Prawa ludzkiej natury

Prawa ludzkiej natury
Prawa ludzkiej natury
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Zobacz wszystkie oferty

Spis treści

Ocena czytelników
4.5 / 2

Robert Greene jest mówcą, znawcą psychologii, doradcą strategicznym oraz autorem. Książka „Prawa ludzkiej natury” to studium naszych zachowań, ukazujące ich zdumiewającą przewidywalność. 

Znane postaci a ogólnoludzkie prawa

Każdy z rozdziałów odpowiada tytułowym prawom ludzkiej natury. Są tam m.in. Prawo Irracjonalności, Kompulsywnego Zachowania, czy Defensywności. Omówienie reguł postępowania poparte jest przywołaniem postaci historycznych. Dowiadujemy się np., że Perykles hołdował racjonalności, Stalin przejawiał osobowość narcystyczną oraz był maniakiem totalnej kontroli, zaś Channel osiągnęła sukces, bo wykreowała wokół siebie aurę tajemnicy i koncentrowała się na fantazjach klientek. 

Jasne i ciemne aspekty ludzkiej natury 

Choć najlepsze dla psychiczno-emocjonalnej równowagi byłoby utrzymanie chłodnego dystansu, nie jest to wykonalne – tą opinię Robert Greene wyraża z pełnym przekonaniem. Mamy jednak szansę ostudzenia naszej natury. W jaki sposób? Przede wszystkim jej nie wypierając. Fakt jest m.in. taki, że jesteśmy do narcyzami, sęk w tym, by nie uzależnić się od uwagi innych i nie promieniować wyższością. Zdrowy narcyzm stanowi świadomość siebie połączoną z dostrajaniem się do nastrojów innych. Współcześnie stajemy się krótkowzroczni, skupiamy się na teraźniejszości, zawężając perspektywę. Co zrobić, by się z tym uporać? Nie reagować pod wpływem emocji i sięgać głębiej. Bywa, że fundujemy sobie autosabotaż – tkwimy w rozczarowaniach, lękach i przyjmujemy negatywną postawę. Jak to zmienić? Wyrabiając w sobie wielkoduszność, pewność, iż jesteśmy przeznaczeni do czegoś wielkiego oraz postrzegając ludzi takimi, jakimi są. Od czasu do czasu odczuwamy również zazdrość. Jej najboleśniejszą odmianą jest ta między przyjaciółmi. Zazdrość sabotuje pracę i rujnuje relacje. Warto poznać reguły komunikacji niewerbalnej, opracować strategię obronną albo zbliżyć się do tego, czego zazdrościmy. Robert Greene omawia też Prawo Stereotypowości Płci Kulturowej – tendencję do wtłaczania nas w ramy jednej płci, chociaż wszyscy mężczyźni kryją przecież w sobie animę – kobiecy element, zaś kobiety mają animusa, męski pierwiastek. Powinniśmy te zakamarki eksplorować i sięgać po płciowo odmienne cechy charakteru. Autor wskazuje następnie, że konformizm sprawia, iż zaczynamy oddawać się prymitywnemu myśleniu i uproszczonym zachowaniom, a osobistą aprobatę i krytykę uzależniamy od grupy. Nie wolno zapominać o trzeźwości osądu, o ostrożności wobec przywódców i trzeba pamiętać, że agresja ukryta jest w człowieku – posiada jasną oraz ciemną stronę. W tym drugim przypadku uprzedmiotawia innych ludzi, a w pierwszym prowadzi do wzrostu kreatywności, wytrwałości i ambicji. Robert Greene daje także wskazówki odnośnie pokonywania różnic pokoleniowych oraz te dotyczące akceptacji nieuchronności śmierci, przynoszące zarazem gloryfikację życia.                             

Robert Greene: „The Laws of Human Nature” | Talks at Google

Książka „Prawa ludzkiej natury” jest lekturą obowiązkową. Jest to fascynująca podróż poprzez meandry ludzkich motywacji, popędów oraz niedoskonałości. Każdy z nas powinien ją odbyć.

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Prawa ludzkiej natury

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Prawa ludzkiej natury

guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podyskutuj o tej książcex

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej