Zasada najniższej energii. Dlaczego nam się nie chce i jak to wykorzystać w komunikacji, zarządzaniu, marketingu i sprzedaży

Zasada najniższej energii. Dlaczego nam się nie chce i jak to wykorzystać w komunikacji, zarządzaniu, marketingu i sprzedaży
Zasada najniższej energii. Dlaczego nam się nie chce i jak to wykorzystać w komunikacji, zarządzaniu, marketingu i sprzedaży
Zapisz

Dziś najtaniej 🎉

Spis treści

Ocena czytelników
3 / 3

Dlaczego tak bardzo nam się nie chce? Nienawidzimy czekać w kolejce. Nie chcemy czytać i analizować skomplikowanych formularzy zgody. Michał Słotwiński w swojej książce „Zasada najniższej energii” pokazuje, jak przekuć ludzkie słabości w sukces marketingowy, sprzedażowy i osobisty. 

Dlaczego nam się nie chce?

Istnieje wiele różnych powodów, dla których ludziom może brakować nam motywacji lub chęci do działania. Związane jest to zarówno z kwestiami zdrowotnymi czy zewnętrznymi. Ludzie często wybierają łatwiejsze rozwiązania, ponieważ dają one poczucie szybkiego rozwiązania problemu, a także pozwalają zaoszczędzić czas i wysiłek.

Dlatego właśnie wolimy orzechy łuskane od tych, które są jeszcze nieobrane. Wygodniej jest nam opłacać abonament w Netflixie, oglądając te same seriale po kilka razy niż kupić je na płycie DVD (i zapłacić raz).

Dzisiejszy świat jest pełen bodźców i informacji, które przeciążają nasze zmysły i wpływają na koncentrację. Ciągłe rozpraszanie uwagi może prowadzić do zniechęceniai braku motywacji.  Cytowany przez Michała Słotwińskiego “autorytet”  – Janusz Piechociński, na swoim Twitterze twierdzi, że “jeśli e-transakcja, która trwa dłużej niż minutę” sprawia, że klient rezygnuje. I – niestety – pisze prawdę.

Dlaczego nie wkładamy dużej energii w działanie?

Brak chęci działania można tłumaczyć również zasadą najniższej energii (ang. principle of least energy), znanej z fizyki. Mówi ona, że w naturalnych procesach fizycznych, systemy fizyczne dążą do osiągnięcia stanu o najniższej możliwej energii. Innymi słowy, zasada ta mówi, że system fizyczny będzie starał się osiągnąć stan o najmniejszej energii, jaki jest dla niego dostępny, a który jest stabilny i trwały. Jak więc prowadzić sprzedaż, marketing i promocję w 2023 roku? Zdradza Michał Słotwiński w swojej książce.

Jak wykorzystać ludzie “niedoskonałości” w sprzedaży i marketingu?

Michał Słotwiński pokazuje na przykładach z życia wziętych, jak bardzo marketing wykorzystuje naszą niechęć do wysiłku. Przykład billboardów, które można czytać nawet podczas szybkiej jazdy samochodem pokazuje to wyraźnie. Komunikaty typu “wymiana opon”; “serwis aut ciężarowych” czy “lekarz neurolog”, umieszczone na dużej powierzchni reklamowej są o niebo skuteczniejsze niż wyliczenie pozytywnych cech danej usługi bądź długi elaborat na stronie.

Marketing często stawia na promowanie produktów i usług, które ułatwiają nam życie i pozwalają zaoszczędzić czas i wysiłek. Na przykład, jeśli jesteśmy leniwi, firma może promować produkt, który wymaga minimalnego wysiłku lub czasu, aby go użyć. 

Oferowanie klientom zbyt wielu opcji do wyboru może prowadzić do dezorientacji i zniechęcenia. Warto więc ograniczyć wybór do dwóch opcji. To może pomóc w łatwiejszym podjęciu decyzji. Także oferowanie produktów lub usług tylko przez określony czas lub w ograniczonej ilości może zachęcić klientów do szybszego dokonania zakupu.

Dla kogo jest “Zasada najniższej energii”?

Książka Michała Słotwińskiego jest tą, którą warto przeczytać zarówno będąc PR-owcem jak i osobą po drugiej stronie barykady. Autor w prosty sposób tłumaczy skomplikowane zagadnienia związane z tym tematem, dzięki czemu lektura ta może przydać się każdemu z nas – bez względu na wykonywaną profesję.

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Zasada najniższej energii. Dlaczego nam się nie chce i jak to wykorzystać w komunikacji, zarządzaniu, marketingu i sprzedaży

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Zasada najniższej energii. Dlaczego nam się nie chce i jak to wykorzystać w komunikacji, zarządzaniu, marketingu i sprzedaży

guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podyskutuj o tej książcex

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej