„Harvard Business Review Polska” dostarcza kolejną książeczkę – mini poradnik mówiący o tym, jak zmienić pracę, jak szukać interesującej propozycji i jak ją znaleźć. Trochę to zbiór pomysłów i wskazówek, a trochę taki mały motywator do działania. To pozycja dla wszystkich tych, którzy obawiają się zmienić pracę, chociaż obecna nie spełnia ich oczekiwań. Czy warto sięgnąć po pozycję Nowa praca? Na pewno pomoże ona wielu osobom, które mają problem z decyzyjnością czy też przygotowaniem odpowiedniego CV.
Nikt nie da ci tak wiele, jak firma X może obiecać
Było takie powiedzenie w jednym z warszawskich biur, że żadna nowa firma nie da nam tak wiele, jak obecny pracodawca może obiecać. I coś w tym było, bo na obietnicach się kończyło, a wszyscy, nawet ci najbardziej niezadowoleni z pracy, siedzieli nadal w korpo i wkurzali się na codzienność. Czasem trzeba po prostu wziąć życie za rogi.
Coś w tym jest, że nie jesteśmy szczęśliwi w swojej pracy. „Ankieta przeprowadzona niedawno przez organizację The Conference Board z udziałem 5000 gospodarstw domowych pokazuje, że jedynie 45% badanych jest zadowolonych ze swojej pracy. A w 1987 roku, gdy po raz pierwszy przeprowadzono to badanie, odsetek ten wynosił 60%.”
Jeśli więc jesteśmy na etapie, który nie pozwala nam na zmianę stanowiska, pracodawcy i miejsca pracy, to może warto przeorganizować swoje obecne miejsce wykonywania zadań. Jest coś takiego, co zwie się „job crafting”, czyli projektowanie pracy. Polega ono na ponownym nakreśleniu własnego zakresu obowiązków z uwzględnieniem tego, co motywuje, interesuje i w czym jesteśmy dobrzy. Zacząć trzeba od wizualizacji obecnego stanowiska, stworzenia mapy jego elementów składowych oraz przearanżowania ich w bardziej odpowiadający ci sposób.
Jest to jeden z pomysłów na zmiany, jednak nie każdy będzie chciał się na niego zdecydować, tym bardziej, że ma on pewne ograniczenia. Wtedy nadchodzi czas na odważne decyzje i zmiany. Tyle, że jest jeden problem. Często powtarzamy ten sam błąd. Wydaje się nam, że chwyciliśmy za nogi samego Stwórcę, a potem okazuje się, że zatoczyliśmy koło, że nowa praca to tak naprawdę ta sama, którą wykonywaliśmy dotychczas, tyle że w innym miejscu. Gdzie w takim razie te wszystkie osoby, które rzuciły pracę w korpo i wypiekają bezglutenowe babeczki w kształcie zwierzątek? Jest ich na prawdę wiele, trzeba tylko popatrzeć, jak zmieniły swoją drogę kariery.
I tak naprawdę po to jest ta książka
By pokazać, gdzie popełniamy błędy, gdy kierujemy się wyborem nowej pracy, jak zaprzeczamy sami sobie, jak błędnie podejmujemy decyzje i dlaczego to robimy. Wiele z tych wyborów przebadano i wyciągnięto wnioski, które pokazują, że nasza osobowość jest tak skonstruowana, by popełniać takie błędy. Dlatego, poświęcając chwilę czasu na lekturę książki, będziemy mogli ich uniknąć. Często nie mamy odpowiedniej wiedzy o nowym pracodawcy, o kulturze organizacji, o panujących warunkach. Podejmujemy decyzje, będąc pod presją.
CV i List motywacyjny
Złożenie CV to nadal podstawowy element aplikowania na nowe stanowisko – na jego podstawie wybierani są kandydaci do pierwszego etapu rozmów. Dla wielu headhunterów nasze profile w social mediach są uzupełnieniem tych informacji, ale to CV będzie ważyło na tym, czy zainteresujemy naszą osobą potencjalnego pracodawcę. Jak wyróżnić się spośród innych? Twórcy podręcznika starają się dać przykłady, opisują je za pomocą badań i statystyk. Dzięki temu wiadomo, która część tekstu ma znaczenie dla odbiorcy, a która jest zupełnie niepotrzebna dla niego. Może się bowiem okazać, że to, co nam wydaje się kluczowe, w nowej pracy będzie cechą, która nie przyda się do niczego. Warto też pomyśleć o storytellingu, gdyż w ten sposób łatwiej przyciągnąć uwagę odbiorcy.
W książce też znajduje się obszerny fragment na temat samych rozmów kwalifikacyjnych, prezentacji naszej osoby podczas tychże. Zamieszczono tu wiele podpowiedzi i pomysłów na to, jak „sprzedać” siebie.
Nowa praca jest zbiorem artykułów – część z nich dogłębnie penetruje dane zagadnienie, część jest bardziej powierzchowna. Podręcznik ten na pewno przyda się nowym osobom na rynku pracy, które nie wiedzą, jak poradzić sobie z rozmowami, pisaniem CV i analizowaniem rynku pracy.