Dlaczego wszyscy (inni) są hipokrytami

Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Zobacz wszystkie oferty

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Dlaczego wszyscy (inni) są hipokrytamiKsiążka Dlaczego wszyscy (inni) są hipokrytami to przekład kontrowersyjnej i odważnej publikacji Roberta Kurzbana. Napisana jest pełnym ironii językiem, zawiera barwne porównania i przykłady, czasem przerysowana, balansująca na krawędzi demagogii i manipu­lacji. Z pewnością zaintryguje zarówno zaawansowanego w dziedzinie psychologii badacza, jak również początkującego, ale ciekawego ludzkiej natury czytelnika.

Publikacja ta jest pierwszym na rynku polskim tłumaczeniem tej bestsellerowej publikacji specjalisty od psychologii ewolucyjnej Ro­berta Kurzbana, profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Pensylwanii. Jest to książka idąca pod prąd, zmuszająca do myślenia, a przez niektórych uważana nawet za wywrotową. Z wieloma przedstawionymi w niej poglądami (np. tymi dotyczącymi moralności) można się nie zgadzać, jednak poznanie ich i ugruntowanie sobie własnego krytycznego zdania na temat sformułowanych tu problemów to niemal obowiązek każdego intelektualisty.

Robert Kurzban uważa, że klucz do zrozumienia niespójności ludzkich zachowań leży w modułowej strukturze umysłu i stawia tezę, iż hipokryzja jest naturalnym jego stanem. Mózg bowiem wyewoluował jako organ służący do jednoczesnego rozwiązywania wielu problemów, dlatego można go porównać do szwajcarskiego scyzoryka czy iPhone’a. Kurzban przedstawia funkcję umysłu w formie osobnych modułów współdziałających ze sobą, ale jednocześnie konkurujących. Nie mamy tu do czynienia z jednolitą „jaźnią” jako ośrodkiem systemu wewnętrznie spójnych i niesprzecznych ze sobą poglądów, lecz ze zbiorem odrębnych, choć wpływających na siebie modułów, które często wchodzą ze sobą w konflikt. Jest to wizja pozostająca w całkowitej opozycji do szeregu teorii naukowych, które zakładają istnienie „ja” złożonego ze spójnych i racjonalnych przekonań oraz preferencji. Modułowość sfor­mułowana przez Kurzbana zakłada, że nie ma „ja”. Zamiast tego, każdy z nas stanowi zbiór oddzielnych, ale współdziałających systemów („my”), któ­rych stałe konflikty kształtują nasze interakcje ze sobą samym i światem zewnętrznym.

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Dlaczego wszyscy (inni) są hipokrytami

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Dlaczego wszyscy (inni) są hipokrytami

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podyskutuj o tej książcex

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej