Nie to za mało

Nie to za mało. Jak stawiać opór polityce szoku i stworzyć świat, jakiego nam trzeba
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Wpływ na obecny świat mają politycy, korporacje, media. Każdy nasz ruch, decyzja, w pewnym sensie przestają być własnym, świadomym wyborem. Niestety nie zawsze mamy wpływ na to, co dzieje się dookoła. Naomi Klein w swojej książce Nie to za mało. Jak stawiać opór polityce szoku i stworzyć świat, jakiego nam trzeba stara się przeanalizować współczesną sytuację polityczną i ekonomiczną, wydarzenia, które miały miejsce w Ameryce podczas ostatnich wyborów, ale nie tylko.

Nazwisko i marka

Naomi Klein od ponad dwudziestu lat analizuje wielkie społeczne wstrząsy, to, jak przebiegają i jaki użytek czynią z nich politycy i korporacje. Teraz skupiła się na działaniach Donalda Trumpa i, jak sama pisze, „zobaczyłam monstrum doktora Frankensteina, zszyte nie z martwych części ciała, ale z wszystkich tych i wielu innych groźnych tendencji.”

Analiza wydarzeń, które miały miejsce przez kilka ostatnich lat, pozwala stwierdzić, że pewne wzorce zachowań się powtarzają, niezależnie, czy mamy do czynienia z upadkiem Związku Radzieckiego, zamachem na Pinocheta, czy też z katastrofą, jaka spotkała Nowy Orlean (huragan Katrina). W takich chwilach grupy rządzące potrafią wykorzystać każde momenty słabości i załamania do swoich politycznych celów.

Klein stara się krok po kroku prześledzić działania Trumpa i zestawić je z otaczającym nas światem. „O tym, do czego zmierza obecna administracja, wiele mówi poczet miliarderów i multimilionerów zaproszonych przez Trumpa do jego gabinetu. ExxonMobil na sekretarza stanu. General Dynamics i Boeing na szefów Departamentu Obrony. A na wszystkie inne stanowiska – panowie z Goldman Sachs.” Wiele jest tutaj podobieństw do obecnej sytuacji, jaka panuje w naszym kraju. Cechą tej administracji jest niewzruszone poczucie bezkarności, tak, jakby nie dotyczyły jej zwyczajowe reguły i powszechnie obowiązujące prawo. Ktokolwiek ośmieli się tej bezkarności zagrozić, natychmiast traci pracę. Problem z Trumpem jest taki, że cała kariera tego człowieka sprowadza się do roli figuranta, on sam nigdy nie kierował tradycyjnym przedsiębiorstwem, był jedynie dopełnieniem marki, którą jest on sam i którą jest Ivanka. I marka ta zyskała jeszcze więcej po objęciu przez niego stanowiska. Te wszystkie przemyślenia są początkiem opowieści o współczesnym świecie polityki i działań na rzecz społeczeństwa, które czasem przypomina ciągnięcie owiec na rzeź.

Władza budowana na próżności?

Naomi Klein w kolejnych rozdziałach stara się pokazać, że Trump jest osobą próżną, że wiele z jego działań opiera się na fałszywych wiadomościach, treściach, które nie są prawdziwe. Mamy w tym wszystkim do czynienia z populizmem ekonomicznym, a także kryzysami, które czasem wywoływane są sztuczne, by oderwać obserwatorów od innych ważniejszych problemów, jakie zamiatane są pod dywan. Autorka opisuje także wydarzenia ze Standing Rock, gdzie postanowiono spacyfikować protestujących przeciw budowie rurociągu aktywistów. Klein pisze: „Po wielu konfrontacjach z prywatnymi ochroniarzami i uzbrojoną po zęby policją zanosiło się na to, że gubernator, ośmielony wyborczym sukcesem Trumpa, spróbuje spacyfikować protest. Od miesięcy nie ustawały ataki; aresztowano już około 750 osób. W Standing Rock trwały najbardziej brutalne represje państwa w najnowszej historii Stanów Zjednoczonych. Gdy wydano nakaz usunięcia obozów, mówiło się, że 5 grudnia 2016 będzie dla Siuksów dniem „ostatecznego starcia”.” Okazało się, że kilkuset osobowa manifestacja przerodziła się w wielotysięczną grupę osób, które przeciwstawiły się obecnej władzy. Czasem jeden impuls wystarcza.

Książka Nie to za mało. Jak stawiać opór polityce szoku i stworzyć świat, jakiego nam trzeba jest interesującą analizą współczesnej historii Stanów Zjednoczonych pod przywództwem Trumpa. Ciekawie napisana, pozwala popatrzeć na te wydarzenia z innej perspektywy i pod innym kątem.

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Nie to za mało

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Nie to za mało