Kamil Biernat i Karol Czekałowski przygotowali “Biznes po chińsku” – książkę, która dla wielu może być przełomem w prowadzeniu biznesu. Znajdziesz tam wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat współpracy z chińskimi firmami – od aspektów prawnych po praktyczne wskazówki, dotyczące sposobu pracy.
Czy Chiny się jeszcze opłacają?
Wielu ludzi, zanim sięgnie po “Biznes po chińsku” zada sobie pytanie: Czy to się jeszcze opłaca? Czy wobec pandemii, lockdownów oraz zerwanych łańcuchów dostaw jest jeszcze sens penetrować i nawiązywać kontakty w Azji? Odpowiedź autorów jest oczywista – tak!
Współpraca z Chinami niesie za sobą wiele korzyści ale i pewne ryzyko. Do rzeczy skomplikowanych należą przede wszystkim trudności kulturowe, a także problemy związane z ochroną własności intelektualnej. Jednak, podobnie jak w przypadku innych kierunków rozwoju biznesu, rozeznanie tematu – także z “Biznesem po chińsku” – może przynieść wiele korzyści i pomóc w rozwoju Twojego biznesu.
Smutki i radości współpracy z Chinami
O smutkach i radościach biznesu z Krajem Środka piszą autorzy w książce „Biznes po chińsku”. Chiny reprezentują ogromną możliwość rozwoju dla naszej gospodarki. Osoby, które zdobędą zrozumienie tamtejszej mentalności oraz umiejętności wynikające z współpracy, będą mogły stworzyć przedsięwzięcie, o którym konkurencja może tylko pomarzyć. Niech przykłady takich przedsiębiorstw jak Xiaomi czy Alliepxress będą przykładem potencjału, jaki drzemie w Kraju Środka.
W Polsce istnieją już przedsiębiorstwa, które dostrzegły swoją szansę i dzięki bliskiej współpracy z chińskimi podmiotami stały się liderami w swojej branży. Możemy czerpać również inspirację z niemieckich i południowokoreańskich firm, które osiągnęły świetne wyniki w Azji dzięki temu, że nauczyły się robić biznes z Chińczykami i dostosowały się do tamtejszej kultury biznesowej.
Teoria i praktyka w jednym miejscu
“Biznes po chińsku” to cenne informacje, zarówno w wymiarze teoretycznym jak i praktycznym. Karol Czekałowski w swoim rozdziale wyjaśnia, w jaki sposób sprawdzić kontrahenta w Chinach. Kamil Biernat dzieli się wiedzą na temat tworzenia dobrych umów z chińskimi partnerami. Pisze on także, co zrobić w przypadku, gdy zostaniesz oszukany przez wspólnika w Azji. Fenomenalny jest rozdział, pokazujący jak Amica współpracuje (z sukcesem) z chińskimi partnerami. Tego nie znajdziesz nigdzie indziej!
Jak pracują Chińczycy?
Praca jest bardzo ważną wartością w azjatyckiej kulturze. Chińczycy zazwyczaj pracują bardzo ciężko, długie godziny i dążą do osiągnięcia celów. W biznesie są często skupieni na długoterminowych relacjach i budowaniu zaufania, a negocjacje mogą być bardziej formalne i hierarchiczne niż w innych kulturach. Jak więc oni pracują? Jak z nimi rozmawiać? Na całe szczęście, w “Biznesie po chińsku” znajdziesz rozdział Marii Kądzielskiej, dotyczący tego, na co się przygotować, chcąc perfekcyjnie współpracować z największymi graczami chińskiej gospodarki.
Stwórz ludzkie relacje z Chinami. I zarabiaj wielkie pieniądze!
Dla kogo jest “Biznes po chińsku”? Przede wszystkim dla przedsiębiorców i inwestorów, którzy pragną prowadzić biznes w Azji lub nawiązać współpracę z tamtejszymi fabrykami. Pozycja ta zainteresuje pracowników firm międzynarodowych, którzy pracują z chińskimi partnerami lub przebywają na delegacji. Nie ma wątpliwości, że pozycja ta zainteresuje studentów i naukowców, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę na temat gospodarki i biznesu Kraju Środka.
“Biznes po chińsku” jest także opowieścią o chińskim społeczeństwie, historii i tradycji biznesowej. To historie przedsięwzięć, które wpłynęły na rozwój chińskiej gospodarki.
Współpraca z firmami tamtego regionu może pomóc polskim firmom w zdobyciu wiedzy i doświadczenia, które będą przydatne w dalszym rozwoju. Trzeba tylko wiedzieć jak. “Biznes po chińsku” pozwala osiągnąć wymarzony cel szybciej niż to się wydaje!