,

Tajniki zarządzania pieniędzmi

Tajniki zarządzania pieniędzmi. Jak osiągnąć wolność finansową
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Książka Tajniki zarządzania pieniędzmi. Jak osiągnąć wolność finansową, czyli wywiad-rzeka przeprowadzony przez Dana Strutzela z Brianem Tracym, to jedna z najnowszych w Polsce pozycji na temat zarządzania finansami, oparta na wieloletnim doświadczeniu jednego z najsłynniejszych mówców motywacyjnych na świecie.

60 lat doświadczenia…

Brain Tracy to niezwykle interesująca postać. Pierwsze poważniejsze pieniądze zarobił w wieku 15 lat kosząc trawę sąsiadom. Jak sam opowiada, to były jego początki w biznesowym świecie i pierwsza zdobyta wiedza o tym, jak rozwijać się dalej i zdobywać więcej pieniędzy. Po latach udało mu się osiągnąć wielki sukces. Stał się milionerem i zaczął motywować innych do tego, żeby także spróbowali swoich sił w biznesie. Uczył ich też, jak się bogacić. Tracy inspirował ludzi na długo zanim stało się to modne. W tej chwili ma 74 lata i wszystkie wnioski i przemyślenia, które zawarł w tej książce są podparte jego wieloletnim doświadczeniem i ogromną wiedzą.

Dlaczego zarabiamy tyle ile zarabiamy?

Książka rozpoczyna się od teoretyczno-filozoficznych rozważań na temat tego, czym właściwie są pieniądze, po co zostały wymyślone i co tak naprawdę nam dają. Teorie, które są tu podane, pomagają głębiej zrozumieć ich prawdziwe znaczenie. Dalej znajdziemy wiele praktycznych informacji o tym, skąd się biorą oraz od czego zależy nasza wartość, jako pracowników. Czyli od czego zależy to, ile zarabiamy.

Tracy przekonuje, że wartość dla pracodawcy stanowią przede wszystkim nasze umiejętności, które wpływają na zdolność osiągania wyników. Jeśli stale je zwiększamy, to stale będziemy podnosić swoją wartość na rynku pracy i znajdą się ludzie, którzy będą nam chcieli płacić coraz więcej. Najlepsza więc inwestycja, to inwestycja we własne zdolności.

Czy pieniądze dają szczęście?

W książce Tajniki zarządzania pieniędzmi. Jak osiągnąć wolność finansową znajdziemy też odpowiedzi na wiele popularnych pytań, które często pojawiają się w dyskusji publicznej, np. dlaczego nauczyciele zarabiają tak mało, skąd wynika problem nierówności dochodów, czy dlaczego pracownik najpierw musi udowodnić swoją wartość, a dopiero później zgłaszać się po podwyżkę. Jest też trochę rozważań na temat aktualnej polityki socjalnej i ekonomicznej Stanów Zjednoczonych oraz całego świata, które niestety nie napawają optymizmem.

Jedną z największych wartości, jakie wnosi ta książka, to przemyślenia autora na temat tego, co daje posiadanie bogactwa, dlaczego właściwie do niego dążymy oraz gdzie powinna być granica tych dążeń oraz czy w ogóle powinna być? Czy pieniądze dają szczęście? Jak dużo musimy ich mieć, żebyśmy czuli się wolni? Sporo jest tu psychologii oraz zwykłej logiki. Jeśli postępujemy tak, jak inni postępowali przed nami i się wzbogacili, mamy o wiele większe szanse, że nam też się uda, niż gdybyśmy nie zrobili nic. Warto więc próbować, być w tym wytrwałym i nieustannie się rozwijać.

Teoria a praktyka

Pomimo charakterystycznie brzmiącego tytułu książka nie jest podręcznikiem. Nie można jej więc pod względem zwartości zbyt mocno porównywać do innych, popularnych ostatnio pozycji o tej problematyce. Natomiast znajduje się w niej na pewno wiele praktycznych rad na temat zarządzania finansami w konkretnych sytuacjach, np. kiedy jesteśmy zadłużeni, lub kiedy mamy nadwyżki pieniędzy, a nasza firma jest na prostej drodze do sukcesu.

Autor dzieli się wiedzą o tym, czym jest syndrom chodzenia po wodzie i dlaczego należy się go wystrzegać oraz często opowiada o autentycznych wydarzeniach ze swojego życia prywatnego oraz innych bogatych i sławnych ludzi, m.in Warrena Buffeta. Jedna z takich historii dotyczy sprawy sądowej wytoczonej Tracy’emu przez jakiegoś człowieka, który walczył o odszkodowanie. Powód był błahy – mówca stwierdził, że tamten go pozwał właściwie tylko dlatego, że mógł. Autor przestrzega, że to się może zdarzyć każdemu i radzi, co w takiej sytuacji zrobić.

Duża dawka inspiracji

Wywiad, który przeprowadził Strutzel oryginalnie został wydany w 2017, więc jest to świeży tekst. Nie ma to jednak większego znaczenia ponieważ główną wartość tej książki stanowią ponadczasowe doświadczenia jednego z najbardziej znanych mówców na świecie. Człowieka, który zdobył niewyobrażalne dla większości ludzi bogactwo i chce się podzielić swoimi doświadczeniami.

Być może Strutzel mogłoby być lepiej sformułować niektóre pytania, lub ułożyć je w innej kolejności. Jest też spora szansa, że nie ze wszystkimi teoriami czy postulatami Tracy’ego się zgodzimy, książka jest jednak sporym źródłem inspiracji, po które warto sięgnąć.

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Tajniki zarządzania pieniędzmi

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Tajniki zarządzania pieniędzmi

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podyskutuj o tej książcex

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej