładach. Są to m.in. restrukturyzacja General Electric, w której brał udział jako trener, czy kryzysowa sytuacja przy uruchomieniu serwisu helathcare.gov. Co także jest ważne szczegółowo opowiada o powodach różnych trudnych sytuacji, dzięki czemu czytelnik doskonale rozumie dlaczego coś potoczyło się tak, a nie inaczej. Podaje też przyczyny i okoliczności podejmowania decyzji, które miały te kryzysy zniwelować.

Eric Ries | The Startup Way

Autor szczegółowo opisuje moment, w którym firmy tracą swoją startupową elastyczność. Wyjaśnia jak temu zapobiec lub na nowo ożywić. Podaje gotowe rozwiązania na optymalne wdrożenia swoich metod w firmach o różnych profilach. Uczy też innego spojrzenia na porażki, definiuje je na nowo i pokazuje, że mogą być trampoliną do sukcesu. Szczegółowo rozważa także rolę pracowników oraz sposoby ich motywowania, szeroko czerpiąc z psychologii oraz własnych doświadczeń. W książce można znaleźć też know-how związane z praktykami inwestorów, rady dotyczące podtrzymywania wzajemnych relacji oraz wiele innych przydatnych informacji związanych z zarządzaniem firmą.

Dynamiczny styl

Droga Startupu. Metoda sukcesu napisana jest bardzo przystępnym i dynamicznym językiem, zrozumiałym także dla osób, które nie mają dużego doświadczenia w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Autor umieszcza w niej dodatkowo wiele wykresów ilustrujących tekst, które ułatwiają jego przyswojenie i właściwy odbiór. Jest to ważne, ponieważ żeby wdrożyć tę metodę, trzeba prawdziwie wierzyć w jej skuteczność, bo sam autor pisze, że nie jest to wcale takie łatwe, jak się może wydawać. Jest wiele zagrożeń, które mogą spowodować niepowodzenie, ponieważ Lean Startup powoduje “wywrócenie schematu organizacyjnego do góry nogami”, a to wiąże się z dużym oporem całej organizacji. Na szczęście Ries podaje także sposoby na to, aby sobie z nim poradzić.

To, co napisał w swojej książce Eric Ries, może niektórym wydać się oczywiste. Jednak Droga Startupu. Metoda sukcesu najważniejsze zagadnienia pokazuje z wielu różnych perspektyw, więc nawet ktoś, kto dobrze zna zwinne sposoby zarządzania, może znaleźć dla siebie w niej coś nowego.

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Droga Startupu. Metoda sukcesu

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Droga Startupu. Metoda sukcesu

guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podyskutuj o tej książcex

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej