Pieniądze albo życie. 9 kroków do finansowej niezależności

Pieniądze albo życie. 9 kroków do finansowej niezależności

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Vicki Robin i Joe Dominguez w książce „Pieniądze albo życie. 9 kroków do finansowej niezależności” przedstawili działania, ułatwiające utrzymanie finansów w ryzach i osiągniecie życiowej swobody. Na czym polegają?

Mieć zamiast być

Vicki Robin i Joe Dominguez twierdzą, że ludzie przeciwstawiają życie zawodowe i prywatne. Zapominają o marzeniach, skazując się na nudną pracę. Wszędzie panuje kult pieniądza oraz przekonanie, że „więcej to znaczy lepiej”. Prowadzi to do osłabienia zdrowia emocjonalno-fizycznego i do degradacji środowiska naturalnego. 

Kroki do osiągnięcia finansowej inteligencji

Istotną dla niezależności finansowej jest postawa „wystarczająco dużo”. Człowiek nie musi mieć więcej od ogółu społeczeństwa, a „wystarczająco dużo” dla zaspokojenia potrzeb. Najważniejszy czynnik tzw. Inteligencji Finansowej stanowi oszczędność.

  1. Krok pierwszy: pogodzenie się z przeszłością. Należy przeanalizować dotychczasowy bilans finansowy. Rekomendowane jest sporządzenie domowego inwentarza i sprzedanie części przedmiotów.
  2. Krok drugi pomaga zrozumieć, ile godzin dziennie wymieniamy za każdy grosz. Codzienne błędy: zakupy jako terapia, drogie stroje, lunch w restauracji, dojazd do biura samochodem. Wszystko to wpływa na podwyższenie kosztów i utratę cennych godzin życia.
  3. Krok trzeci: lista wydatków z kategoriami: żywności, mieszkania, wakacji, transportu, technologii. Tańsze alternatywy – obiad w domu, wynajem komuś pokoju, wakacje w kraju, transport publiczny, rezygnacja z telefonu stacjonarnego.
  4. Krok czwarty: zadanie sobie pytania, czy proporcjonalnie do ilości wydatkowanej przez nas energii czujemy się spełnieni?
  5. Krok piąty: stworzenie wykresu finansowego w skali 5-10 lat i zsumowanie miesięcznych dochodów oraz wydatków. Co sprzyja oszczędności? Na przykład płatności gotówką, a nie kartą kredytową.
  6. Krok szósty to szanowanie energii życiowej i minimalizacja wydatków. Brak chęci imponowania innym, bezcelowego błąkania się po sklepach, konsumpcji na pokaz. Ważne jest codzienne dbanie o ciało, samodzielne naprawianie sprzętów, korzystanie z najtańszych ofert.
  7. Krok siódmy: zwiększanie dochodu dzięki docenianiu energii życiowej, inwestowanej w pracę. Warto realizować interesujące projekty, chodzić na kursy rozwijające w upragnionym kierunku, a nawet ograniczyć pracę zarobkową na rzecz zaangażowania w ciekawsze inicjatywy. Postawi nam to na drodze nowe umiejętności, stwarzające szansę lepszego zatrudnienia.
  8. Krok ósmy: osiągnięcie punktu przecięcia – dochód z inwestycji przewyższa wydatki. W „Pieniądze albo życie…” wymieniono tu też ABC Naturalnego Bogactwa, czyli A.umiejętności, B.przynależność i C.wspólnotę. Należy o nie dbać.
  9. Krok dziewiąty: inwestowanie w celu utrzymania Niezależności Finansowej. Na Plan Finansowy składają się: kapitał, zabezpieczenie (odsetki) oraz ukryte zapasy.
Book Review: „Your Money Or Your Life” by Vicki Robin & Joe Doming…

Sumienność gwarancją sukcesu

Vicki Robin i Joe Dominguez w książce „Pieniądze albo życie. 9 kroków do finansowej niezależności” zawarli instrukcje dotyczące świadomego życia i oszczędzania. Jeśli czytelnik sumiennie wykona każdy z kroków, z pewnością osiągnie Finansową Niezależność.

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Sprawdź, gdzie kupić Pieniądze albo życie. 9 kroków do finansowej niezależności

R E K L A M A

Szukasz pomysłu na biznes?

Lubisz czytać książki i polecać je innym? Masz własną stronę lub profil w mediach społecznościowych? Możesz zacząć na tym zarabiać jeszcze dziś! Wystarczy, że przy pomocy widżetu BUY.BOX zaczniesz kierować swoich użytkowników do najlepszych księgarń.

Sprawdź, gdzie kupić

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Twoja prywatność

Nasza strona korzysta z plików cookie w celach analitycznych, a także, żeby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.