Marcin Kamieński i Ludwik Sieczkowski w „Praktycznym przewodniku 5s, czyli jak wdrażać, żeby wdrożyć” sprawili odbiorcom niemały prezent. Cierpliwie objaśnili, na czym polega Strategia 5s, wpisująca się w koncepcję Lean – zarządzania przedsiębiorstwem z uwzględnieniem potrzeb klientów i eliminacji marnotrawstw. Odkryjmy zatem, na czym ta osławiona metoda 5s polega.
5s – przygotowanie, korzyści, koszty i ryzyko
Wdrożenie 5s w firmie wymaga przygotowań – należy zadać sobie pytanie, co chcemy dzięki tej technice osiągnąć, zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej. Jedna z kategorii korzyści jest twarda, wpływająca na zmianę środowiska pracy, druga zaś miękka, sprzyjająca kształtowaniu pozytywnych postaw wśród pracowników. Co znamienne, każdy członek zespołu ma szansę wynieść ze strategii 5s coś dobrego, np. metamorfoza ergonomiczno-procesowa sprawi, że wykonywanie zadań stanie się lżejsze, bezpieczniejsze i przyjazne, a nowicjusz szybciej zaadaptuje się w otoczeniu służbowym i trwalej zintegruje z kolegami z pracy. Wdrożenie 5s to jednak także koszty, m.in. poświęcenie czasu na wprowadzenie procesu, spotkania informacyjne i rozmaite wydatki. Jakie ryzyka niesie 5s? Brak wsparcia ze strony kierownictwa, opór pracowników, czy marginalizowanie roli 5s w przedsiębiorstwie.
Strategia 5s w pięciu krokach oraz popełniane błędy
Formuła 5s składa się z pięciu kroków: 1. Selekcji zasobów pracowniczych pod kątem przydatności. Ważnym etapem jest podzielenie tychże na trzy grupy: a) zbędnych; b) wątpliwych; c) potrzebnych. Autorzy rekomendują strategię czerwonej kartki – przeniesienie zbędnych przedmiotów do „Magazynu Czerwonych Etykiet”. Etap kolejny to 2. Systematyka –zamieszczanie pożytecznych zasobów w wyznaczonym obszarze, pamiętając o ergonomii i bezpieczeństwie. Narzędzia, z których pracownik korzysta stale powinny znaleźć się w bliskim zasięgu, a te z których rzadziej, w dalszym. Z Systematyką łączy się Sterowanie Wizualne – odpowiednie oznakowanie hal, pomieszczeń, czy dróg transportu. 3. Sprzątanie – ustalenie ścisłych zasad utrzymania czystości, systematyczny przegląd sprzętu i maszyn. Kamieński i Sieczkowski polecają tu stworzenie karty sprzątań. Płynnie przechodzimy do 4. Standaryzacji – utrzymania wprowadzonych zmian. I w tej sytuacji ważne będą listy kontrolne, ale i audyt, weryfikujący stanowisko pracy. Przy audycie pomogą kwestionariusze. Strategię 5s wieńczy krok 5. Samodyscyplina, pojawiająca się, gdy organizacja widzi wartość w schludnych stanowiskach pracy i zastępuje wcześniejsze nawyki nowymi. Na Samodyscyplinę składają się: a) czas; b) struktura; c) zaangażowanie. Błędy w 5s wynikają z ustalania zasad bez udziału pracowników, bagatelizowania któregoś z kroków, braku uczciwości oraz z nieczytelnych wymagań.
Krótkie i treściwe kompendium
Książka „Praktycznym przewodniku 5s, czyli jak wdrażać, żeby wdrożyć” to krótkie, ale treściwe kompendium wiedzy o metodzie 5s w przedsiębiorstwach. Dzięki wyłożonej teorii i studiach przypadków stanie się ono przewodnikiem dla myślącego i pragnącego sukcesu pracownika oraz lidera.