Siedem kultur kapitalizmu
Siedem kultur kapitalizmu
Zapisz

Dziś najtaniej 🎉

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Amerykanie kierują się przekonaniami, że człowiek powinien panować nad swoim otoczeniem. Każdy odpowiada za swoje życie, zwycięzca zgarnia wszystko, a nieudacznik sam jest sobie winien. Holendrzy nauczyli się w odwiecznej walce z morzem, że środowisko naturalne jest obdarzone potężną sita. Nie są przekonani, że rządzą światem, ale mają poczucie osobistej odpowiedzialności za własny los. Japończycy wierzą, że w przyrodzie istnieją boskie moce, a sztuka życia polega na tym, żeby płynąć z ich prądem. Nawet w rywalizacji najlepszym rozwiązaniem jest dostosować się do przeciwnika.

Ideały Francuzów natomiast wyłaniają się w najważniejszych okresach ich dziejów. Nie mają nic wspólnego z prostym gromadzeniem doświadczeń. Kształtują się przez odtrącenie i wykluczenie wszelkiej przeciętności.

Zwyczaje, systemy wartości, modele kulturowe, zwykle są kojarzone z rozwojem społecznym albo ze sztuką. Są one również podstawowym składnikiem sukcesu ekonomicznego. Sposób, w jaki członkowie poszczególnych społeczności postrzegają czas, rodzinę, historię, pokonują szczeble kariery, pojmują hierarchię-wszystko to silnie, często podświadomie wpływa na prowadzenie interesów. Jeśli przyjrzymy się znaczeniu pracy, stylom zarządzania i taktykom negocjacyjnym w innych krajach, łatwiej nam będzie również dostrzec własne ograniczenia. W świecie, gdzie coraz więcej towarów i usług jest produktem międzynarodowej kooperacji, poznanie i wykorzystanie walorów różnych kultur może przynieść wymierne ekonomicznie korzyści.

Z uwagi na obecny i historyczny sukces gospodarczy, siedem państw – Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Szwecja, Francja, Japonia, Holandia i Niemcy – może stanowić przykład kapitalizmu w najlepszym wydaniu. Wszystkie nazywają siebie krajami kapitalistycznymi o gospodarce wolnorynkowej i wyznają w ogólnym zarysie tę samą filozofię, ale na tym podobieństwa się kończą. Jeśli przyjrzymy się życiu codziennemu, znaczeniu pracy, stosunkowi do grup posiadających kapitał, stylom zarządzania pracownikami i taktykom negocjacyjnym, stwierdzimy, że różnice są znaczne, o czym dobrze wie każdy Amerykanin, który negocjował umowę z Japończykami. Wszystkie wymienione kraje odniosły sukces gospodarczy, ale nie wszystkie jednakowo dobrze radzą sobie z aktualnymi zadaniami gospodarczymi. Do tego jeszcze daleko.

Fragment książki Siedem kultur kapitalizmu

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Siedem kultur kapitalizmu

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Siedem kultur kapitalizmu

guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podyskutuj o tej książcex

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej