Finansowanie dla startupów

Sprawdź, gdzie kupić
Finansowanie dla startupów. Jak negocjować z inwestorem. Przewodnik praktyka

Franciszek Migaszewski napisał „Finansowanie dla startupów. Jak negocjować z inwestorem. Przewodnik praktyka”głównie dla młodych przedsiębiorców. Znajdą w książce wiele przykładów negocjacji inwestycyjnych. Czy instrukcje te zapewnią im godne zyski? 

Dwa typy negocjacji 

Istnieją dwa typy negocjacji: sumy zerowej, win-lose – czyjś zysk to strata dla drugiej strony – jeśli kupisz samochód po zaniżonej cenie, zrobisz interes, lecz sprzedawca będzie stratny. Drugi rodzaj to win-win, w którym obie strony są zadowolone.

BATNA to podstawa

BATNA, czyli Best Alternative to Negotiated Agreement – Najlepsza Dostępna Alternatywa, zachodzi wtedy, gdy mamy kilka ofert od inwestorów. W negocjacjach win-lose BATNA stanowi element nacisku, zaś w win-winwarto o większą dyplomację. Zadbajmy o silną BATNĘ jeszcze przed negocjacjami. Nawet zresztą, jeśli BATNY brak, można wykazywać przebojową postawę. Inwestorzy wolą zwycięzców.

Postępowanie podczas negocjacji

Pytajmy o intencje drugiej strony, o wyjaśnienie zapisów umowy, szukajmy kreatywnych rozwiązań. W negocjacjachistotna jest teżkomunikacja niewerbalna. Zawsze uzasadniajmy postulaty, a kiedy nie jesteśmy pewni propozycji, lepiej powiedzieć „nie”i się zastanowić, niż pochopnie wyrazić zgodę. Taka postawa stwarza szansę negocjacji – przy pełnej aprobacie dyskusja znika. Szybkie ustępstwa to również zła taktyka.
 

Co ustalić przed i na początku negocjacji?

Istotne jest wyobrażenie o zapotrzebowaniu na kapitał. Niemniej ważne jest ustalenie kosztów inwestycji, bo może się okazać, że inwestor nie ma środków na projekt.Wartosprawdzić referencje inwestorau spółek z nim współpracujących oraz zwracać uwagę na sygnały ostrzegawcze, świadczące o jego niesolidności.  

Odejście od stołu i blef

Od stołu negocjacyjnego może odejść zarówno inwestor, jak i twórca. W pierwszym przypadku należy poczekać dobę na zmianę nastawienia, a – jeśli to nie poskutkuje – wysłać mediatora. Jeżeli jesteśmy pewni, że drugiej stronie zależy na projekcie, sami zablefujmy i odejdźmy od stołu. Klucz stanowi świadomość ewentualnych konsekwencji.

Minimalizacja ryzyka w negocjacjach

Franciszek Migaszewski uczula na działania ochronne inwestorów, zabezpieczające ich interesy. Czytelnik poznaje kwestie minimalizujące ryzyko utraty kapitału lub ryzyko rozwodnienia udziałów, a także narzędzia stosowane przez wprawnego negocjatora 
– inwestora.  

Wizja, marka i ludzie

Twórcy powinni miećstrategiczną wizję firmyoraz świadomie budować markę. Nawet przy niskim budżecie można wykazać pomysłowość. By odnieść sukces,trzebadobrać odpowiednichludzii przeprowadzić starannąrekrutację do firmy. 

Pomoc w inwestycyjnej dżungli

„Finansowanie dla startupów. Jak negocjować z inwestorem. Przewodnik praktyka” to must-have dla każdego założyciela spółki startupowej. Franciszek Migaszewski mężnie wspiera w przedzieraniu się przez inwestycyjną dżunglę. Z takim towarzystwem żadne biznesowe pertraktacje nie wydadzą się straszne. 

Facebook
Twitter
LinkedIn

Podobała Ci się receznja?

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz kolejnych recenzji wartościowych książek.

Sprawdź, gdzie kupić

Ciasteczka

Ta strona używa plików cookies, aby zapewnić Ci najwyższą jakość usług. Korzystanie ze strony oznacza akceptację Regulaminu oraz Polityki Prywatności.

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnych recenzji wartościowych książek.