Finansowanie dla startupów

Redakcja
|
1 kwietnia 2019
Finansowanie dla startupów. Jak negocjować z inwestorem. Przewodnik praktyka
Ocena czytelników
4 / 1

Franciszek Migaszewski napisał „Finansowanie dla startupów. Jak negocjować z inwestorem. Przewodnik praktyka”głównie dla młodych przedsiębiorców. Znajdą w książce wiele przykładów negocjacji inwestycyjnych. Czy instrukcje te zapewnią im godne zyski? 

Dwa typy negocjacji 

Istnieją dwa typy negocjacji: sumy zerowej, win-lose – czyjś zysk to strata dla drugiej strony – jeśli kupisz samochód po zaniżonej cenie, zrobisz interes, lecz sprzedawca będzie stratny. Drugi rodzaj to win-win, w którym obie strony są zadowolone.

BATNA to podstawa

BATNA, czyli Best Alternative to Negotiated Agreement – Najlepsza Dostępna Alternatywa, zachodzi wtedy, gdy mamy kilka ofert od inwestorów. W negocjacjach win-lose BATNA stanowi element nacisku, zaś w win-winwarto o większą dyplomację. Zadbajmy o silną BATNĘ jeszcze przed negocjacjami. Nawet zresztą, jeśli BATNY brak, można wykazywać przebojową postawę. Inwestorzy wolą zwycięzców.

Postępowanie podczas negocjacji

Pytajmy o intencje drugiej strony, o wyjaśnienie zapisów umowy, szukajmy kreatywnych rozwiązań. W negocjacjachistotna jest teżkomunikacja niewerbalna. Zawsze uzasadniajmy postulaty, a kiedy nie jesteśmy pewni propozycji, lepiej powiedzieć „nie”i się zastanowić, niż pochopnie wyrazić zgodę. Taka postawa stwarza szansę negocjacji – przy pełnej aprobacie dyskusja znika. Szybkie ustępstwa to również zła taktyka.
 

Co ustalić przed i na początku negocjacji?

Istotne jest wyobrażenie o zapotrzebowaniu na kapitał. Niemniej ważne jest ustalenie kosztów inwestycji, bo może się okazać, że inwestor nie ma środków na projekt.Wartosprawdzić referencje inwestorau spółek z nim współpracujących oraz zwracać uwagę na sygnały ostrzegawcze, świadczące o jego niesolidności.  

Odejście od stołu i blef

Od stołu negocjacyjnego może odejść zarówno inwestor, jak i twórca. W pierwszym przypadku należy poczekać dobę na zmianę nastawienia, a – jeśli to nie poskutkuje – wysłać mediatora. Jeżeli jesteśmy pewni, że drugiej stronie zależy na projekcie, sami zablefujmy i odejdźmy od stołu. Klucz stanowi świadomość ewentualnych konsekwencji.

Minimalizacja ryzyka w negocjacjach

Franciszek Migaszewski uczula na działania ochronne inwestorów, zabezpieczające ich interesy. Czytelnik poznaje kwestie minimalizujące ryzyko utraty kapitału lub ryzyko rozwodnienia udziałów, a także narzędzia stosowane przez wprawnego negocjatora 
– inwestora.  

Wizja, marka i ludzie

Twórcy powinni miećstrategiczną wizję firmyoraz świadomie budować markę. Nawet przy niskim budżecie można wykazać pomysłowość. By odnieść sukces,trzebadobrać odpowiednichludzii przeprowadzić starannąrekrutację do firmy. 

Pomoc w inwestycyjnej dżungli

„Finansowanie dla startupów. Jak negocjować z inwestorem. Przewodnik praktyka” to must-have dla każdego założyciela spółki startupowej. Franciszek Migaszewski mężnie wspiera w przedzieraniu się przez inwestycyjną dżunglę. Z takim towarzystwem żadne biznesowe pertraktacje nie wydadzą się straszne. 

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej

Otrzymujemy prowizję od każdego zamówienia zrealizowanego za pośrednictwem poniższych linków. Klikając w nie i kupując w poniższych księgarniach pomagasz nam prowadzić nasz serwis, za co z góry dziękujemy.

Przykro nam, ale wygląda na to, że tej książki nie ma obecnie w sprzedaży w żadnej dobrej księgarni. 

Niestety, nie udało nam się znaleźć tej książki w żadnej księgarni. Zachęcamy jednak do sprawdzenia, czy nie jest dostępna w jednej z renomowanych księgarń.

Dyskusja

Newsletter

Odkrywaj najlepsze książki biznesowe, które zmienią Twoje myślenie i napędzą Twój rozwój. Zaprenumeruj nasz newsletter i bądź zawsze o krok przed konkurencją!

Bądź na bierząco!

Odkrywaj najlepsze książki biznesowe, które zmienią Twoje myślenie i napędzą Twój rozwój. Zaprenumeruj nasz newsletter i bądź zawsze o krok przed konkurencją!

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej