Cyfrowa mentalność odnosi się do umiejętności i postaw niezbędnych do skutecznego funkcjonowania w dzisiejszym cyfrowym świecie. Obejmuje ona między innymi zdolność do korzystania z technologii, rozumienia mediów społecznościowych, umiejętności krytycznego myślenia i rozumienia, jak działają sieci i algorytmy.
Czy chcesz się tego nauczyć w możliwie krótkim czasie? Książka “Cyfrowy umysł. Jak zarządzać i rozwijać biznes w erze algorytmów i sztucznej inteligencji” z pewnością pomoże Ci wejść w świat, bez którego nie masz większych szans współcześnie.
Myślisz analogowo czy cyfrowo?
Autorzy książki “Cyfrowy umysł” twierdzą, że wielu z nas najpierw myśli analogowo, a dopiero później cyfrowo. To błąd! Dzięki internetowi i technologii mobilnej komunikacja stała się prostsza i szybsza. Możemy łatwo komunikować się z ludźmi z całego świata w czasie rzeczywistym, korzystając z różnych aplikacji i platform. Tu nie ma czasu na cofanie się.
Rewolucja cyfrowa zmienia także sposoby pracy. Wiele osób wykonuje swoje obowiązki zdalnie, korzystając z internetu i narzędzi cyfrowych. W dzisiejszych czasach wiele zajęć wymaga znajomości technologii i umiejętności korzystania z różnych aplikacji i narzędzi online.
Rewolucja cyfrowa zmieniła również sposób, w jaki spędzamy czas wolny. Dzięki różnym platformom streamingowym i serwisom VOD możemy oglądać filmy, seriale i programy telewizyjne w dowolnym czasie i miejscu. Coraz mniej jest nas w innych miejscach fizycznie – coraz częściej mówi się o erze rzeczywistości wirtualnej.
Jak więc zacząć myśleć cyfrowo? Czy należy potrafić programować? Obsługiwać skomplikowane programy, w których wymagana jest znajomość trudnych algorytmów? Nie!
Autorzy książki “Cyfrowy umysł” powoli prowadzą nas przez pojęcia i procesy, dzięki którym świat zza programistycznej twierdzy wydaje się łatwiejszy.
Jeśli obawiasz się, że algorytmy zastąpią nasz osąd, big data spowoduje, że nasza wiedza będzie przestarzała, a roboty zabiorą nam pracę, ta książka jest dla ciebie. Leonardi i Neeley dzielą się praktycznymi spostrzeżeniami i wiedzą, które są niezbędne do tego, abyś zrozumiał kolejną falę cyfrowej zmiany – i mógł ją bez szwanku przeżyć.
Adam Grant – autor bestsellerów Leniwy umysł oraz Buntownicy
Jak żyć w cyfrowym świecie?
Widząc to, co dzieje się obecnie podstawowe wydaje się słynne pytanie: jak żyć? W jaki sposób funkcjonować w świecie opierającym się na danych i napędzanym przez algorytm? Na szczęście są takie książki jak “Cyfrowy umysł”, które podsuwają gotowe rozwiązania.
Przede wszystkim zdobywaj wiedzę. Zrozumienie działania algorytmów i sposobów przetwarzania danych jest kluczowe w dzisiejszym świecie. Im więcej wiesz, tym łatwiej będzie Ci zrozumieć, jak działa otaczający Cię świat i jak wykorzystać go na swoją korzyść.
Bądź krytyczny wobec setek tysięcy informacji, które otrzymujesz każdego dnia. W dzisiejszych czasach ważne jest, aby być krytycznym wobec informacji, które otrzymujesz. Nie wszystkie dane są prawdziwe, a niektóre algorytmy są zaprojektowane tak, aby manipulować Twoimi wyborami. Bądź świadomy i krytyczny wobec informacji, które otrzymujesz.
Wiele aplikacji i serwisów internetowych zbiera i przechowuje nasze dane. Warto nauczyć się, jak zarządzać swoimi danymi i jak usunąć swoje dane z różnych platform. O tym wszystkim dowiesz się z książki “Cyfrowy umysł”.
Sukces liderów w świecie algorytmów
Opracowanie autorów “Cyfrowego umysłu” kierowana jest również do liderów. Jako szef musisz mieć wiedzę na temat algorytmów i technologii. Pomoże Ci ona w zrozumieniu, jak te narzędzia mogą pomóc Twojej organizacji w osiągnięciu sukcesu. Dodatkowo, znajomość technologii pozwoli Ci na lepsze zrozumienie perspektywy technologicznej i umiejętności zrozumienia jakie korzyści płyną z zastosowania algorytmów.
Algorytmy są narzędziami, które służą do osiągania konkretnych celów biznesowych. Dlatego przed ich zastosowaniem w swojej organizacji, musisz określić, jakie cele chcesz osiągnąć. To pozwoli Ci na skuteczne wykorzystanie cyfrowego umysłu w osiągnięciu swoich celów.
Paul Leonardi oraz Tsedal Neeley swoim “Cyfrowym umysłem” doskonale wpisali się w początek roku 2023, który stoi pod znakiem rozwoju sztucznej inteligencji. Sztuczna inteligencja (SI) sama w sobie nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla ludzkości, ale istnieją pewne obawy związane z rozwojem tej technologii. Pozbądź się ich dzięki “Cyfrowemu umysłowi”.