„Potęga eksperymentowania” autorstwa Michaela Lucy i Maxa H. Bazermana to rewolucyjne, jak na swoje czasy, źródło wiedzy i inspiracji dla każdego, kto chce odnieść sukces w dynamicznym świecie biznesu. Książka, której oś stanowi eksperyment, jako kluczowy element prowadzenia działalności, przekazuje nam nieocenioną wiedzę o złożoności i wpływie eksperymentów na funkcjonowanie przedsiębiorstw.
Na samym początku czytelnik zostaje wprowadzony w tematykę dzięki przemyślanym i przekonującym przykładom z największych firm świata, takich jak eBay, Alibaba czy Uber. Zestawienie tych studiów przypadków stanowi znakomite wprowadzenie do świata biznesu, gdzie eksperymenty nie są już opcją, ale koniecznością. Trudno jest bowiem wyprzedzić konkurencję, nie próbując nowych rzeczy. Oczywiście – można ponieść porażkę, jednak jest to wpisane niejako w działalność każdego przedsiębiorstwa.
Zrozumienie eksperymentu przez pryzmat nauki
Autorzy, korzystając z najnowszych badań naukowych, dają czytelnikowi niezwykle cenne narzędzia do prowadzenia efektywnych eksperymentów w swoich firmach. Język, jakim posługują się Michael Luca i Max H. Bazerman, jest prosty i zrozumiały, dzięki czemu tematyka, mimo swojej złożoności, staje się dostępna dla każdego, niezależnie od poziomu wiedzy. Eksperymenty pozwalają zobaczyć, czy nowe produkty sprawdzą się na rynku i mogą uchronić Cię od utraty nie tylko środków finansowych, ale również prestiżu.
Wspomniany wcześniej eBay, nie prowadząc eksperymentów zainwestował w AdWordsy więcej pieniędzy niż miał z nich zysku. eBay lata temu przyznał się do tego błędu i publicznie ogłosił w specjalnym raporcie, że reklamy od Google nie przynoszą oczekiwanych efektów, a wydatki poniesione na reklamę przekraczają zyski, które z niej pochodzą.
Ty też jesteś częścią tego eksperymentu
Niezależnie od tego, czy w tym momencie korzystasz w telefonie ze Spotify, a może już patrzysz, co ciekawego warto zobaczyć wieczorem na Disney Plus – jesteś częścią gry, którą autorzy książki nazywają eksperymentowaniem. Warto zauważyć, że żadna decyzja, dotycząca nowych funkcjonalności, tematów czy sposobów korzystania ze znanych marek nie jest przypadkowa, a stanowi wynik dobrze przemyślanych eksperymentów.
Oprócz wartości stricte biznesowych autorzy zastanawiają się nad eksperymentowaniem dla dobra społecznego — różnymi sposobami, w jakie rządy wykorzystują eksperymenty do wywierania wpływu lub “wywołania” zachowań – począwszy od walki z apatią wyborców po kupowanie określonych produktów w sklepach.
Kluczowe zasady eksperymentowania
Książka szczegółowo przedstawia, jak eksperymenty pozwalają przewidywać i zrozumieć zachowania użytkowników, a także jak te informacje mogą wpływać na decyzje biznesowe. Przede wszystkim jednak, „Potęga eksperymentowania” dostarcza czytelnikowi zestaw najważniejszych zasad, które pomagają w unikaniu błędów w projektowaniu i interpretacji eksperymentów.
„Potęga eksperymentowania” to więcej niż poradnik. To prawdziwe źródło wiedzy, które pomoże zarówno początkującym, jak i doświadczonym przedsiębiorcom zrozumieć, jak korzystać z eksperymentów w celu osiągnięcia lepszych wyników. „Potęga eksperymentowania” to poruszająca i inspirująca lektura, która zachęca do działania, uczenia się i ciągłego rozwoju.