Fast Languages. Szybka nauka języków obcych

Fast Languages. Szybka nauka języków obcych
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
4 / 1

Mateusz Grzesiak to doktor nauk ekonomicznych, psycholog, wykładowca oraz ceniony trener rozwoju. Biegle włada siedmioma językami obcymi i umiejętność ta zdopingowała go do napisania „Fast languages. Szybkiej nauki języków obcych”. Czy tezy, które autor stawia w poradniku pomogą w przyswojeniu kolejnego języka?

Zalety nauki języków obcych i diagnoza polskiej szkoły 

W pierwszej części swoich rozważań, Mateusz Grzesiak pisze o zaletach znajomości języków obcych. Dzieli je na różne sekwencje: zawodową (otwarcie nowych rynków pracy), kulturową 
 (poszerzona wiedza o nowych tradycjach i mentalnościach), edukacyjną (dostęp do zagranicznych źródeł naukowych, książek, wykładów, czy vlogów), podróżniczą (podróżowanie jest prostsze, stajemy się poniekąd obywatelami świata) oraz umysłową (nauka języków uelastycznia mózg, a nawet spowalnia demencję). Jak wygląda polskie szkolnictwo w lingwistycznym zakresie? Niewesoło. W rodzimych szkołach wyżej ceni się perfekcyjną wymowę i nieprzydatne słówka niż zdolność swobodnej komunikacji. Nauczyciele wytykają i karzą uczniów za błędy, co potęguje u nich barierę językową. Czy można temu przeciwdziałać? 

Psycholingwistyka a rodziny językowe

Oczywiście. Kluczem jest uświadomienie sobie, że w wykorzystywaniu obcej mowy wcale nie chodzi o perfekcję, a o nawiązanie kontaktu. Dla obcokrajowca nie jest ważne, czy ktoś popełnia błędy. Liczy się, że może przekazać to, co chce. Grzesiak aktywnie zajmuje się psycholingwistyką, połączeniem psychologii z językoznawstwem. Dowiedziono, że człowiek, który przyswoił ojczystą mowę, ma szansę nauczenia się dowolnej innej. Autor dodaje, że zgłębiając drugi język obcy pochodzący z tej samej grupy, co poprzedni, zyskujemy większą łatwość, niż w przypadku nauki języka z odmiennej rodziny. Tożsame familie posiadają kognaty – słowa o wspólnej etymologii. Skuteczna nauka języka obcego stanowi synergię bezpośredniego doświadczenia, obserwacji, utrwalania teorii i ćwiczeń. 

Potęga motywacji i mówienia

W nauce należy kierować się prawdziwą motywacją, a nie tylko chęcią zagospodarowania wolnego czasu. Decydując się na dany język, musimy przemyśleć, do czego się nam przyda. Aby zrozumieć obcą mowę, wystarczy poznać 500-1000 najpopularniejszych wyrazów. Istnieje także jedna, niezawodna recepta dla opanowania obcego języka: mówienie. Z błędami, z gestami, ale ciągłe komunikowanie się. Jeśli czegoś nie zrozumiemy, poprośmy o rozwinięcie tematu albo o to, by ktoś mówił wolniej. 

Trafne i mądre refleksje

Książka „Fast languages. Szybkiej nauki języków obcych” zawiera też listę przydatnych zwrotów, słówek i praktycznych ćwiczeń w języku angielskim. Czytelnik dostaje od Mateusza Grzesiaka pomocną dłoń w różnych sytuacjach: w hotelu, na lotnisku, w restauracji, czy u lekarza. Diagnoza autora jest słuszna: strach przed posługiwaniem się językiem obcym zamyka usta, do czego przysłużyło się m.in. polskie szkolnictwo. W książce znajdujemy wiele przydatnych uwag dla uczniów, nauczycieli oraz wszystkich pozostałych entuzjastów, pragnących rozpocząć udaną lingwistyczną przygodę. 

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Fast Languages. Szybka nauka języków obcych

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Fast Languages. Szybka nauka języków obcych