Vicki Robin i Joe Dominguez w książce „Pieniądze albo życie. 9 kroków do finansowej niezależności” przedstawili działania, ułatwiające utrzymanie finansów w ryzach i osiągniecie życiowej swobody. Na czym polegają?
Mieć zamiast być
Vicki Robin i Joe Dominguez twierdzą, że ludzie przeciwstawiają życie zawodowe i prywatne. Zapominają o marzeniach, skazując się na nudną pracę. Wszędzie panuje kult pieniądza oraz przekonanie, że „więcej to znaczy lepiej”. Prowadzi to do osłabienia zdrowia emocjonalno-fizycznego i do degradacji środowiska naturalnego.
Kroki do osiągnięcia finansowej inteligencji
Istotną dla niezależności finansowej jest postawa „wystarczająco dużo”. Człowiek nie musi mieć więcej od ogółu społeczeństwa, a „wystarczająco dużo” dla zaspokojenia potrzeb. Najważniejszy czynnik tzw. Inteligencji Finansowej stanowi oszczędność.
- Krok pierwszy: pogodzenie się z przeszłością. Należy przeanalizować dotychczasowy bilans finansowy. Rekomendowane jest sporządzenie domowego inwentarza i sprzedanie części przedmiotów.
- Krok drugi pomaga zrozumieć, ile godzin dziennie wymieniamy za każdy grosz. Codzienne błędy: zakupy jako terapia, drogie stroje, lunch w restauracji, dojazd do biura samochodem. Wszystko to wpływa na podwyższenie kosztów i utratę cennych godzin życia.
- Krok trzeci: lista wydatków z kategoriami: żywności, mieszkania, wakacji, transportu, technologii. Tańsze alternatywy – obiad w domu, wynajem komuś pokoju, wakacje w kraju, transport publiczny, rezygnacja z telefonu stacjonarnego.
- Krok czwarty: zadanie sobie pytania, czy proporcjonalnie do ilości wydatkowanej przez nas energii czujemy się spełnieni?
- Krok piąty: stworzenie wykresu finansowego w skali 5-10 lat i zsumowanie miesięcznych dochodów oraz wydatków. Co sprzyja oszczędności? Na przykład płatności gotówką, a nie kartą kredytową.
- Krok szósty to szanowanie energii życiowej i minimalizacja wydatków. Brak chęci imponowania innym, bezcelowego błąkania się po sklepach, konsumpcji na pokaz. Ważne jest codzienne dbanie o ciało, samodzielne naprawianie sprzętów, korzystanie z najtańszych ofert.
- Krok siódmy: zwiększanie dochodu dzięki docenianiu energii życiowej, inwestowanej w pracę. Warto realizować interesujące projekty, chodzić na kursy rozwijające w upragnionym kierunku, a nawet ograniczyć pracę zarobkową na rzecz zaangażowania w ciekawsze inicjatywy. Postawi nam to na drodze nowe umiejętności, stwarzające szansę lepszego zatrudnienia.
- Krok ósmy: osiągnięcie punktu przecięcia – dochód z inwestycji przewyższa wydatki. W „Pieniądze albo życie…” wymieniono tu też ABC Naturalnego Bogactwa, czyli A.umiejętności, B.przynależność i C.wspólnotę. Należy o nie dbać.
- Krok dziewiąty: inwestowanie w celu utrzymania Niezależności Finansowej. Na Plan Finansowy składają się: kapitał, zabezpieczenie (odsetki) oraz ukryte zapasy.
Sumienność gwarancją sukcesu
Vicki Robin i Joe Dominguez w książce „Pieniądze albo życie. 9 kroków do finansowej niezależności” zawarli instrukcje dotyczące świadomego życia i oszczędzania. Jeśli czytelnik sumiennie wykona każdy z kroków, z pewnością osiągnie Finansową Niezależność.