Tom Corley jest planistą finansowym oraz prezesem Cerefice and Company, amerykańskiej firmy księgowej, zaś Michael Yardney to autor książek psychologiczno-biznesowych i dyrektor wykonawczy grupy Metropole, działającej w branży nieruchomości. Wspólnie napisali książkę „Nawyki bogatych i biednych”. Przeanalizujmy ich spostrzeżenia.
Piramida, kwadrant i tajemnica bogactwa
Istnieje pięć poziomów Piramidy Bogactwa: Poziom 0 – niestabilność finansowa, charakterystyczna dla ofiar i ocalałych; Poziom 1 – stabilność finansowa, gdy zgromadzone środki pozwalają na pokrycie wydatków na kolejne sześć miesięcy i wykupienie ubezpieczenia; Poziom 2 – bezpieczeństwo finansowe ze spłaconą hipoteką, kosztami ubezpieczeń, wydatkami, kredytami; Poziom 3 – wolność finansowa, wiążąca się z prowadzeniem atrakcyjnego stylu życia i pokaźną bazą stałych zasobów; oraz Poziom 4 – bogactwo – stan, w którym nie istnieje już presja pieniądza, a zasoby ciągle rosną. Większość multimilionerów to albo inwestorzy, albo właściciele firm.
Kwadrant Bogactwa rozkłada się następująco: Kwadrant 4 – bez zasobów i gotówki; Kwadrant 3 – dom na własność; Kwadrant 1 – godziwe zarobki, ale brak dużych zasobów; i Kwadrant 2 – znaczne zasoby generujące wpływy gotówki.
Tajemnica bogactwa? Dochód pasywny, a oprócz tego edukacja i obniżanie poziomu zadłużenia. Aby zostać człowiekiem zamożnym, należy myśleć i zachowywać się jak ktoś zamożny, słowem – powinniśmy wyrobić w sobie świadomość zamożności. Szeroka rzesza ludzi unika ryzyka finansowego, natomiast milionerzy to ryzyko kontrolują i grają sprytnie. Chcąc pomnożyć pieniądze trzeba zacząć odczuwać wdzięczność, nie odkładać niczego na później, posiadać ambitne cele i nauczyć się odłożonej gratyfikacji – umiejętności oparcia się pokusie natychmiastowej satysfakcji. Warto też rozprawić się z mitami na temat bogactwa, wedle których bogaci mają szczęście, dziedziczą pieniądze, czy nie muszą ciężko pracować.
Nawyki, zespół i modelowanie
Osoby majętne przejawiają dobre nawyki. Przede wszystkim, zastanawiają się nad tym, jak inwestować pieniądze, nie wahają się płynąć pod prąd, kreują innowacje, są głodne wiedzy i nie tyle reagują na zmiany, ile je wyprzedzają. Niezależnie od sytuacji, kontrolują swoje myśli i emocje, praktykują pozytywne afirmacje, są wytrwałe i nigdy nie rezygnują z marzeń. Jednocześnie, dbają o zdrowie, tworzą zgrany zespół złożony z przywódców (ich samych), doradców, mentorów i pomocników oraz posługują się modelowaniem – słuchają kogoś bardziej doświadczonego w danej dziedzinie, by powtórzyć jego sukces, lecz nie popełnić tych samych błędów. Często przyszli milionerzy od wczesnego dzieciństwa znają wagę oszczędzania i mają świadomość, że są kowalami własnego losu.
Droga na szczyt
W książce „Nawyki bogatych i biednych” Corley i Yardney zawarli pożyteczne wskazówki oraz praktyczne ćwiczenia, dzięki którym wnikliwy czytelnik może nie tylko doprowadzić do poprawy stanu swojego konta, ale i osiągnąć prawdziwy finansowy szczyt. To książka dla odbiorców niebojących się wyzwań.