Czy można nauczyć się czegoś od CEO tych wielkich firm technologicznych, stanowiących wielokrotnie niedościgniony wzór w codziennych, mikrokorporacyjnych działaniach? „Mistrzowie skalowania biznesu. Zaskakujące fakty o firmach osiągających największe sukcesy” wydają się być książką, która prezentuje inne podejście do biznesu i uczy nie tylko tego, co nazywamy skalowaniem.
Czego uczą nas mistrzowie skalowania oprócz skalowania?
Reid Hoffman – jeden z autorów, a jednocześnie człowiek, który był CEO LinkedIn, nie upiększa i nie czyni rzeczywistości idealnie kolorowej. W rozmowach, które przeprowadził z wielkimi świata biznesu czytać możesz o porażkach, niepowodzeniach i podejmowaniu decyzji, które są po prostu nietrafne. To aż niepoprawne politycznie, żeby mówić o porażkach. Jednak rozmówcy „Mistrzów skalowania biznesu” nie mieli z tym dużego problemu. Czy, oprócz nauki na cudzych błędach, płynie z tego inna mądrość? Oczywiście! O porażkach trzeba rozmawiać. Należy umieć przyznać się do nich, wyciągnąć wnioski i działać dalej. Bez tego nie powstałyby wielkie marki.
Czym jest skalowanie biznesu?
Niektóre z dzisiejszych odnoszących największe sukcesy firm polegały (i nadal polegają) na dobrej skalowalności swojego modelu biznesowego, aby osiągnąć rentowny i zrównoważony wzrost i rozwój.
Skalowanie biznesu oznacza przyrost wydajności i/lub dochodów, którego można osiągnąć poprzez rozszerzenie działalności na większy obszar geograficzny lub rynek. Może to być także realizowane poprzez zwiększenie produkcji i sprzedaży istniejącego produktu lub usługi. W niektórych przypadkach skalowanie biznesu może oznaczać także zwiększenie liczby klientów, jednak nie zawsze jest to konieczne. Jak to robić – uczą autorzy książki „Mistrzowie skalowania biznesu”. Na szczęście nie zatrzymują się tylko na tym.
Książka „Skalowanie biznesu. Zaskakujące fakty o firmach osiągających największe sukcesy” odpowiada na pytania, dotyczące różnych etapów budowania biznesu. Od pomysłu, pojawiającego się podczas pobytu w uczelnianej bibliotece poprzez kolejne etapy wdrażania. Autorzy książki prezentują wyzwania, z jakimi mierzyć należy się na etapie budowania biznesu, odpowiadając chociażby na pytanie – skąd wziąć pieniądze na rozwój. Kiedy wypuściłeś już produkt na rynek i pomysł urzeczywistnił się, należy działać dalej. Co jednak robić? Odpowiada Reid Hoffman oraz reszta ekipy.
A gdybyś tak, zamiast uczyć się od jednego przedsiębiorcy, mógł jednocześnie przyswoić wiedzę od wielu najznamienitszych założycieli firm naszych czasów? Ta książka, łącząc wciągające historie z praktycznymi wnioskami i spostrzeżeniami liderów światowego formatu, pomoże ci zrealizować twoje największe, najodważniejsze pomysły.
Adam Grant – autor bestsellerów Leniwy umysł i Buntownicy
Nie tylko skalowanie. Rzecz o pieniądzach
Jeden z autorów książki – Reid Hoffman w sposób kreatywny, nieszablonowy ale i bardzo szczery pokazuje, że warto zająć się kwestią skalowania firmy w sposób odpowiedzialny i mądry. Jak to zrobić? Korzystać z rad, które możesz mieć u siebie już za kilkadziesiąt złotych.
Jeśli już o pieniądzach mowa, to nawet ta kwestia nie została zamieciona pod dywan. Autorzy dają konkretne rady, dotyczące sposobu podziału pieniędzy oraz ich inwestowania w rozwój i przetrwanie firmy. W jakim procencie musisz inwestować, aby przetrwać i rozwijać się na rynku? Sprawdź w „Mistrzach skalowania biznesu”.
Podczas gdy tradycyjne modele biznesowe zazwyczaj prowadzą do zwrotów, które są liniowe w stosunku do inwestycji, firmy skalowalne mogą osiągać szybsze zwroty. Wymaga to jednak strategicznego myślenia zarówno o propozycjach wartości dla zaangażowanych interesariuszy, partnerów i klientów, jak i ekosystemu biznesowego. A tego strategicznego myślenia nie da się zaspokoić po prostu opierając się na tradycyjnych ćwiczeniach analitycznych, takich jak analiza struktury kosztów i wzrostu segmentów rynku. Do tego potrzeba książki takiej jak „Mistrzowie skalowania biznesu”.