Ekonomia. Instrukcja obsługi

Ekonomia. Instrukcja obsługi

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Ludzi możemy podzielić na dwie grupy – tę, która o ekonomii wie wiele i tę, która nie ma o niej zielonego pojęcia. Nie można nazwać ich ignorantami, ponieważ nie każdy chce i musi ekonomiczną wiedzę posiadać. Warto jednak znać podstawy, które kierują naszą codziennością. Ekonomię można przecież wytłumaczyć w przejrzysty sposób, zrozumiałym dla czytelnika językiem. Takie też było założenie autora książki Ekonomia. Instrukcja obsługi, Ha-Joon Changa.

Ekonomia i zdrowy rozsądek

Jak twierdzi autor, 95% ekonomii to zdrowy rozsądek, a tylko żargon i matematyka sprawiają, że wygląda ona na trudną. Trochę w tym prawdy, gdyż jeśli nie interesujemy się zagadnieniami z tej dziedziny, to nawet podstawy są dla nas ciężkie do zrozumienia, szczególnie, gdy ubrane są w skomplikowane wzory. Z drugiej strony – ilu z nas po prostu ekonomią się interesuje, ma zdanie na temat jakichś teorii i wyliczeń? No właśnie. Jest jeszcze jeden problem – ekonomia szufladkowana jest tak samo jak fizyka lub chemia, czyli jako nauka. Czy tak jednak jest faktycznie? Profesor ekonomii z Harvardu i autor jednego z najpopularniejszych podręczników w tej dziedzinie, Gregory Mankiw, mówi: „Ekonomiści lubią przybierać pozę naukowców”. Ha-Joon Chang stara się iść inną drogą, w jego książce ekonomia nigdy nie będzie nauką w takim sensie, w jakim jest nią fizyka czy chemia. Istnieje wiele rozmaitych teorii ekonomicznych, „każda z nich podkreśla znaczenie innych aspektów złożonej rzeczywistości, dokonuje odmiennych osądów moralnych i politycznych, a także formułuje różne wnioski”.

Czytaj, jak Ci się podoba

Ponieważ książka Ha-Joon Changa ma około 400 stron, to może się okazać, że nie każdy znajdzie czas na przeczytanie jej w całości. Dlatego autor dał czytelnikom kilka opcji czytania tegoż podręcznika. Wszystko oczywiście zależy od tego, ile mamy czasu. „Jeśli masz dziesięć minut, przeczytaj tytuły rozdziałów i pierwszą stronę każdego z nich. Jeśli będziesz miał szczęście, po upływie tych dziesięciu minut nagle okaże się, że masz wolne dwie godziny.

Jeśli masz dwie godziny: Przeczytaj rozdział 1 i 2 oraz epilog. Liźnij resztę. Jeśli masz pół dnia: Przeczytaj tylko nagłówki, tytuły podrozdziałów i streszczenia kursywą, które pojawiają się co kilka akapitów. Jeśli szybko czytasz, zdążysz jeszcze upchnąć wstęp i wnioski do każdego rozdziału. Jeśli masz czas i cierpliwość przeczytać całość: proszę, zrób to. To będzie najbardziej skuteczny sposób lektury. W dodatku sprawisz mi tym bardzo wielką radość. Ale nawet wtedy możesz pominąć fragmenty, które nie bardzo cię interesują i przeczytać jedynie ich nagłówki.”

Dlaczego właśnie w ten sposób? Dzięki temu poznajemy podręcznik tak, jak najbardziej nam to odpowiada, co pozwala na systematyczne pogłębianie wiedzy. Gdy mamy naprawdę niewiele czasu, przeskoczenie pomiędzy kolejnymi rozdziałami i zatrzymanie się na tych dla nas najważniejszych pozwala na zdobycie chociaż podstawowej wiedzy. Budowanie podręcznika w ten właśnie sposób pozwala czytelnikowi na swobodne wertowanie książki. To jak lektura zbioru opowiadań – jeśli jakieś nam nie pasuje, po prostu je opuszczamy lub wracamy do niego później.

Co w środku

Najważniejsze dla nas są treści zawarte na kolejnych stronach. Trzeba przyznać, że ekonomia podawana przez Ha-Joon Changa wydaje się naprawdę przyswajalna i bardzo, bardzo prosta. Autor najpierw pozwala nam się oswoić z wiedzą i podaje powszechnie znane prawdy takie jak:

  • najpowszechniejszym sposobem zdobywania pieniędzy jest znalezienie pracy;
  • zarobione lub redystrybuowane środki służą do konsumpcji dóbr lub usług;
  • rynki się zmieniają;
  • rozwój gospodarczy jako rozwój zdolności produkcyjnych.

Każde twierdzenie jest w dużym stopniu wytłumaczone w sposób bardzo zrozumiały i – co najważniejsze – poparty przykładami z otaczającego nas świata. Dodatkowo każdy „rozdział” zamknięty jest listą lektur dodatkowych, które pozwalają na głębsze zapoznanie się z tematem.

Ekonomia. Instrukcja obsługi Ha-Joon Changa jest książką, która pozwala nawet osobom o nikłej wiedzy zrozumieć zasady działania tej „nauki”. Opisana jest ona przejrzyście i skupia się na najważniejszych aspektach, teoriach i twierdzeniach. Podręcznik wart uwagi.

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Sprawdź, gdzie kupić Ekonomia. Instrukcja obsługi

R E K L A M A

Szukasz pomysłu na biznes?

Lubisz czytać książki i polecać je innym? Masz własną stronę lub profil w mediach społecznościowych? Możesz zacząć na tym zarabiać jeszcze dziś! Wystarczy, że przy pomocy widżetu BUY.BOX zaczniesz kierować swoich użytkowników do najlepszych księgarń.

Sprawdź, gdzie kupić

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Twoja prywatność

Nasza strona korzysta z plików cookie w celach analitycznych, a także, żeby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.