Przygotowani na wszystko. 52 zasady efektywności według metody Getting Things Done

Przygotowani na wszystko. 52 zasady efektywności według metody Getting Things Done
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Metoda Getting Things Done to sposób na poukładanie swojego codziennego życia zawodowego oraz prywatnego. Dzięki niej można pracować bardziej produktywnie, umiejętnie zarządzać swoim czasem i zadaniami. Sposób ten pozwala na dużo większą oszczędność czasu, umiejętne delegowanie obowiązków i… No właśnie – GTD to coś więcej. Aby poznać zasady Getting Things Done, warto sięgnąć po książkę Davida Allena Przygotowani na wszystko. 52 zasady efektywności według metody Getting Things Done.

52 rozdziały do szczęścia

David Allen daje podręcznik, który składa się z 52 rozdziałów. Każdy jest dość krótki, a jego zadaniem jest pokazanie, jak być maksymalnie produktywnym przy jak najmniejszym nakładzie pracy. „To, że wykonanie jakiegoś zadania wymaga od nas pewnego trudu, wynika z faktu, że musimy pokonać opór bądź też mamy do czynienia z przeszkodami uniemożliwiającymi realizację założonego celu.” Poprawa produktywności pozwala na osiąganie sukcesów na wielu płaszczyznach.

Zacznijmy od porządków. Ułożenie wszystkiego w odpowiedni sposób pozwala na zamknięcie wszystkich otwartych spraw i zajęcie się nowymi, które są dla nas ważne. Zasady GTD są dość proste, a jedyne, czego od nas wymagają, to systematyczności i odpowiedniego planu. Ten, który podaje autor, składa się z wielu elementów, ale nie wszystkie one są nam potrzebne do szczęścia. Ważne, aby czerpać wiedzę w sposób umiejętny. Jak możemy przeczytać we wstępie do książki:

Nie musisz być w pełni zaznajomiony z tą metodą, żeby dostrzec wartość opisanych tu zasad oraz ich pozytywny wpływ na Twoją efektywność. W takim przypadku, jeśli jest to Twój pierwszy kontakt z GTD, to ze względu na niezwykle praktyczny charakter tego podejścia znajdziesz tu mnóstwo użytecznych wskazówek, pomysłów i inspiracji, które pozwolą Ci systematycznie poznawać dobre praktyki. Nawet jeśli będziesz korzystać z nich wybiórczo, pozostaną wartościowe. Znajdziesz tu jednocześnie zbiór powodów, dla których warto rozpocząć przygodę z Getting Things Done.

W Getting Things Done pojawia się coś, co zwie się otwartymi pętlami. Są to wszystkie niezamknięte, niedokończone tematy, które absorbują naszą osobę, nie pozwalają skupić się na innych rzeczach, a co najgorsze, w pewnej chwili pojawiają się deadline, które sprawiają, że pracujemy jeszcze mniej wydajnie. Domykanie tematów daje jednak nowy zastrzyk energii, który możemy wykorzystać na kolejne działania. Dzięki książce dowiemy się, czym na przykład jest mentalna pamięć RAM, jak poradzić sobie z nadgodzinami, jak organizować własną przestrzeń roboczą, gdzie jest nasza granica stresu itd.

Jak sam tytuł wskazuje, książka Przygotowani na wszystko. 52 zasady efektywności według metody Getting Things Done ma 52 punkty, które są pewnymi wskazówkami, jakie pokazują nam, jak pracować, w którym kierunku iść i jak działać. Najważniejsze jest to, że nie ma tu nadęcia, a każdy z tych punktów opisany jest w sposób koleżeński. Autor pokazuje, jak on działa, jak robi poszczególne rzeczy i co na tym zyskuje. Cały czas jest to w granicach GTD, czyli w dwóch głównych płaszczyznach. Pierwszej, która mówi: uchwyć wszystkich zadania, które muszą być zrealizowane – natychmiast, później, kiedyś, całościowo, w niewielkim stopniu – w ramy logicznego i niezawodnego systemu niezaprzątającego Twojej głowy. Druga płaszczyzna wymaga od nas dyscypliny, pokaże nam jednak, jak każde zadanie mamy przeprowadzić, jak do niego podejść, jak się go podjąć.

Wszystko zaczyna się na naszym biurku, gdzie mamy wszystkie notatki, papierki, zapiski, naszą pocztę fizyczną i cyfrową. Jeśli uporządkujemy ten bałagan, uporządkujemy nasze zadania. Warto rzucić okiem na Przygotowani na wszystko. 52 zasady efektywności według metody Getting Things Done, bo lektura pozwala popatrzeć na naszą codzienność z innego punktu widzenia.

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Przygotowani na wszystko. 52 zasady efektywności według metody Getting Things Done

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Przygotowani na wszystko. 52 zasady efektywności według metody Getting Things Done

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podyskutuj o tej książcex

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej