Lean management po polsku

Lean management po polsku. O dobrych i złych praktykach
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Tomasz Król w książce Lean management po polsku. O dobrych i złych praktykach pokazuje, że w naszym kraju zarządzanie przy pomocy strategii lean jest znane, ale cały czas mamy do czynienia z pewnym schematem myślenia. Można nazwać go schematem pudełkowym, kadra zarządzająca dzieli się bowiem na tą, która już wyszła z pudełka i na tą, która nadal w nim siedzi. Jeśli nie wystawimy swojego nosa poza cztery ściany naszego kartonu, nic się nie zmieni, ba, nawet jeśli go wystawimy, a nie zmienimy swojego myślenia, to nadal będziemy na tym samym etapie, tyle, że wyjdziemy z pudła.

Problemem jest nie strategia, ale ludzie

Król nie chce kategoryzować, ale czytając jego książkę, mamy wrażenie, że w wielu przypadkach kolejne zmiany wdrażane w firmach, przekształcenia, które nazywane są lean management, six sigma, albo kaizen po pewnym czasie są eliminowane, bo z jakiegoś powodu się nie udają. Trochę w tym winy ludzi, a dokładnie ludzkiej mentalności. Nawet w dobrze zorganizowanych firmach o wysokiej kulturze organizacji zdarzają się zmiany, których nie da się wdrożyć. Wszystkie powody takiego stanu rzeczy autor zebrał w swojej książce. Powodów jest 11 i pół.

My chcemy – wy musicie?

Ile razy słyszeliście managera lub dyrektora, który podczas spotkania przyznał się do winy i własnej niemocy? No właśnie – pewnie na palcach jednej ręki można zliczyć takie sytuacje. Podobnie jest z działaniami, które mają na celu dokonanie zmiany w firmie. Król pisze, że wiele jego spotkań z takimi osobami wyglądało podobnie: „My nie potrzebujemy przeglądu. Wiemy, co nam dolega. Proszę przeszkolić pracowników, bo my nie mamy czasu… I żeby naszych zasobów specjalnie nie angażować… Przyślijcie tylu konsultantów, ilu trzeba. I proszę przywieźć następnym razem szczegółowy plan wdrożenia…”.

No właśnie – jaki plan? Bez konkretnej analizy problemu nie można znaleźć jego rozwiązania. Wdrożenie, niezależnie jakie ono będzie, wymaga badania. To jak z wizytą u lekarza – aby dowiedzieć się, co nam dolega, musimy przeprowadzić badania, odpowiedzieć na pytania doktorów itd. Poza tym pewne zdarzenia są jak wirusy, w zespole może chorować jedna osoba, ale wystarczy chwila, by przeniknął on całą ekipę. Pojawią się też tacy, którzy w ogóle nie będą wspierać zmiany, bo nie będzie ona zbieżna z ich interesami lub może ona zagrozić ich pozycji.

Król podaje świetne przykłady myślenia menadżerskiego, które jest najgorszym z możliwych i przez jakie nie ma sukcesów. Pokazuje ich brak zrozumienia tego, że pracownik to osoba, a proces, zwłaszcza produkcyjny, w dużej mierze polega na ludziach. Im ludzie mądrzejsi i sprytniejsi, tym lepiej dla właściciela. Niestety, większość znanych mu właścicieli firm oczekuje, że ich podwładni będą głupsi od nich i że w ten sposób zbudują oni swój autorytet. Autor nie boi się on też ujawnić drugiej strony medalu, tych krnąbrnych, zadufanych pracowników, którzy oczekują wynagrodzenia za brak pracy lub nieodpowiednią pracę.

W Lean management po polsku. O dobrych i złych praktykach znajdziemy przykłady wdrożeń i zmian, które się udały i tych, które nie miały szansy na powodzenie, chociaż od początku wszystko wydawało się być na dobrej drodze. Każdy przykład rozpisany został dość obszernie i chociaż nie zawsze autor podaje wszystkie informacje dotyczące firm, co jest oczywiste ze względu na poufność danych, to jednak wiedza ta jest na tyle obszerna, że daje szeroki obraz wszystkich „kejsów”. Mamy tu przykłady z wielu branż: spożywczej, górniczej, przemysłowej. Zarządzanie lean w każdej z nich nie skupiało się na technologii, ale na usprawnieniu procesów, które w przedziałach długookresowych generowały dodatkowe oszczędności.

Lean management po polsku. O dobrych i złych praktykach jest książką o zarządzaniu, napisaną lekko, obrazowo i przede wszystkim w taki sposób, że można ją bardzo szybko przyswoić i zapoznać się z najczęstszymi błędami w zarządzaniu. Lektura ta pozwala popatrzeć na duże projekty z jeszcze większym dystansem, a przy okazji daje możliwość zweryfikowania naszych własnych zachowań, które czasem odbiegają od znanych z lean menagement.

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Lean management po polsku

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Lean management po polsku

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej