Codziennie musimy podejmować różne decyzje. Dotyczą one zarówno naszego życia prywatnego, jak i zawodowego. Czasem są to wybory nieistotne, takie jak to, jaki rodzaj płatków zjeść na śniadanie, ale są wśród nich także takie, od których zależy przyszłość innych osób. Jest tak na przykład, gdy musimy zwolnić pracownika. I właśnie od takiego przykładu rozpoczyna się książka pt. Decyduj. Jak podejmować lepsze decyzje w życiu i pracy autorstwa Chipa i Dana Heathów. Poradnik ten opisuje mechanizmy, jakie kierują nami, kiedy podejmujemy decyzje, a także wyjaśnia, dlaczego czasem wybieramy źle i dlaczego sami wpadamy w pułapki samodzielnie przez nas zastawione.
Książka „Decyduj!” nie tylko dla niezdecydowanych
Bracia Heathowie są autorami trzech bestsellerów z listy New York Timesa. Obaj mają na swoim koncie masę sukcesów, a swoją obszerną wiedzę prezentują w sposób niezwykle klarowny i interesujący.
Poradniki braci Heathów to książki, które można potocznie nazwać „czytadłami”. Wszystko dlatego, że czyta się je po prostu za jednym posiedzeniem. Są świetnie napisane i zawierają nieprzebrane ilości materiału, który został specjalnie przez autorów wyselekcjonowany i zebrany. Swoje własne przemyślenia i odkrycia potwierdzają badaniami czy też analizami, które, w przypadku omawianej dzisiaj pozycji, odnoszą się do tego, jak podejmujemy decyzje. Dużo tutaj psychologii, socjologii, ale także antropologii i behawioryzmu. I chociaż dla niektórych osób mogą być to nauki „odstraszające”, to w tym przypadku nie ma się czego obawiać.
Książka Decyduj. Jak podejmować lepsze decyzje w życiu i pracy kierowana jest szczególnie do osób, które mają codzienne problemy z podejmowaniem nawet najprostszych działań, ale skorzystają z niej także pewni gracze, którzy potrafią bez wahania postawić wszystko na jedną kartę. Dzięki wskazaniu czterech głównych wrogów, którzy każdego dnia utrudniają nam podjęcie decyzji, dużo łatwiej poradzimy sobie z sytuacjami wymagającymi od nas szybkiego działania.
Sięgnij po WRAP
Model WRAP to metoda, której istota polega na tym, by zamiast podejmować decyzje na podstawie tego, co w sposób naturalny zwraca nasza uwagę (na przykład pod wpływem emocji), świadomie skoncentrować się na wybranych strategicznych kwestiach ukrytych dotychczas przed naszym wzrokiem.
W książce bardzo dobrze przedstawiony został standardowy proces decyzyjny, który można uprościć do czterech punktów:
- Stajemy przed koniecznością wyboru.
- Analizujemy alternatywy.
- Dokonujemy wyboru jednej z opcji.
- Musimy żyć z podjętą decyzją i jej skutkami.
Autorzy szczegółowo opisują też zagrożenia, które pojawiają się na każdym etapie podejmowania decyzji. Są to wspomniani wcześniej wrogowie:
- Wąskie kadrowanie – nadmierne ograniczanie liczby możliwości, które bierzemy pod uwagę.
- Efekt potwierdzenia – szukanie informacji, które zgadzają się z naszymi poglądami.
- Bieżące emocje – uleganie emocjom, które po pewnym czasie znikną.
- Nadmierna pewność siebie – zbyt duża wiara we własne przewidywania.
Jeśli przypatrzymy się tylko tym czterem elementom, to łatwo zauważymy, jakie błędy podczas podejmowania decyzji popełniamy. Oczywiście ten wstęp, to dopiero początek naszej przygody z zawartą w poradniku wiedzą, bowiem gdy już poznamy „wroga”, autorzy pokażą nam różne sposoby na jego pokonanie. Pojawiają się zarówno nieschematyczne strategie, jak i praktyczne narzędzia pozwalające nam lepiej podejmować decyzje. Decyduj. Jak podejmować lepsze decyzje w życiu i pracy to książka, której lektury po prostu nie będziemy żałowali.